DOLAR

32,3045$% 0.25

EURO

34,8708% -0.87

STERLİN

41,3180£% -0.16

GRAM ALTIN

2.386,07%-3,04

ÇEYREK ALTIN

3.910,00%-1,61

BİTCOİN

2252171฿%0.16336

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Covid baş ağrıtıyor

Nöroloji Uzmanı Dr. Sinan İstekli, “Covid-19’a yalnızca öksürük, hâlsizlik, ishal, burun tıkanıklığı ve ateş üzere emâreler değil, baş ağrısı, dengesizlik şuur bozukluğu, inme, yüz felci, sara, el ve bacaklarda uyuşma, nöropatik ağrı üzere nörolojik semptomlar da eşlik edebilmektedir” dedi.
Korona virüsün daha çok, öksürük, hâlsizlik, ateş, kırgınlık, kas ağrısı ve teneffüs yetmezliği üzere belirtilerle ortaya çıktığını söz eden VM Medical Park Bursa Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Sinan İstekli, “Ancak bunun yanı sıra bir kadro nörolojik belirtiler de hastalığa eşlik edebilmektedir.
Bu hastalar üzerinde yapılan çalışmalarda Covid-19 hastalarının yaklaşık yüzde 20’inde baş ağrısı, yüzde 10-20’inde baş dönmesi ve dengesizlik, yüzde 5’inde ise koku ve tat alma bozukluğu üzere emâreler gözlemlenmiştir. Ayrıyeten daha düşük oranda inme, periferik hudut hasarı, şuur bozukluğu, sara (epileptik) nöbetleri halinde klinik bulgu verebilmektedir” diye konuştu.
Baş ağrısının bilhassa birçok viral, bakteriyel enfeksiyonlarda görülmekle birlikte, salgın sürecinde daha da ehemmiyet kazandığını tabir eden Uzm. Dr. İstekli, “Çünkü korona virüs tedavisinde erken teşhis çok değerlidir.
Kolay bir baş ağrısı olarak görülse de, ilerleyen süreçte ateş, nazal konjesyon, hâlsizlik, kırgınlık ve teneffüs yetmezliği üzere belirtiler klinik tabloya eklenebilmektedir. Şahıstan bireye de bu tablo değişmektedir. Hastaların nörolojik belirtiler olması durumunda en kısa müddette bir tabibe başvurmaları gerekmektedir.

Yapılacak testlerle korona virüs teşhisi konulduğunda daha süratli tedavi sağlanmış olacaktır” tabirlerini kullandı.
Uzm. Dr. İstekli, “Maske, uzaklık ve paklığın yanı sıra aşının giderek yaygınlaşması, pandemi ile çabada bizi muvaffakiyete götürecektir” dedi.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Çocuklar odaklanma sorununu aşmak için 13 öneri

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI