DOLAR

32,5517$% 0.05

EURO

35,1247% 0.23

STERLİN

41,4713£% 0.06

GRAM ALTIN

2.435,81%0,16

ÇEYREK ALTIN

3.905,00%0,12

BİTCOİN

2112611฿%-0.32287

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Gaziantep’te AVM’de, kırsalda, fabrikada aşılama

Gaziantep’te alışveriş merkezinde, kırsal mahallelerde, fabrikalarda ve kentin ağır bölgelerinde günde 30 bin doz aşı yaptıklarını açıklayan Vilayet Sıhhat Müdürü Dr. Ümit Memnun Tiryaki, “Gerçekten Gaziantep’te canla başla çalışıyoruz. Kâfi ki insanlarımız bizden aşı talep etsinler” dedi.
Sıhhat Bakanlığı öncülüğünde korona virüs salgınına karşı ülke genelinde başlatılan aşılama çalışmaları son süratle sürerken Gaziantep Vilayet Sıhhat Müdürlüğü de aşılama çalışmalarına sürat verdi.
Aşı yaşının 18’e düşmesi, Türkiye’nin en genç nüfusuna sahip 3’üncü ili olması nedeniyle Gaziantep’te aşılama yapılacak amaç kitleyi ansızın artırdı. Aşılanacak kesitin büyümesiyle aşılama suratını arttıran Gaziantep Vilayet Sıhhat Müdürlüğü ağır bir aşılama çalışması yürütüyor. Şimdiye kadar 822 bin doz aşı yaptıklarını açıklayan Gaziantep Vilayet Sıhhat Müdürü Dr. Ümit Memnun Tiryaki, 1 milyon 521 bin kişiyi aşılamaları gerektiğini söyledi.
Kentin ağır noktalarına aşı stantları kurulurken alışveriş merkezlerinde açılan aşı noktalarında da randevusuz aşı yapılıyor.
Kırsal mahallelerde yaşayan vatandaşlara taşınabilir takımlarla aşı ulaştıran Vilayet Müdürlüğü, Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgesinde çalışan çalışanları ise çalıştıkları fabrikada aşılıyor. Günlük ortalama 30 bin doz aşı yapılan kentte maksat günlük aşılama sayısını 50 bine çıkarmak.

“Hedef günlük 50 bin doz aşı yapmak”
Aşılamanın son devirde çok düzgün gittiğini aktaran Dr. Ümit Memnun Tiryaki, aşılama yaşının 18 yaş üstüne inmesiyle Gaziantep’te aşılanması gereken nüfus sayısının artmasına dikkat çekti.


1 milyon 521 bin bireye aşı yapmaları gerektiğini kaydeden Tiryaki, “Bu epeyce büyük bir sayı. Lakin biz bunun üstesinden gelebiliriz. Gaziantep’te aşılama neden yavaş gitti diye soracak olursanız. Zira Türkiye’de en çok genç nüfusa sahip olan kent Gaziantep’tir. Hasebiyle yaş kümesi aşağıya indikten sonra maksat nüfusumuz birdenbire artmış oldu.

Birinci başlarda amaç nüfusun az olmasının da tesiriyle günde 3-5 bin aralığında aşı yaparken bugün günde 30 bin aşıya çıkmayı başardık. Biz vatandaşların taleplerinin de ağırlaşması durumunda 50 bine kadar çıkarma kanısındayız. 1 milyon 521 bin kişi içerisinde ne kadar aşı yaptık? Şu ana kadar 822 bin doz aşı yaptık. Bu 822 bin doz aşının 600 bin dozu birinci dozdur. Geri kalanlarda ikinci dozu tamamlayan şahıslardan oluşuyor” dedi.

“‘Aşıya ulaşamıyoruz’ mazeretinin önüne geçildi”
Kimi vatandaşların aşı yaptırmamak için aşıya ulaşamadıkları üzere mazeretlere sığındıklarını kelamlarına ekleyen Tiryaki, “Bu mazeretlere sığınmasınlar diye aşıya ulaşılabilirliği arttırdık.


Birinci başlarda aşı yerleri aile hekimlikleri, kamu ve özel hastanelerden ibaretti. Bakanlığımızın da yönlendirmesiyle çok farklı bir uygulamaya geçtik. Olağan yapılması gereken yerlerin dışına çıktık. Türkiye’de birinci sefer alışveriş merkezinde aşılamayı biz başlattık. Alışveriş merkezlerinin dışında kentin ağır bölgelerine aşı stantları kurduk.

Taşınabilir gruplar oluşturduk. Şu an tüm ilçelerimizde taşınabilir takımlar köylere kadar gidip köydeki insanlarımıza aşıyı ayaklarına kadar götürüyorlar. Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgesine sahibiz. Münasebetiyle orada 250 bin kişi çalışıyor. Bu sayı birçok vilayetimizin nüfusundan da büyüktür. Fabrikalarla görüşüyoruz, randevulaşıyoruz.

Gün içerisinde takımlarımız fabrikaya gidiyor. Orada çalışan herkesi aşılıyor” sözlerini kullandı.

“Gaziantep’te canla başla çalışıyoruz”
Randevu alıp da aşı yaptırmaya gitmeyenleri günlük takip ettiğini belirten Tiryaki, onun da çok az seviyede olduğunu paylaştı.


Aşı yaptırmaya gitmeyenlerinde korktuklarından değil de işlerinin çıkması münasebetiyle aşı yaptıramadıklarını düşündüğünü söz eden Tiryaki, “Onların aşıdan korkmadıklarını düşünüyorum. Korkmaktan kastım acısından değil başlarındaki soru işaretleridir.

Hakikaten korkulacak bir şeyin olmadığını bilsinler. O denli olacak olsa en başta kendime yaptırmazdım. Şimdiye kadar bebeklikten bu yana bedenimize dünya kadar aşı yapılıyor. Bu da grip üzere düşünülebilir. Şu anda pandemi şartlarını düşündüğümüzde bundan kurtulmanın tek yolu aşıdır. Zira ilacı daha bulunamadı. İnşallah aşılarımızı yaptırarak bu meseleden kurtulacağız.

Nitekim Gaziantep’te canla başla çalışıyoruz. Kâfi ki insanlarımız bizden aşı talep etsinler. Aşıya ferdî mecburilik olarak bakmak lazım. Hem kendilerini hem de etraflarındaki insanları virüsten korumak için aşı olsunlar” diye konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Osmaniye İl Sağlık Müdürü Öznavruz: “Aşıda Türkiye ortalamasının üzerindeyiz”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI