DOLAR

32,6508$% -0.46

EURO

34,9951% -0.76

STERLİN

41,3866£% -0.75

GRAM ALTIN

2.428,01%-0,69

ÇEYREK ALTIN

3.897,00%-0,69

BİTCOİN

2127800฿%-1.36346

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Diyetisyenler uyarıyor: “Çocukları okula kahvaltı yapmadan göndermeyin”

Okula yetişme telaşının bazen günün en kıymetli öğünü kahvaltının atlanmasına sebep olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Anıl Öztürk, çocuklarımızın sağlıklı beslenmesinin bir yandan büyüyüp gelişmeleri öte yandan da derslere olan konsantrasyonlarını sağlayıp başarılı olabilmeleri için çok değerli olduğunu söyledi.
Tüketilen besinlerin günlük hareketleri sürdürebilmek ve yapılan işlere konsantre olabilmek için gereken enerjiyi bizlere sağladığını söyleyen Medical Park Ordu Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt.
Anıl Öztürk, küçük mini birlerin birinci kere okula adım attıkları bu günlerde okulda başarıyı artırmaya yardımcı olacak 4 değerli besin kümesi hakkında bilgilendirmede bulundu.

“4 temel besin kümesini tertipli tüketmeliler”
Uzm.


Dyt. Anıl Öztürk, günlük olarak 4 temel besin kümesinden süt ve süt eserleri, et-yumurta-kurubaklagiller, zerzevat ve meyveler, ekmek ve tahılların şahsî farklılıkların da (yaş, uzunluk, kilo gibi) göz önünde bulundurarak kâfi ve istikrarlı bir formda tüketilmesinin; okul muvaffakiyetinin yükselmesi, derslere olan konsantrasyonun artması üzere birçok yarar sağlayacağına dikkat çekti. Dyt. Öztürk, “Bu 4 temel besin kümesinin istikrarlı tüketilmesi, metabolizması yetişkinlerden daha süratli çalışan çocuklarımız için güç kaynağı oluşturur. Uzunluk uzaması ve kilo kazanımı ile büyüme ve gelişmeyi sağlarken, kasların güçlenmesine, dişlerin sağlıklı olmasına ve bağışıklık sistemlerinin güçlenmesine de yardımcı olur” dedi.

Hangi besin ne ölçüde tüketilmeli?
Uzm.


Dyt. Anıl Öztürk hangi besin kümesinin ne ölçüde tüketilmesi gerektiğini ve bu besin kümelerinin çocuklara sağlayacağı yararları şöyle sıraladı:
“Süt ve süt eserleri: Süt, yoğurt, ayran, peynir üzere sütten yapılan besinlerdir.
Günlük olarak 3-4 porsiyon tüketilmeleri gerekir. Günde 1 bardak süt + 1 kâse yoğurt +1-2 dilim peynir biçiminde tüketilmesi uygun olur. Sütte bulunan kalsiyum, kemik ve diş gelişimi ile uzunluk uzaması için gerekli bir mineraldir. Riboflavin yani B2 vitamini ise deri sıhhati ve göz sıhhati için gerekli bir vitamindir. Et, tavuk, balık, yumurta ve kurubaklagil eserleri: Et, yumurta, kurubaklagiller kümesinden her gün en az 2-3 köfte kadar et, tavuk, balık, hindi, haftada 3-4 defa 1 adet yumurta, haftada 2-3 sefer kurubaklagil yemeklerinden yenmelidir. Balık tüketimi ise haftada en az 2 kere olacak formda düzenlenmelidir. Bu kümede hudut ve sindirim sistemi ile deri sıhhati için kıymetli olan B kümesi vitaminleri bulunur. Bu kümedeki besinler demir açısından da epey zengindir. Ülkemizde eksikliği bilhassa okul öncesi periyottaki çocuklarda ve okul devrindeki çocuklarda sıklıkla görülen demir eksikliği anemisinin önlenmesi bu besinlerin tüketilmesi ile yakından alakalıdır. Bir yandan büyüme ve gelişmeyi desteklerken bir yandan da bedeni mikroplara karşı koruyan çinko minerali de tekrar bu kümede bol bulunan mineraller ortasındadır.
Zerzevat ve meyve eserleri: Zerzevat ve meyve kümesinden günlük 5 porsiyon almak kafidir.
Bir günde 3 porsiyon meyve ve 2 porsiyon salata ya da zerzevat yemeği yendiğinde günlük gereksinim karşılanmış olur. Bu küme bize bilhassa A ve C vitamini sağlar. A ve C vitaminleri güçlü antioksidon vitaminler olduğundan bağışıklık sistemi içinoldukça değerlidir. Çocuklarımızı hastalıklardan korurlar.
Ekmek ve tahıl tüketimi: Buğday, pirinç, mısır, çavdar ve yulaf üzere tahıl taneleri ve bunlardan yapılan un, bulgur, yarma, gevrek ve gibisi eserlerdir.
Her öğünde 2 dilim ekmek ve öğünlerden birinde pilav yahut makarna yenildiğinde günlük gereksinim çabucak hemen karşılanmış olur. Bu küme, niasin ve tiamin üzere B kümesi vitaminlerinden zengindir. Bu vitaminler hudut sistemi, sindirim sistemi, deri ve göz sıhhati için gereklidir. Bu misyonlarına ek olarak besinlerdeki gücün bedende güç gücüne dönüşmesinde aldıkları misyon de tüketilmelerini birkaç kat daha değerli hale getirmiştir.”

Okulda başarıyı artıracak 5 altın öneri
Uzm.


Dyt. Anıl Öztürk, ailelere çocuğun okulda muvaffakiyetini artırmak için pratik teklifleri şöyle sıraladı:
“- Besin seçimi
Okul çağındaki çocuklar kendi damak tadını keşfetmek için değişik yemekleri denemek isteyecektir.

Burada kıymetli olan besin seçimi konusunda üstteki prensipler göz önünde bulundurularak çocuğa yardımcı olunmasıdır.Lifli besin seçimlerinde “yaş+5 gram” hesaplaması yapılıp çocuklar bu ölçüde yönlendirilmelidir.
– Kahvaltı kesinlikle yaptırılmalıdır
Okula yetişme telaşı, vaktin kısıtlı olması üzere mazeretler ile kahvaltı öğünü sık sık atlanmaktadır.

Bilhassa kız çocuklarında bu yaşlarda şişmanlama korkusu yaygındır ve bu nedenle yetersiz beslenirler. Günün en kıymetli öğünü olan kahvaltı atlanınca ise devreye fast-food yiyecekler girer. Burada aileye düşen misyon, fast-food’lardan süratli davranıp devreye girerek bu yiyeceklerden çocuklarını uzak tutmaktır.
– Öğün ortalarında abur cubur yasak olmalı
Öğün ortalarında bol şekerli, bol yağlı besinlerden (cips gibi), asit içeriği fazla olan içeceklerden (kola gibi) uzak durulması gerektiği, bu besinlerin sıhhatsiz olduğu ve şişmanlığa yol açtığı, şişmanlığın da ileride daha büyük sorunları beraberinde getireceği öğütlenmelidir.


– Konutu okula yakınsa kesinlikle yürümeliler
Konutları okullara yakın olan aileler çocuklarını servis yerine yürüyerek okula gitmeye teşvik etmelidir.

Okul dışında ise çocuklar kendilerinin severek yapabileceği bir spor aktivitesi seçerek ona devam etmeleri konusunda yüreklendirilmeliler.Özellikle fazla kilolu çocuğu olan aileler idmanı artırma sistemi ile güç açığı yaratma tarafından spora kesinlikle başvurmalılar.
– Uzunluk ve kiloları sistemli ölçülmeli
Okul çağındaki çocuklar vakit zaman uzunluklarının ölçülüp ilerlemelerini görmekten memnun olurlar.

Nizamlı bir biçimde yapılan yük ve uzunluk ölçümleri, çocuklarımızın diyetlerinin kâfi olup olmadığı konusunda bize bilgi verir. Hangi yaş kümesinin hangi ölçümlere sahip olması gerektiği bir beslenme uzmanına danışılarak öğrenilmeli, yetersizlik durumunda sistemli takip ile çocuğun diyeti iyileştirilmelidir.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Aşı olmayan 14 yaşındaki çocukta ciddi akciğer tutulumları görüldü

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI