DOLAR

32,8780$% 0.2

EURO

35,1959% -0.04

STERLİN

41,6262£% -0.11

GRAM ALTIN

2.498,99%0,39

ÇEYREK ALTIN

4.071,00%0,44

BİTCOİN

2103444฿%-1.87755

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Dünyayı esir alan Kovid-19’a ‘Karantina Penceresinden’ bakış

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün dayanaklarıyla Balkon Sinema tarafından düzenlenen 4’üncü Milletlerarası Kızılay Dostluk Kısa Sinema Şenliği kapsamında Kızılay gönüllülerinin fedakarlığını anlatan “Karantina Penceresi” sinemasının birinci gösterimi yapıldı.
2020 yılında koronavirüs salgını sebebiyle tam kapanmanın yaşandığı ve vatandaşların konutlarından çıkmaya çekindikleri devirde, gereksinimleri karşılamak ve hizmet etmek farkındalığıyla sokak sokak gezen 6 Kızılay gönüllüsünün öyküsünün anlatıldığı Karantina Penceresi sinemasının birinci gösterimi İstanbul’daki Atlas Sinemaları’nda gerçekleştirildi.

“Dışarıya açılan tek şey penceremizdi”
Bu yıl Hacı Bektaşi Veli anısına düzenlenen 4’üncü Milletlerarası Kızılay Dostluk Kısa Sinema Şenliği kapsamında gösterimi yapılan sinemanın senarist ve direktörlüğünü üstlenen Ekrem Aydın, “Kovid-19 salgınının birinci periyotlarında hepimizin bir karantina süreci vardı.


Birçoğumuz konutlarından çalışmak durumunda kaldık. Uzun bir karantina süreci yaşadık ve bu süreçte dışarıya açılan tek şey penceremizdi. Ben de bu süreci konutumun penceresinden takip etmeye çalıştım. Sonra herkes meskenlerine kapanmışken sokaklarda dolaşan kırmızı yelekli gönüllüler olduğunu fark ettim. Beşerlerle balkonlardan, pencerelerden irtibat kurmaya çalışıyorlardı. Bizler de rastgele bir yorum katmadan, rastgele bir kurmacaya yer vermeden belirlediğimiz gönüllüleri takip etmeye başladık, onların çalışmalarına eşlik etmeye çaba ettik. Bu süreçte şahitlik ettiğimiz çalışmaları yorumda bulunmadan perdeye yansıtmak istedik.

Bu çalışmayı yaparken bize güvenen Kızılay Genel Lideri Dr. Kerem Kınık başta olmak üzere tüm Kızılay idaresine teşekkür ederim” dedi.

“Festivalde bu yıl da düzgünlük başroldeydi”
Sinemayı, insanlara ulaşmak için çok uygun bir irtibat aracı olarak gördüğünü belirten Kızılay Genel Lideri Dr. Kerem Kınık, “Sinemanın dünyada çaba ettiğimiz meselelere dikkat çekmesini önemsiyoruz.


Çünkü sanat, insan hayatına mana katmasının yanı sıra ömrün satır ortalarının okunmasına vesile olan bir araç tıpkı vakitte. Sanat faaliyetleri açısından Kızılay’ın bir geleneği var.

Kuruluşunun birinci yıllarında açtığı sergilerle, düzenlediği konserlerle, kapsamlı etkinliklerle Kızılay, bu alanda da var olduğunu daima ortaya koymuştur. Biz de bir yandan dünyanın farklı coğrafyalarında yürüttüğümüz insani yardım operasyonlarını belgesellerle tarihe not düşerken, öbür yandan da deneyimlerini insanlara sanat aracılığıyla aktaran sinemacılara da dayanak veriyoruz. Bu yıl 4’üncüsü gerçekleşen şenliğimizde de düzgünlük başroldeydi. 4 yıl evvel çocuklarımıza Anadolu’nun mayasını tekrar taşımak için “Dostluk” temasıyla yola çıktık.

Bugün izleyeceğimiz sinema, direktör Ekrem Aydın ve grubunun çok özverili çalışmasının bir sonucu. Bu sinema, bu işe gönlünü veren ve bu uğurda vakit zaman hayatlarını kaybeden Kızılaycıların öyküsünü anlatan bir sinemadır. Bu yapıtın ortaya çıkmasına vesile oldukları için gruba teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Jandarmadan kan bağışı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI