DOLAR

28,8814$% -0.26

EURO

31,5007% -0.89

STERLİN

36,5182£% -0.65

GRAM ALTIN

1.889,54%-0,61

ÇEYREK ALTIN

3.122,00%-0,60

BİTCOİN

1090460฿%-0.46606

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

“Pandemide kamburluk riski herkesi etkiliyor”


Pandemide duruş bozukluğunun arttığını belirten Uzm. Dr. Narmin Ahmadli, “Telefon, tablet, bilgisayar ve televizyon karşısında uzun süren hareketsiz ömür erken yaşta boyun düzleşmesi, sırtta kamburluk, omurga ağrısı, bel fıtığı ve kireçlenmelere de sebebiyet verdi. Yanlış postür boyun, sırt, omuz, bel ve bacak ağrılarına neden olmaktadır. İnsanların yüzde 80’inden fazlasının hayatlarının bir periyodunda bel ağrısı yaşamaktadır” dedi.

Medipol Üniversitesi Vatan Klinikleri Fizikî Tıp ve Rehabilitasyon Kısmından Uzm. Dr. Narmin Ahmadli, koronavirüs pandemisi periyodunda artan postür bozukluğuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Dr. Ahmadli, pandemide meskende kalma müddetinin uzamasıyla giderek yaygınlaşan hareketsiz hayatın omurga sıhhatini tehdit etmeye başladığını belirterek “Telefon, tablet, bilgisayar ve televizyon karşısında uzun süren hareketsiz ömür erken yaşta boyun düzleşmesi, sırtta kamburluk, omurga ağrısı, bel fıtığı ve kireçlenmelere de sebebiyet verdi. Postür beden kısımlarının birbiriyle bağlantılı konumu, dizilimi yahut duruş biçimidir. Statik ve dinamik olarak ayırabiliriz. Oturma, ayakta durma, yatma sırasında bedenin duruş halini statik, hareket sırasındaki formunu ise dinamik postür olarak tanımlayabiliriz” dedi.

“Uyku bozukluğu makus postür nedeni”

Dr. Ahmadli, makûs postürün nedenlerini şöyle açıkladı: “Omurgada görülen esas duruş bozuklukları servikal lordozda düzleşme, baş önde postür yani başın öne hakikat eğik olması, artmış kifoz dediğimiz kamburluk, artmış lordoz yani çukur bel, düzleşmiş bel ve geriye eğik beldir. Çevresel faktörler, yapısal bozukluklar, eğitim eksikliği, alışkanlıklar, makûs oturma ve çalışma şartları, uyku bozuklukları, ruhsal durum bozuklukları makûs postüre neden oluyor. Çok uzun müddet masa başında oturmak yahut bilgisayar karşısında durmak, hayatımızın vazgeçilmez bir kesimi haline gelen cep telefonlarıyla uğraşmak, otomobil sürmek, televizyon seyretmek postür sorununa davetiye çıkartıyor. En çok yapılan yanlışlar başın çok önde olması, sırtın çok kambur olması, omuzların öne yanlışsız yuvarlanması, karnın çok önde olmasıdır. Günün büyük kısmını oturarak ve dizleri bükük halde geçiren insanların birçoklarında duruş bozukluğuna yol açacak sorunlar meydana gelir”.

“Postür için cep telefonunu yanlışsız kullanın”

Postür bozukluğunun insan bedeninde yıllar içerisinde yavaş yavaş geliştiğine dikkat çeken Dr. Ahmadli, “Cep telefonu yahut tablete bakarken uzun müddet başımızı 30 derecelik bir açıyla öne eğmemiz kendi baş yükümüzün 3-4 katı ölçüde omurgamıza çok yük bindirir. Yük arttığında omurgalar ortasındaki diskler fazla yükle karşılaşır ve diskte dejenerasyon başlar. Bunlar sertleşmeye, su kaybına, yırtılma ve fıtıklara kadar giden bir bozulma sürecine neden olur. Yanlış postür boyun, sırt, omuz, bel ve bacak ağrılarına neden olmaktadır. İnsanların yüzde 80’inden fazlası hayatlarının bir devrinde bel ağrısı yaşamaktadır” tabirlerini kullandı.

“Doğru duruş ağrıya neden olmaz”

Dr. Ahmadli, hakikat ve âlâ postürün en az gücün kullanıldığı, bağlar, kemikler ve eklemlerde en az yüklenmenin olduğu konum olduğuna değinerek, “Doğru postürde omurganın olağan eğrilikleri korunmuştur ve ağrıya neden olmaz. Yorucu değildir ve görünüş olarak da estetiktir. Öncelikle kişi kas iskelet sistemi ile ilgilenen doktor tarafından muayene edilmelidir. Hasta yürürken değerlendirilmeye başlanır, üstünü çıkardıktan sonra önden, yandan ve geriden uygun bir muayene ile postural bozukluk saptanır. Omurgaya yandan baktığımızda geriye hakikat olan çok eğriliklere kifoz, önden ve geriden baktığımızda yana gerçek olan eğriliklere skolyoz ismini veriyoruz. Buradaki maksadımız bizi ayakta tutan ve omurgamızı destekleyen kas-iskelet sisteminin değerlendirilmesidir. En sık karşılaştığımız sorunlar sırt ve karın kaslarındaki kuvvetsizlik, boyun ve bel etrafındaki kaslarda gerginlik ve kısalıktır. Bunlar tespit edilip kişinin en bariz sorunu ortaya konulduktan sonra şahsa özel tedavi programı düzenlenerek bu bozukluklar tedavi edilebilir. Tedavi edici antrenmanlar zayıf olan kasların kuvvetlendirilmesi, kısalmış kasların açılması, kısıtlı eklemlerin eklem hareket açıklığının sağlanması, yürüyüş, yüzme bisiklet üzere aerobik idmanların eklenmesi ile şahsa özel idman programı düzenlenmelidir. Bunun yanı sıra kişinin günlük hayat alışkanlıklarını gözden geçirmesi, varsa yanlış alışkanlıkları ile ilgili bilgilendirilmesi de tedaviye programına dahil edilmelidir” dedi.

Ülkü duruşlar için püf noktalar

Dr. Ahmadli, gerçek postürleri açıklayarak kelamlarını şöyle tamamladı: “İdeal ayakta duruşta baş dik, karşıya bakar. Omuzlar geride ve gevşek, kulak hizasında, karın düz, göğüs önde ve dizler düzdür. Omuzlar ve kalçalar da birebir düzeydedir. Yatma en az güç harcanan konumdur. Ülkü yatış konumunda ise omurganın olağan aksı korunmalıdır. Yatak beden segmentlerini destekleyecek sertlikte olmalı, beden tartısı ile yaylanmamalıdır. Yana yatışta dizler ortasında, sırt üstü yatışta dizler altına yastık önerilir. Yastık uzunluğundaki çukurluğu desteklemelidir. Yüksek yastık önerilmez. Yüksek yastık uzunluğunu yan yatışta lateral fleksiyona, sırt üstü yatışta fleksiyona zorlar. Ülkü oturma postüründe de yük her iki kalçaya eşit dağıtılmalı. Dizler 90 derece açıda ve omuzlar gevşek olmalı. Bacakların yükü ayaklar ile desteklenmelidir. Son olarak ülkü çalışma postüründe ise sandalyenin gerisi yüksek olmalı, bel çukuru desteklenmeli, masa yüksekliği ve eğimi ayarlanabilmeli. Monitör göz hizasında olmalı, kolların desteklenmesi omuz ve uzunluğuna binen yükü azaltır”.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bugün kaç kişi koronaya yakalandı?

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI