DOLAR

32,3727$% 0.08

EURO

34,8026% -0.26

STERLİN

41,2685£% 0.06

GRAM ALTIN

2.401,31%0,00

ÇEYREK ALTIN

3.907,00%-0,23

BİTCOİN

2151454฿%-4.98715

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Covid 19 uzun dönem etkilerini kaybetmiyor

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Kısmı Lideri Prof. Dr. İsmail Hanta, taburcu olan Covid hastalarının yüzde 20’sinin çeşitli sebeplerden ötürü tekrar hastaneye başvurduklarını söyledi.

Tüm dünyada 100 milyondan fazla insanı etkileyen ve yaklaşık 2.5 milyon insanın vefatına neden olan Covid-19’dan 80 milyondan fazla insanın ise güzelleştiği biliniyor. Fakat özelikle hastalığa bağlı çeşitli nedenlerce hastanelerde tedavi gören hastaların taburcu olduktan sonra uzun devir tesirleri nedeniyle yine hastanelere başvurdukları belirtiliyor.

Bahisle ilgili açıklama yapan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Kolu Lideri Prof. Dr. İsmail Hanta, tüm dünyanın, hastalıkla ilgili olarak daha çok akut periyottaki tesirlerine odaklanmış bulunmakla bir arada, çeşitli bilimsel makalelerde ve kendi pratiklerinde de görüldüğü üzere hastalıktan güzelleşen şahıslar ortasında ise bazen günlerce hatta aylarca süren birtakım şikayetlerin devam ettiğinin görüldüğüne dikkati çekti.

Prof. Dr. Hanta, bu şikayetlerin ortasında kas ve eklem ağrıları, uyku sorunları, halsizlik ve yorgunluk üzere şikâyetlerin yanı sıra bilhassa hastalığı ağır atlatan, hastanede ya da ağır bakımda tedavi görmüş olan bir küme hastada ise akciğer hasarı ile ilgili olarak nefes darlığı ve oksijen tedavi ihtiyacının taburculuktan sonra da devam ettiğinin izlendiğine işaret etti. Prof. Dr. Hanta, “Ne yazık ki taburcu olan hastaların yüzde 20’si bu sebeplerden ötürü tekrar hastaneye yatmak zorunda kalabiliyor. Bu nedenle en azından hastalığı orta-ağır seviyede geçiren hastaların taburculuk sonrası hastalığın başta akciğerlerde yaptığı hasar ile ilgili olarak takiplerinin dikkatli bir biçimde yapılması epey değerlidir.”

Bu maksatla hastanelerde “Covid sonrası” diye tanımlanan Covid-19 geçiren hastaların takiplerinin ve denetimlerinin yapıldığı polikliniklerin oluşturulmaya başladığına işaret eden Prof. Dr. İsmail Hanta, hastaların bu polikliniklerde başta akciğer problemleri olmak üzere, Covid-19’un etkilediği kalp, nörolojik, psikiyatrik üzere çeşitli sistemleri ilgilendiren meseleleri ve hastalığın tesirlerinin araştırıldığını, tedavi ile pulmoner rehabilitasyon metotları devreye konulmaya başlandığına dikkati çekti.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Tek bir vaka kalmamıştı, dikkatsizliği yasakları geri getirdi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI