Covid baş ağrıtıyor

Nöroloji Uzmanı Dr. Sinan İstekli, “Covid-19’a yalnızca öksürük, hâlsizlik, ishal, burun tıkanıklığı ve ateş üzere emâreler değil, baş ağrısı …

Hediye sipariş alışveriş ankara
30.06.2021
A+
A-

Nöroloji Uzmanı Dr. Sinan İstekli, “Covid-19’a yalnızca öksürük, hâlsizlik, ishal, burun tıkanıklığı ve ateş üzere emâreler değil, baş ağrısı, dengesizlik şuur bozukluğu, inme, yüz felci, sara, el ve bacaklarda uyuşma, nöropatik ağrı üzere nörolojik semptomlar da eşlik edebilmektedir” dedi.
Korona virüsün daha çok, öksürük, hâlsizlik, ateş, kırgınlık, kas ağrısı ve teneffüs yetmezliği üzere belirtilerle ortaya çıktığını söz eden VM Medical Park Bursa Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Sinan İstekli, “Ancak bunun yanı sıra bir kadro nörolojik belirtiler de hastalığa eşlik edebilmektedir.
Bu hastalar üzerinde yapılan çalışmalarda Covid-19 hastalarının yaklaşık yüzde 20’inde baş ağrısı, yüzde 10-20’inde baş dönmesi ve dengesizlik, yüzde 5’inde ise koku ve tat alma bozukluğu üzere emâreler gözlemlenmiştir. Ayrıyeten daha düşük oranda inme, periferik hudut hasarı, şuur bozukluğu, sara (epileptik) nöbetleri halinde klinik bulgu verebilmektedir” diye konuştu.
Baş ağrısının bilhassa birçok viral, bakteriyel enfeksiyonlarda görülmekle birlikte, salgın sürecinde daha da ehemmiyet kazandığını tabir eden Uzm. Dr. İstekli, “Çünkü korona virüs tedavisinde erken teşhis çok değerlidir.
Kolay bir baş ağrısı olarak görülse de, ilerleyen süreçte ateş, nazal konjesyon, hâlsizlik, kırgınlık ve teneffüs yetmezliği üzere belirtiler klinik tabloya eklenebilmektedir. Şahıstan bireye de bu tablo değişmektedir. Hastaların nörolojik belirtiler olması durumunda en kısa müddette bir tabibe başvurmaları gerekmektedir.

Yapılacak testlerle korona virüs teşhisi konulduğunda daha süratli tedavi sağlanmış olacaktır” tabirlerini kullandı.
Uzm. Dr. İstekli, “Maske, uzaklık ve paklığın yanı sıra aşının giderek yaygınlaşması, pandemi ile çabada bizi muvaffakiyete götürecektir” dedi.

Hediye sipariş alışveriş ankara


Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.