DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2167025฿%-1.28033

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Eylülde çocuklara grip aşısı

Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ruhi Günel, çocuklarda grip aşısının pandemi şartları nedeniyle daha da değer kazandığını söyledi. Dr. Günel, eylül ayı sonuna gerçek çocuk grip aşılarının yaptırabileceğini söyledi.
İzmir Özel Cet Sıhhat Hastanesinde vazifeli Dr. Ruhi Günel, kış dönemine girilmesi ile çocuklarda grip hadiselerinde artışın beklendiği bir periyoda girildiğini söz ederek, “Geçen sene pandemi nedeni ve konutta kalmanın tesiri ile grip hadiseleri dünyada yüzde 90 oranında azalmıştı.
Bu sene okulların açılması, toplu hayat alanlarının açılmasıyla grip oranlarının artmasını bekliyoruz. Bu nedenle de bilhassa kronik hastalığı olan ve bağışıklık sistemi zayıf olan çocukların grip aşışı yaptırmalarında yarar var. Öte yandan Covid salgını nedeni ile de grip aşısının yapılmasında yarar vardır” dedi.

Grip aşısı ne vakit yapılmalı?
Dr.


Ruhi Günel, grip aşısının eylül ayı sonu prestiji yapılabileceğini belirterek, “Grip aşısı 6 ay üzerinde herkese yapılabilir. 6-36 ay ortasında yarım doz, 36 aydan büyüklere tam doz uygulanır. Ayrıyeten 8 yaş altında ve birinci defa aşı yapılacaksa 1 ay orta ile 2 doz yapılması gerekirken, 8 yaş üzerindeki herkese tek doz yapılması kâfi muhafaza sağlayacaktır. Kronik hastalığı olan bireylerde Covid çok daha ağır seyrediyor. Bu yüzden alacağımız önlemlerle bireye yüklenen hastalıkları olabildiğince azaltmaya çalışmalıyız. Grip aşısı da bu manada çok önemli” diye konuştu.

“Kronik hastalığı olan çocuklara grip aşısı yaptırmalı”
6 aydan büyük herkese grip aşısı yapılabileceğini söz eden Dr. Günel, “Özellikle okul çağında olan çocuklar risk altında ise, kronik hastalığı varsa, etrafından Covid virüsü kapma ihtimali yüksek ise bu kümeye grip aşısı yapılmasının yararı var” sözlerini kullandı.


Salgın hastalıklar nedeni ile hassas bir devirden geçtiğimizi söyleyen Dr. Günel, kış devri hastalıkları ile Covid hastalığının belirtileri karıştırılabileceğine dikkat çekti.
Günel, “Bu nedenle de çocuklardaki ateş, öksürük, burun akıntısı, karın ağrısı, eklem ve kas ağrıları durumunda kesinlikle bir çocuk tabibine görünmekte yarar var.
Yüksek ihtimalle aileye grip ya da üşüttüğünü söyleyeceğiz lakin yapılan muayenede çocuğun Covid olmadığını kesinlikle kanıtlamamız lazım. Bilhassa okula giden çocuklar için söylüyorum; ateş olduğu takdirde çocuğun izole edilmesi ve tabibe refere edilmesi gerekir” kelamlarına yer verdi.

Grip aşısı kimlere yapılmamalı?
Dr.


Günel, bilhassa 6 aydan küçük bebeklere, gebeliğin birinci 3 ayındakilere ve yumurta alerjisi olanlara grip aşısı yapılmaması gerektiğinin altını çizdi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Pozitif gelinin düğünü mahallelinin kabusu oldu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI