Çocukları oyun terapisi ile tedavi etmeyi öğretecekler

Bursa Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlü ve İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) iş birliğinde, “DEHB’li (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu …

Hediye sipariş alışveriş ankara
09.10.2021
A+
A-

Bursa Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlü ve İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) iş birliğinde, “DEHB’li (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) Çocuklarla Çalışmak” isimli eğitim düzenleniyor.
23 Ekim günü, “DEHB’li Çocuklarla Çalışmak” isimli eğitim Bursa’da başlıyor.
Psikoterapist ve Ruhsal Danışman Elif Macit tarafından verilecek eğitim, Bursa Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Gelişim Üniversitesi tarafından gerçekleştirilecek.
Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunun (DEHB), okul öncesi çocuklarda başlayıp erişkinlikte de sürebildiğini söz eden Psikoterapist ve Ruhsal Danışman Elif Macit, “DEHB’nin temel özelliği, kalıcı ve daima olan dikkat müddetinin kısalması, engellemeye yönelik kontrol eksikliğine bağlı olarak davranışlarda ya da bilişte ortaya çıkan ataklık ve huzursuz hali olarak tanımlanabilir” dedi.

“Oyun, çocuklar için pratik yapma sürecidir”
DEHB tanısı alan çocuklarda oyun terapisinin tedavi etmede kıymetli bir yaklaşım olduğuna vurgu yapan Macit, “Oyun çocuklara hiç kimsenin öğretemeyeceği bahisleri çocukların kendi deneme yoluyla öğrenmesidir.


Oyun çocuklar için bir ahenk ve pratik yapma sürecidir. Genel olarak oyun, çocukların kendilerini söz edebildiği, yeteneklerini kullanıp potansiyellerini fark edebildiği, lisan, bilişsel, toplumsal, duyuşsal ve motor marifetlerini geliştirip farkındalıklarını artırabildikleri değerli bir alandır. Tıpkı vakitte fazlaca güç sarf edip güçlerini harcadıkları vakit dilimidir. Bunun sonucu olarak çocuklar sakinleşebilir ve potansiyellerinin fark ederler” diye konuştu.

“Hiperaktiviteyi azaltır”
Oyun terapisinin, DEHB tanısı alan çocukların toplumsallaşmaları ve hislerini tabir etmede ülkü bir metod olduğuna değinen Macit, “Oyun terapisinde çocuklar güçlerini harcarlar bunun sonucunda dürtüsellik ve hiperaktivitenin azalmasına yardımcı olur” tabirlerini kullandı.Eğitimler yüz yüze olarak gerçekleşecek.


Hediye sipariş alışveriş ankara
Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.