DOLAR

32,9392$% 0.3

EURO

35,3845% 0.63

STERLİN

41,8411£% 0.54

GRAM ALTIN

2.465,24%0,61

ÇEYREK ALTIN

4.028,00%-0,37

BİTCOİN

2005743฿%-4.6019

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

DEÜ, Türkiye’ye onkolojide iki bilim dalı kazandırdı

Türkiye’nin birinci ‘Ergen ve Genç Erişkin Tümör Bilim Dalı’ ve ’Geriatrik Onkoloji Bilim Dalı’, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Onkoloji Enstitüsü bünyesinde kuruldu. DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, onkoloji alanında yaptıkları bilimsel çalışmaların teşhis, teşhis ve tedavide bilimsel araştırmalara rehberlik edeceğini söyledi.
Geçtiğimiz yıl, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Onkoloji Enstitüsü bünyesinde Türkiye’nin birinci Transnasyonel Onkoloji Anabilim Dalı’nı kuran DEÜ, sıhhat alanında yaptığı öncü çalışmalara bir yenisini daha ekledi.
Tekrar Türkiye’de birinci sefer ’Ergen ve Genç Erişkin Tümör Bilim Dalı’, DEÜ Onkoloji Enstitüsü Klinik Onkoloji Anabilim Kısmı altında kuruldu. 18 yaşından 30’a yaşa kadar tüm kanser hastalarının protokolleri ve tedavilerinin yapıldığı Ergen ve Genç Erişkin Tümör Bilim Kısmı ile çocukluk çağı kanseriyle uğraşan kümelerle ortak çalışmalar gerçekleştirilecek, risk kümeleri belirlenecek; teşhis, teşhis ve tedavi bahislerinde çalışmalar yapılacak. Yeniden Türkiye’de birinci defa kurulan Geriatrik Onkoloji Bilim Kolu da ileri yaştaki kanser hastalarının sıkıntılarını tüm taraflarıyla ele alacak.

Alanında öncü olacak
Dokuz Eylül Üniversitesi Onkoloji Enstitüsünün bölgenin tek enstitüsü olduğunu hatırlatan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Geçtiğimiz yıl ocak ayında Türkiye’nin tek Translasyonel Onkoloji Anabilim Kısmının açılışını yapmıştık.


Artık ise DEÜ Onkoloji Enstitüsü Klinik Onkoloji Anabilim Kolu altında Ergen ve Genç Erişkin Tümör Bilim Dalı’nı kurmanın gururunu yaşıyor, emeği geçen tüm mensuplarımıza teşekkür ediyoruz. Kanser hastalığında erken teşhis ve tedavinin ne kadar kıymetli olduğunun farkındayız. Onkoloji Enstitümüz bünyesinde hizmet verecek Ergen ve Genç Erişkin Tümör Bilim Kısmı ile teşhis, teşhis ve tedavi protokollerini geliştirecek; alanında donanımlı bilim insanları yetiştireceğiz. Bilhassa 18-30 yaş kümesini hedefleyen bilim kolumuzun bu alanda öncü olacağını düşünüyoruz. Üniversitemiz, ergen ve genç erişkin kanserleri konusunda da sonuç odaklı çalışmalarla bilimsel araştırmalara rehberlik etmeye devam edecek.

Yeniden Türkiye’de birinci kere, dünyada da sayılı olan ’Geriatrik Onkoloji Bilim Dalı’nı Onkoloji Enstitüsü Klinik Onkoloji Anabilim Kısmı bünyesinde kurduk. Dünya nüfusu süratle yaşlanıyor, bu nedenle ileri yaştaki hastalara farklı bir bilimsel gözle bakılması gerekiyor. Belli bir yaşın üstündeki kanser hastalarımızın tüm meselelerini bilimsel bir bakış açısıyla ele alacak ve bu alanda çalışan uzmanlarımızın bilgi birikimini artıracağız. Kanser hastalığı ile ilgili toplumsal farkındalık yaratarak, alanında tecrübeli bilim insanları yetiştirerek, ülkemize, milletimize ve insanlığa yararlı işler yapmayı sürdüreceğiz” dedi.

Geriatrik onkoloji de kuruldu
DEÜ Onkoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Parıltı Olgun, tekrar Türkiye’de bir birincisi gerçekleştirdiklerini söz ederek, “Rektörümüz Prof. Dr. Nükhet Hotar’a bilhassa teşekkür etmek istiyorum.


2018 yılında bizlerin önerisi ve hocamızın gayretleriyle DEÜ bünyesinde Türkiye’nin birinci Translasyonel Onkoloji Anabilim Kolu kurulmuştu. Artık de yeniden rektör hocamızın büyük dayanaklarıyla Onkoloji Enstitüsü Klinik Onkoloji Anabilim Kolu altında ‘Ergen ve Genç Erişkin Tümör Bilim Dalı’nı kurduk. Servislerimiz, polikliniklerimiz hazır. Birebir vakitte bu bilim kısmı için doktora programı da hazırlanacak.

Yeniden Türkiye’de birinci kere DEÜ Onkoloji Enstitüsü Klinik Onkoloji Anabilim Kısmı bünyesinde Geriatrik Onkoloji Bilim Dalı’nı kurduk. Onunla ilgili ayrıntıları da ileriki vakitlerde paylaşacağız” diye konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

(ÖZEL) Prof. Dr. Oğuztürk uyardı: “Delta varyantı virüsünün baskın bir şekilde ülke genelinde vaka artışlarına sebebiyet verdiğini söyleyebiliriz”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0