DOLAR

33,1952$% -0.11

EURO

36,0226% -0.6

STERLİN

42,8115£% -0.31

GRAM ALTIN

2.548,96%-1,98

ÇEYREK ALTIN

4.184,00%-1,32

BİTCOİN

2199698฿%3.4282

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

“ ‘Florür, çocuklarda zekâ geriliğine yol açıyor’ iddialarına inanmayın”

Toplumsal medyada diş macunlarında yer alan florür hususuyla ilgili, ‘çocuklarda zekâ geriliğine yol açıyor’ üzere bilimsel bilgilere dayanmayan argümanların sakıncalı olduğuna dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Özge Bektaş florürün diş çürüğüne karşı tesirinin kanıtlandığını ve çocuk diş sıhhati bakımından son derece inançlı olduğunu söyledi.
Başta diş macunu olmak üzere pek çok besinde da kullanılan florürün kullanımının sıhhate ziyanlı tesirlerinin olduğu, toksik özelliği ile zeka geriliğine yol açtığı formundaki haberler, aileler tarafından kaygıyla karşılandı.
Son periyotlarda bilhassa toplumsal medyada florür ile ilgili bilimsel bilgilere dayanmayan yanlış sözlerin yer aldığını belirten Beykent Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Kısmı Dr. Öğr. Üyesi Özge Bektaş mevzuyla alakalı olarak bilgilendirmelerde bulundu. Bilgi kirliliğine sebep olan açıklamalardan uzak durulmasını söyleyen Bektaş, “Florür konusunda bilgi eksikliği yahut yanlış yönlendirme sonucunda da esirgeyici ve önleyici uygulamaları reddeden ebeveynler, diş çürüklerinin önlenmesine ihtiyacı olan yüksek risk kümesindeki çocukların korunmasını engelleyerek çocuklarının ağız ve diş sıhhatini olumsuz istikamette etkilemektedirler” dedi.
Diş çürüğünün oluşumunda temel olarak ağızda bulunan ve çürüğe neden olan bakteriler ile çok şeker tüketiminin de faal olduğunu söyleyen Bektaş, çürükten korunmak için tükürüğün kollayıcı özellikleri ve florürün tesirli olduğunun bilimsel olarak kanıtlandığını hatırlattı.

’’Diş çürüğüne karşı tesiri kanıtlanmış’’
Çocuk hastalarda sıhhati tehdit eden hastalıkların aşı uygulamaları ile önlenmesi üzere florür uygulamalarının da diş çürüklerinin önlenmesinde tesiri kanıtlanmış ve düşük maliyetli bir metot olduğunu belirterek, bilimsel araştırmaların da florürün ağızda düşük dozda daima olarak bulunmasının diş çürüklerinin önlenmesinde ve diş minesinin ağızdaki asitlere karşı dirençli hale getirilmesinde epeyce tesirli olduğunu gösterdiğini ekledi.


Bektaş, bu nedenle florür içeren diş macunlarının dünya genelinde kullanıldığını söyledi.

’’Ağız ve diş sıhhati için florür şart’’
Bektaş, çocuk diş hekimliğinde bilhassa 3 yaş altı çocuklarda görülen erken çocukluk çağı çürüğünün önlenmesi, çocuğun erken devirde diş enfeksiyonu nedeniyle sorun yaşamaması ve genel anestezi altında diş tedavilerine gerek kalmadan uygun ağız diş sıhhatinin devamı için florürün hayli kıymetli olduğunu söyledi.“6 yaşından küçük çocuklarda yutma riskinden ötürü toksik riski azaltmak maksadıyla lokal uygulamalarda jeller yerine florür verniklerinin kullanımı önerilmektedir.
Bu çocuklarda, florür verniklerinin kullanımından sonra rastgele bir olumsuz tesir meydana gelmemektedir, fakat bu uygulamaların diş tabibi tarafından tükürük emici kullanılarak öbür kaynaklardan florür alımı ve çürük riski kıymetlendirilerek yapılması gerekmektedir.” diyen Bektaş, diş çürüklerinin önlenmesinde florür uygulamaları ile birlikte beslenmenin düzenlenmesi, ağız hijyeninin sağlanması, antimikrobiyal yaklaşımlar, tertipli diş doktoru denetiminin de epey kıymetli olduğunu söyledi.

’’Günde 2 kez florürlü macunla fırçalamalı’’
Bektaş, çocukların diş doktorunun önereceği tekniklerle florürden yararlanması gerektiğini belirterek kelamlarını şöyle sonlandırdı;
“Sonuç olarak diş çürüklerini önlemek için kullanılan lokal florür eserleri toksik dozda florür içermemektedir ve diş tabipleri tarafından yanlışsız vakitte, gerçek metotla, gerçek konsantrasyon ve ölçüde kullanıldıkları sürece inançlıdır.Diş tabiplerinin önerdiği uygun ölçülerde kullanılan florürün insan sıhhati üzerine hiçbir yan tesiri bulunmamaktadır. Günde 2 defa yaşa uygun konsantrasyon ve ölçüde florürlü diş macunu ile dişlerin fırçalanması; diş tabibi tarafından belirlenen bireyin yaşına, ihtiyacına ve çürük risk kümesine uygun periyodlarda mahallî florür uygulamalarından yararlanılması diş çürüğünün azaltılmasında değerli rol oynamaktadır. Bu nedenle bilhassa bebekler, erken çocukluk çağındaki çocuklar, okul çağındaki çocuklar ve özel ihtiyaçlı bireyler yaşa, çürük risk seviyelerine uygun olarak diş doktorunun önereceği metotlarla florürden yararlanmalıdırlar.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bursa’da 65 yaş üstü olan en az 5 bin kişi bu hastalıkla karşılaşabilir

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0