DOLAR

32,3045$% 0.25

EURO

34,8708% -0.87

STERLİN

41,3180£% -0.16

GRAM ALTIN

2.386,07%-3,04

ÇEYREK ALTIN

3.910,00%-1,61

BİTCOİN

2256569฿%0.6492

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

“Bilinçsiz yapılan sıkı diyet saçları vuruyor”

Sağlıklı saçlara sahip olmak için nizamlı beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini belirten Doç. Dr. Filiz Topaloğlu Demir “Kalıtsal faktörler, hormonal bozukluklar ve hassaslık, tiroit hastalıkları ve kansızlık başta olmak üzere sistemik hastalıklar, ilaçlar, diyet, birtakım vitamin ve mineral eksiklikleri, gerilim, gebelik üzere fizyolojik nedenler saç dökülmesine yol açabilir. Bilhassa B12 ve D vitamini, folik asit, biyotin, çinko, demir, selenyum üzere vitamin ve minerallerin eksikliklerinde saç dökülmesi ortaya çıkabilir” dedi.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Filiz Topaloğlu Demir, çabucak herkesin muzdarip olduğu saç dökülmesine karşı alınabilecek tedbirleri açıkladı.

Doç. Dr. Demir, günlük 50 ila 150 tel saç dökülmesinin olağan kabul edildiğine değinerek, “Bu sayı yaş ile mevsime nazaran değişiklik gösterse de bunun üzerindeki dökülmeler patolojik olarak kabul edilir. Kalıtsal faktörler, hormonal bozukluklar ve hassaslık, tiroit hastalıkları ve kansızlık başta olmak üzere sistemik hastalıklar, ilaçlar, diyet, kimi vitamin ve mineral eksiklikleri, gerilim, gebelik üzere fizyolojik nedenler saç dökülmesine yol açabilir. Bilhassa B12 ve D vitamini, folik asit, biyotin, çinko, demir, selenyum üzere vitamin ve minerallerin eksikliklerinde saç dökülmesi ortaya çıkabilir” diye konuştu.

Sıkı diyetlerden sonra yaygın saç kaybının görülebildiğine de işaret eden Doç. Dr. Demir, kelamlarına şöyle devam etti: “Yapılan çalışmalarda bilhassa yetersiz protein alımının saç dökülmesine neden olduğu gösterildi.

Günlük asgarî 0,8 g/kg protein ve en az bin 200 kalori alınması önerilir. Diyetin bırakılmasından sonra ekseriyetle geri dönüşümlüdür. Esansiyel yağ asidi eksikliklerinde, yetersiz alımdan 2 ile 4 ay sonra, saçlı deride ve kaşlarda kızarıklık ve pullanma başlar, sonrasında ise besbelli saç dökülmesi ortaya çıkar. Çok sayıda ilaç da saç siklusunu etkileyerek saç kaybına neden olabilir. Bunların başında kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar, doğum denetim hapları, kan sulandırıcılar, kalp ve damar hastalıklarında kullanılan ilaçlar, A vitamini türevi ilaçlar, antimikrobiyal ve antiviral ilaçlar ve birtakım psikiyatrik ilaçlar gelmektedir.

“Kişiye ve dökülme tipine özel tedavi şart”
Doç.


Dr. Demir, saç dökülmesinin tipine ve altta yatan nedene yönelik hastaya özel tedavilerin planlandığına dikkati çekerek, “Saç için gerekli vitamin ve mineralleri eksik olan hastalar bu tedaviler ile desteklenmelidir. Saç mezoterapisi, PRP (Platelet Rich Plasma)- trombosit yani pıhtı hücresi tarafından zenginleştirilmiş plazma uygulaması, mikro iğneleme olarak da bilinen dermaroller uygulamaları, lazer uygulamaları ve kök hücre tedavisi saç hastalıklarında son yıllarda sıklıkla kullandığımız tanınan tedavi metotlarıdır. PRP tedavisinde hastanın kendi kanından elde edilen plazma, küçük ölçülerde, yaygın olarak derinin içine enjekte edilirken saç mezoterapisinde saçın gereksinimi olan vitaminler, mineraller, aminoasitler ve enzimler, tek başlarına ya da ekseriyetle karışım halinde derinin orta katmanına ince uçlu, küçük iğneler ile yaygın olarak enjekte edilmektedir. Dermaroller uygulaması ise çok sayıda, kısa ve ince iğne içeren bir aletin deri yüzeyinde yuvarlanması ile deride, gözle görünmeyen (mikroskopik) yaralanmalar oluşturarak tesir gösteren bir tedavi yöntemidir” dedi.

“Önerilere kulak verin”
Doç.


Dr. Demir, saç dökülmesini önlemek için dikkat edilmesi gereken konuları şöyle kıymetlendirdi: Sağlıklı saçlara sahip olmak için; sağlıklı ve istikrarlı beslenmek, güneş dahil saça ziyan veren her türlü fizikî uyarandan, kimyasal unsurdan uzak durmak ve gerilim idaresi son derece değerlidir. Saçlarımızı yüksek ısıdan kesinlikle uzak tutmalı ve sık aralıklarla şekillendirici uygulamalar yapmaktan kaçınmalıyız. Saçlar olabildiğince açık bırakılmalı ya da gevşek toplanmalıdır. Saçlı derimizin yapısına uygun şampuan seçilmeli ve gerekli durumlarda saç uçları için banyo sonrası besleyici kremler kullanılmalıdır”.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bu belirtilere dikkat

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI