En zararlısı deniz tuzu

Uzman Diyetisyen Eda Balcı, tuzda bulunan mikroplastiklerin ziyanlarını anlattı. Mikroplastiğin en çok deniz tuzunda bulunduğunu belirten Balcı …

Hediye sipariş alışveriş ankara
09.04.2021
A+
A-

Uzman Diyetisyen Eda Balcı, tuzda bulunan mikroplastiklerin ziyanlarını anlattı. Mikroplastiğin en çok deniz tuzunda bulunduğunu belirten Balcı, ’’Verdiği ziyan yıllar içinde lakin anlaşılabilir. En çok karaciğer, böbrek ve dalakta birikir’’ diyerek muhtemel risklere dikkat çekti.
Beykent Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Kısmı Arş. Gör. Eda Balcı, mikroplastiklerin ne olduğu, en fazla hangi tuzda bulunduğu ve en sağlıklı tuz çeşidinin hangisi olduğuna dair bilgi aktardı.

Mikroplastiklerin, 5mm’den daha küçük, etraf kirliliğine sebep olan, çoğunlukla petrol türevi olup suda çözünmeyen, düzgün formlu yahut halsız polimerik parçacıklara verilen isim olduğunu belirten Balcı, “Plastik bir hususun milyonlarca kesime ayrılmasıyla meydana gelen bu mikroplastikler, etrafa verdiği ziyanların yanı sıra insan sıhhatine da önemli ziyanlar vermektedir.
Mikroplastikler yediğimiz birçok besinde yahut kullandığımız birçok eşyada bulunabildiğinden farkına varmadan bu unsurları yiyor, içiyor ve soluyoruz” dedi.

’’Göl tuzu ve kaya tuzunda da mikroplastik var’’
Yapılan çalışmalarda gözle görülemeyecek kadar küçük olan bu mikroplastiklerin deniz eserlerinde, safra tuzunda, ferdî bakım eserlerinde, biberonda, kozmetik eserlerde, kağıt bardaklarda ve daha birçok besin ve eşyada olduğu tespit edildiğinin altını çizen Balcı, “Türkiye’de mikroplastikler üzerinde yapılan bir çalışmada 16 farklı marka sofra tuzu incelenmiş ve yapılan incelemeler sonucunda, sofra tuzlarında bu ziyanlı mikroplastiklere rastlanmıştır.


İncelenen sofra tuzları, farklı su kaynaklarından elde edilmiştir. Raporda en yüksek mikroplastik partikül sayısına deniz tuzunda rastlanıldığı belirtilmiş, deniz tuzunu göl ve kaya tuzlarının takip ettiği belirtilmiştir. Raporda birebir vakitte Dünya Sıhhat Örgütü tarafından önerilen yetişkin bir bireyin günlük alması gereken tuz ölçüsünün 5-6 gramı geçmemesi, ama bu ölçünün Türkiye’de 15-18 gram kadar olduğu belirtilmiştir. Buna nazaran; Türkiye’de insanların, tuz tüketiminin daha az olduğu başka ülkelere kıyasla çok daha fazla mikroplastiğe maruz kaldığından da bahsedilmektedir.” halinde konuştu.

Mikroplastikler hangi hastalıklara neden olur
Mikroplastiklerin en fazla karaciğer, böbrek ve dalakta biriktiği konusunda uyaran Balcı, yapılan çalışmalarda bu mikroplastiklerin bedene zararlarından bahsedilse de, asıl zararın yıllar içerisinde oluşarak farkına varılabileceğinin altını çizdi.Mikroplastiklerin kanser üzere çok önemli hastalıklara neden olabildiğini söz eden Balcı, “Özellikle kimi plastiklerde kullanılan unsurların obezite, insülin direnci, astım, doğum kusurları, üreme ve hudut sistemi bozuklukları üzere hastalıklara yol açtığı da yapılan çalışmalarda bildirilmiştir.
Tıpkı vakitte Tip 7 denilen bisfenol içeren plastikler, östrojenik tesire sahip olduğundan erkeklerde erken ergenliğe girme, göğüs büyümesi, pankreas bozuklukları ve tiroid bozuklukları üzere birçok hastalığa da neden olabilmektedir.” dedi.
Tuzlardaki bu unsurları tüketicilerin anlamasının mümkün olmadığını belirten Balcı, kelamlarını şu formda sonlandırdı:
“Tuzların etiketinde hangi unsurların ne kadar ölçülerde bulunduğu üreticiler tarafından kesinlikle belirtilmeli, tıpkı vakitte tuzun içeriğinde bu mikroplastiklerin olup olmadığı kayda geçmeli ve tuzların tahlilleri yapılmalı ve tahlil sonuçları tüketiciler ile de paylaşılmalıdır.”Hediye sipariş alışveriş ankara
Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.