DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2167047฿%0.13648

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Aşı olmayan 14 yaşındaki çocukta ciddi akciğer tutulumları görüldü

Korona virüste aşılama yaşı her geçen gün düşerken aşı olmayan çocuklarda da önemli akciğer tutulumları görülmeye başladı. 12 yaş üzeri kronik rahatsızlığı olan hastalara artık aşılama yapılabiliyor. Göğüs Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Şevket Özkaya ise aşı olmamış kronik rahatsızlığı olan 14 yaşındaki bir çocuğun akciğerlerinde oluşan önemli tahribatı gözler önüne serdi.
Kimi vatandaşlar hâlâ aşı olmakta tereddüt etmeye devam ederken korona virüs çocuk kümesindeki hastaları da etkilemeye başladı.
VM Medical Park Samsun Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniği’nden Prof. Dr. Şevket Özkaya ise aşı olabilecek yaş kümesindeki çocukların bir an evvel aşılanması gerektiğine vurgu yaptı. 14 yaşında, kronik rahatsızlığı olan ve akciğerlerinde tahribattan ötürü önemli öksürük, ateş ve nefes darlığı çeken bir hastanın akciğerlerini inceleyen Prof. Dr. Özkaya, “14 yaşındaki kronik rahatsızlığı mevcut olan bir genç hastamızda önemli akciğer tutulumları var. Her iki akciğerinde de yaygın buzlu cam ve konsolidasyon alanları var. Bu yaştaki çocuklarda beklemediğimiz bir durumdur. Okullarımızda da bu risk var. Okullarımızın açık kalmasının ve sıhhat sistemimizin kitlenmemesi için kesinlikle aşı olmalıyız. Çocuklarımıza rol model olmalıyız. Şu anda hastanelerimiz hastalara yetişebiliyor. Yatak sayımız kâfi. Fakat denetimli toplumsal hayatımızı tertibe sokmadıkça ve aşı olmadıkça, gelecekte hastanelerde yatak sayısı kahrı çekebiliriz” dedi.

“Çocuklarımıza makus örnek olmamalıyız”
Okulların açılmasıyla ailelerin çocuklarını nasıl salgından koruyacakları konusunda tereddütlerinin başlayacağını söz eden Prof. Dr. Özkaya, “Aşıda yaş kümeleri düştükçe, hastalık aşı olmayan yaş kümelerinde görülmeye başladı.


Artık 15-18 yaşlarında aşılarını olmamış hastalarımız da önemli akciğer tutulumları ile hastaneye gelebiliyorlar. Çocuklarımıza maalesef makûs örnek olduk. Maske, aralık ve denetimli toplumsal hayatımızı tam hakikat olarak gerçekleştiremedik.

Bunları okullarda çocuklardan istememiz çok sıkıntı olacak. Çocuklarımızı muhafazanın birinci yolu aşıdır. Kesinlikle aşı yaşı gelmiş her öğrencimizin aşı olması gerekiyor.

Aşı çağı gelmemiş çocuklarımızın ise bilhassa ailesinde anne, baba ve daha büyük ebeveynlerinin, anneannelerin, dedelerin aşılanması gerekiyor. Çocuklara rol model olmamız gerekiyor. Maske, aralık, paklık ideolojisini çocuklara örnek olarak göstermeliyiz. Okulların açık kalması iki şarta bağlıdır.

Birincisi aşı yaşına gelmiş çocuklarımızın aşılanmalarıdır. İkincisi aşı yaşına gelmemiş çocukların büyüklerinin aşılanmalarıdır” diye konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Karabük ’Mavi’ye boyandı Sağlık Müdürü teşekkür etti

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI