DOLAR

32,6581$% -0.43

EURO

35,0048% -0.71

STERLİN

41,4230£% -0.64

GRAM ALTIN

2.424,43%-0,84

ÇEYREK ALTIN

3.890,00%-0,87

BİTCOİN

2140678฿%-0.72442

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Facebook yeni çatı markasını duyurdu: Meta

Bu yılki Facebook Connect Konferansı’nda Mark Zuckerberg yeni şirket vizyonunu ve yeni çatı markası Meta’yı tanıttı. Meta’nın yeni vizyonu doğrultusunda, yeni odak noktası metaverse’ü hayata geçirmek ve insanların ilişki kurmasına, topluluklar bulmasına ve işlerini büyütmesine yardımcı olmak olacak.

Her yıl düzenlenen Facebook Connect Konferansı, AR ve VR (Artırılmış ve Sanal Gerçeklik) geliştiricilerini, içerik üreticilerini ve pazarlamacıları bir ortaya getiriyor.

Bu yılki sanal aktiflikte de, toplumsal ilişkiden cümbüş, oyun, fitness, iş, eğitim ve ticarete kadar, metaverse tabanındaki tecrübelerin önümüzdeki on yılda nasıl şekilleneceği incelendi. İnsanların metaverse dünyasına adım atmalarına yardımcı olacak yeni Meta araçları duyuruldu.

Meta Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Bölge Lider Yardımcısı Derya Matraş, yeni çatı marka Meta ve metaverse hakkında açıklamalarda bulundu.

’’Sadece bakmakla kalmayıp tecrübenin içinde olduğunuz, somutlaştırılmış bir internet’’
Metaverse hakkında bilgi veren Derya Matraş, ’’Facebook 2004’te kurulduğunda, insanların temas kurma biçimini değiştirdi.


Messenger, Instagram ve WhatsApp üzere uygulamalarla da dünya çapında milyarlarca insanı daha da güçlendirdi. Teknolojinin hayatlarımızdaki asıl ehemmiyeti, bize kendimizi tabir etme ve dünyayı daha da varlıklı bir biçimde deneyimleme gücünü ne biçimde verdiğiyle ilgili. Evvel masaüstünden web’e ve akıllı telefonlara geçtik. Sonra mesajlaşmadan birbirimize fotoğraf ve görüntüler yollamaya geçtik. Ancak bu yolun sonu değil. Bir sonraki platform ve araç daha da kapsamlı olacak. Yalnızca bakmakla kalmayıp tecrübenin içinde olduğunuz, somutlaştırılmış bir internet. Biz buna metaverse diyoruz. Metaverse’ü toplumsal teknolojilerin uzun seyahatindeki bir sonraki evrim olarak düşünebiliriz. Bu dünya, şirketimiz için de yeni bir sayfa açıyor. Metaverse’de bugün bilgisayar yahut telefon dendiğinde aklımıza gelmeyen büsbütün yeni kategorilerin yanı sıra arkadaşlarınızla bir ortaya gelmek, oyun oynamak, alışveriş yapmak üzere hayal edebileceğiniz çabucak hemen her şeyi yapabileceksiniz. Bu yenilikler ekranlarda daha fazla vakit harcamakla ilgili değil. Metaverse, halihazırda ekran karşısında geçirdiğimiz vakti daha uygun hale getirmekle ilgili. Metaverse, bazen üç boyutlu dünyayı kapsayarak bazen de fizikî dünyada var olarak günümüzün çevrimiçi toplumsal tecrübelerinin bir karışımı olarak karşımıza çıkacak. Bir ortada olamadığımız vakitlerde bile başka beşerlerle üç boyutlu tecrübeler paylaşmamıza ve fizikî dünyada yapamayacağımız şeyleri birlikte yapmamıza imkan tanıyacak’’ dedi.

’’Metaverse hayata geçtiğinde, avatarlar bugünün profil fotoğrafları kadar yaygın olacak’’
Metaverse hayata geçtiğinde nelerin olacağına dair açıklamada bulunan Matraş, ’’Metaverse hayata geçtiğinde, avatarlar bugünün profil fotoğrafları kadar yaygın olacak.


Lakin statik bir imaj yerine canlı 3D avatarlar, etkileşimlerinizi bugün çevrimiçi olarak mümkün olan her şeyden çok daha güçlü hale getirecek. Yazmak yahut dokunmak yerine, bir şeyi ellerinizi hareket ettirerek, birkaç söz söyleyerek ve hatta bazen düşünerek gerçekleştirebileceksiniz. Aygıtlar, dikkatimizin odak noktası olmayacak. Ortaya girmek yerine, yaşadığımız yeni tecrübelerde bize bir var olma hissi verecek. Metaverse, etkileşime geçebileceğimiz dünyaya yeni katmanlar eklememize müsaade vererek daha varlıklı tecrübeler sunacak. İçerik üreticileri ve sanatkarlar, izleyicileriyle yeni yollarla irtibat kurabilecek ve onları bu paylaşılan tecrübelere hakikaten dahil edebilecek. Son birkaç yıldır birçok insanın her yerden tesirli bir biçimde çalışabileceğini biliyoruz. Lakin, kimi beşerler bir ortadayken başkalarının hala uzaktan çalışması çok daha karmaşık bir hal alabilir. Bu nedenle, nerede olurlarsa olsunlar herkese tıpkı yerde bulunma fırsatı verecek araçları sunmak oyunun kurallarını değiştirecek’’ formunda konuştu.

Connect Konferansı’nda neler duyuruldu?
Matraş, konferansta duyurulan hususları şöyle açıkladı:
’’Her yıl düzenlediğimiz Connect Konferansı’nda bu yıl toplumsal irtibattan tutun da cümbüş, oyun, fitness, iş, eğitim ve ticarete kadar, metaverse tabanındaki tecrübelerin önümüzdeki on yılda nasıl şekilleneceğini inceledik.Buna ek olarak, insanların metaverse dünyasına adım atmalarına yardımcı olacak yeni Meta araçlarını duyurduk.”
Metaverse’ün merkezindeki birinci vizyonumuz Horizon Home, metaverse’deki meskeniniz üzere olacak, arkadaşlarınızla birlikte vakit geçirebilecek, görüntü izleyebilecek ve oyunları ve uygulamaları keşfedebileceksiniz.
Ayrıyeten Messenger sesli aramalarını da bu dünyaya getiriyoruz; Messenger’ın aktif olduğu rastgele bir platformdan arkadaşlarınızla sesli bir görüşmeye katılabilecek ve birlikte vakit geçirebilecek ya da VR (Sanal Gerçeklik) yerlerine seyahat edebileceksiniz. Yeni spor programlarının yanı sıra, Quest 2 için piyasaya sürülecek Active Pack aksesuarları daha rahat spor yapmanızı sağlayacak.
Quest tabanlı yeniliklere ek olarak, Project Cambria’yı da duyurduk.
Project Cambria, gelişmiş teknolojilerin tümü ile donatılmış, üst seviye bir VR başlığı olacak. Project Cambria’yı günümüzde mümkün olan en ileri teknolojiye sahip programlamayı denemeye başlamak isteyenler için tasarlıyoruz.
Eser yeniliklerinin yanı sıra, metaverse’ün geleceği için ekosisteme de yatırım yapmaya devam ediyoruz.
AR konusunda Presence Platform ve yeni SDK (yazılım geliştirme kiti) sürümlerimiz ile geliştiriciler daha fazla VR marifetine erişebilecek. Presence Platform geliştiricilerin, bir kullanıcının fizikî dünyası ile sanal içerikleri problemsiz bir halde harmanlamasına fırsat sunacak. Spark AR için ise dijital objeleri fizikî dünyaya yerleştirmek ve derinlik ve opaklık içererek insanların bu objelerle gerçekçi bir formda etkileşime girmesini sağlamak için kullanabilecekleri yeni araçlar üzerinde çalışıyoruz. Yalnızca cümbüş değil, sürükleyici eğitim içeriği oluşturan yeni kuşak içerik üreticilerini eğitmek için de 150 milyon dolarlık yeni bir fonu duyurduk.”

Metaverse iş dünyasının geleceğini nasıl şekillendirecek?
Metaverse’ün iş dünyasına tesirini kıymetlendiren Matraş, ’’Yakında, işletmeler için tasarlanmış, fakat bugün satın alabileceğiniz tıpkı tüketici Quest 2 başlığı üzerinde çalışan yeni bir özellik paketi olan Quest for Business’ı test etmeye başlayacağız.


Quest for Business, şahsî Facebook hesabınızı kullanmadan iş arkadaşlarınızla iş birliği yapmanızı sağlayacak.
Quest for Business ayrıyeten hesap idaresi, IDP (kimlik sağlayıcı) ve SSO (tek şifreyle giriş) entegrasyonu, üçüncü taraf taşınabilir aygıt idaresi ve daha fazlası üzere işletmelerin iş için gereksinim duyduğu özel platform fonksiyonlarına de imkan sağlayacak. Bu yıl sonlu beta ile başlamayı, 2022’de daha fazla beta iştirakçisine ulaşmayı ve 2023’te de tüm işletmeler için Quest for Business’ı kullanıma sunmayı planlıyoruz.
Ayrıyeten, çalışmanızı monitörünüzden Quest 2’ye ve tekrar geri taşımanızı da kolaylaştırıyoruz.
Bugün Slack, Dropbox, Facebook ve Instagram üzere hizmetlerin ve çok daha fazlasının yakın gelecekte VR üzerinde Horizon Home’da 2D panel uygulamaları olarak çalışacağını ve bunları Quest Store’dan indirebileceğinizi duyurduk. Bu yeni özellik, başlığınızı çıkarmanıza gerek kalmadan iş arkadaşlarınızla sohbet etmenize, belgelerinize erişmenize, toplumsal akışlarınızı güncellemenize ve daha fazlasını yapmanıza imkan verecek.
Horizon Home’da Studio isminde yeni bir şahsî çalışma alanı ortamını tanıttık.
Bu yılın ilerleyen vakitlerinde Horizon Workrooms’a özelleştirilebilir odalar ekleyerek, size işlerinizi halletmek için çok çeşitli farklı ortamlar ortasında seçim yapma ve kendi şirket logolarınızı yahut posterlerinizi odalarınıza yerleştirme imkanı sunacağız’’ açıklamasında bulundu.

Facebook’un metaverse ile hedefleri
Matraş, kelamlarını şöyle tamamladı: ’’Yeni vizyonumuz doğrultusunda, Facebook’un odak noktası metaverse’i hayata geçirmek ve insanların irtibat kurmasına, topluluklar bulmasına ve işlerini büyütmesine yardımcı olmak olacak.


Metaverse ile mümkün olduğunca fazla beşere hizmet vermek istiyoruz.

Daima birlikte çalışırsak önümüzdeki on yıl içinde metaverse’ün bir milyar beşere ulaşmasını, yüz milyarlarca dolarlık dijital ticareti barındırmasını ve milyonlarca üretici ve geliştirici için iş takviyesi olmasını umuyoruz. Bugün internet üzerinden ne kadar fazla insanın gelir elde ettiğine bakın, bu işlerden birçoğu birkaç yıl öncesine kadar yoktu bile. Metaverse’ün de beşerler için birçok fırsat oluşturacağını düşünüyoruz.

Metaverse vizyonumuzun ana sınırlarını belirledik lakin oraya ulaşmadan evvel birçok kesimin oluşturulması gerekiyor.

Bu yılki Facebook Connect Konferansı’nda da metaverse’ü hayata geçirmek için sunduğumuz yeni Meta araçlarını tanıttık. Bu süreçte sırf eser oluşturmanın kâfi olmadığını gördük. Birebir vakitte ekosistemler oluşturmaya yardımcı olarak milyonlarca insanın gelecekte bir hissesi olmasını, çalışmalarının karşılığını almalarını ve yalnızca tüketici olarak değil, üretici ve geliştirici olarak da gelişimden yararlanmalarını sağlamamız gerekiyor. Önümüzdeki devirde, bu vizyon doğrultusunda Meta olarak çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOGG’un bataryasını üretecek SiRo’nun heyetini kabul etti

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI