Demir eksikliğini engellemek için tüketilmesi gereken gıdalar

Uzman Diyetisyen Dilek Sivri, halk ortasında ‘‘kansızlık’’ olarak bilinen demir eksikliğinin gerçek beslenme ile giderilebileceğini belirterek …

Hediye sipariş alışveriş ankara
10.07.2021
A+
A-

Uzman Diyetisyen Dilek Sivri, halk ortasında ‘‘kansızlık’’ olarak bilinen demir eksikliğinin gerçek beslenme ile giderilebileceğini belirterek hangi besinlerin tercih edilmesi gerektiğine dair kıymetli tüyolar verdi.
Demir eksikliğini hakikat beslenmeyle önleyebilmek için demir açısından varlıklı besinlerin tüketiminin ehemmiyetinden bahseden Beykent Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Kısmı Arş. Gör. Dilek Sivri, “Demir eksikliği için kırmızı et, balık, kümes hayvanları ve yumurta tüketilmelidir.
Ayrıyeten; kuru baklagiller (kuru fasulye, mercimek, nohut, barbunya gibi), kuru meyveler (kuru kayısı, kuru üzüm, kuru erik, kuru incir, hurma gibi) pekmez, yağlı tohumlar (fındık, ceviz, badem gibi), yeşil yapraklı sebzeler (roka, ıspanak, pazı, maydanoz, nane, brokoli, dereotu gibi) üzere hayvansal olmayan besinlere her gün beslenmede yer verilmelidir.” teklifinde bulundu.
“Demir emilimini arttıran besinler tüketin”
Demir eksikliğinin, demir içeriği yüksek besinleri tüketerek engellenebileceğini hatta diyette yapılan birkaç değişiklikle demir emilimi artırabilir olduğunu söz eden Sivri, “Bunun için demir içeren besinler kuşburnu, biber, kivi, turunçgiller, çilek, brokoli, domates, yeşil yapraklı sebzeler, kavun üzere C vitamini içeriği yüksek besinlerle birlikte tüketilmelidir.

Pratik olarak ana öğünlerde mevsiminde salata tercih edilebilir. Mayalı ekmek tüketimi demir emilimini artırdığı için tüketilebilir, börek ve çörek üzere öteki unlu besinler mayalandırılarak tüketilebilir. Kepek ekmek yerine çavdar ya da tam buğday ekmeği tercih edilebilir.” diye konuştu.
Sivri, çayda bulunan tanenler demirin bedende emilimini azaltabileceğinin altını çizerek, “Yeterli ve istikrarlı beslenen sağlıklı bireylerde çay içimiyle demir eksikliği görülmez.
Lakin riskli bireylerin (yaşlılar, çocuklar, hamileler ve demir eksikliği anemisi kıssası olanlar) çayı açık olarak öğünlerden 1-2 saat sonra dilerlerse limonlu olarak günde 1-2 fincan olarak tercih edebilirler” tavsiyesinde bulundu.
Demir eksikliği belirtilerinin beslenmeyle iyileştirilemediği durumlarda hekim tavsiyesi ile destek alınabileceğini belirten Sivri, demir destekleri kullanımından sonra görülen kabızlığı önlemek için ise mevsiminde taze zerzevat ve meyve, kurubaklagil, kuru meyveler ve su tüketimi artırılması gerektiğini söz etti.


Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.