DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2178866฿%0.62085

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Doğu Karadeniz’de mantar zehirlenmelerinde dikkat çeken artış

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde son günlerde mantar zehirlenmeleri dikkat çekiyor. Son o günde Trabzon, Ordu ve Gümüşhane vilayetlerinden 15’e yakın kişi yedikleri mantarlardan zehirlenirken, uzmanlar zehirli mantarlara karşı yöre halkının hassas olması ihtarında bulunuyor.
Trabzon’un Araklı ilçesinde yaylada topladıkları mantarları akşam yemeğinde tüketen Bakırtaş ailesinin 3 ferdi kötüleşerek evvel Araklı Bayram Halil Devlet Hastanesi’ne akabinde da Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’ne kaldırıldı.
Yapılan müdahaleler sonrası Bakırtaş ailesinin 3 ferdi sıhhatine kavuştu.
57 yaşındaki Tahsin Bakırtaş yediği mantar sonrası halüsinasyonlar görmeye başladığını söyledi.
Bakırtaş “Önce eşim rahatsızlandı, ambulansla Araklı Bayram Halil Hastanesi’ne kaldırıldık. Orada yapılan birinci müdahalenin akabinde durumumuzun ciddiyeti üzerine KTÜ Farabi Hastanesi Toksikoloji Bölümü’ne sevk edildik. Halüsinasyonlar gördüğümü hatırlıyorum. Sonrasında kendimi kaybetmişim gözlerimi açtığımda etrafımdaki sıhhat çalışanlarının hummalı çalışmasından ne kadar önemli bir süreç atlattığımı fark ettim” dedi.

Bakırtaş, hastane çalışanlarına minnettar olduğunu belirterek toplama mantar tüketilmemesini istedi.
KTÜ Farabi Hastanesi Acil Tıp İSİM Öğretim Üyesi ve Tıbbı Toksikolog Dr. Öğr.
Üyesi Aynur Şahin ise mevzuyla ilgili yaptığı açıklamada “Geldiklerinde ağır halüsinejik zehirlenme durumunda olan hastalarımız süratli ve tesirli müdahalemiz sonrasında 12 saat içerisinde tedavi edilerek taburcu edildi” dedi.

Sinek mantarı ile köy göçüren mantarı zehirlenmelerde birinci sırayı alıyor
Dr.


Aynur Şahin, son 10 günde yaklaşık 15 hastanın Trabzon, Ordu, Gümüşhane’den danışıldığı bu hadiselerin 10 adedinin KTU Farabi Hastanesi Toksikoloji ünitesinde tedavi olduğunu, geri kalanının ise bulundukları hastanede tele tıp metoduyla konsültasyon hizmeti verildiği söyledi. Hasta yakınlarından alınan mantar örnekleri ve hastalardan alınan serum ve idrar örneklerinden yapılan tahlillerden bu çok sayıda zehirlenme olayına sebep olan mantarın Amanita Muscaria (sinek mantarı) ve Amanita pantherina olduğu öğrenildi. Amanita Muscaria zehirlenmesi nedeniyle bugüne kadar başvuran en önemli olayın 70 yaşlarında erkek hasta olduğu derin koma nedeniyle teneffüs aygıtına bağlandığı ve yaklaşık 2 hafta boyunca KTÜ Farabi Hastanesi Ağır Bakım Ünitesi’nde takip edildikten sonra taburcu edildiği söz edildi.

Dr. Şahin, birebir vakitte tabiattan toplanan yabani mantarların daha da ölümcül olan halk lisanında ’evcik kıran, köy göçüren’ mantar olarak da bilinen ve önemli karaciğer yetmezliği ve karaciğer nakli muhtaçlığına neden olan ’Amanita Phalloides’ zehirlenmesine sebep olabileceğinin altını çizdi.

“Tek bir zehirli mantar yetişkin bir insanı öldürebilir”
“Mantarlar gerek lezzetli olmaları gerek protein oranlarının yüksek olması gerekse tabiatta ulaşılabilirliğinin kolay olması ile birlikte hayli insanları cezbetmektedir” diyen Şahin “En kıymetli sorun tabiattan toplanan mantarların tıpkı vakitte öldürücü derecede zehirli olma ihtimali ve her yıl dünyada çok sayıda vefata sebep olmasıdır.


Mantarlar ılıman ve nemli iklimleri sevdiklerinden ötürü Karadeniz Bölgesi yabani mantarların yetişmesi açısından en uygun iklime sahip olan bölgedir ve zehirlenmelerin kıymetli bir oranı yağışların daha fazla olduğu bahar ve sonbahar aylarında görülmektedir.

Zehirli mantarların toksinleri; ısıya, pişirmeye, dondurulmaya ve kurutulmaya sağlamdır. Tek bir zehirli mantarın bile yetişkin bir insanı öldürebilecek toksine sahip olma potansiyeli bulunmaktadır” sözlerini kullandı.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Doğu Karadeniz’de mantar zehirlenmelerinde dikkat çeken artış

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI