DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2178020฿%0.40414

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Çocuklarda ishallere dikkat

Özel Medicana Bursa Hastanesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mesut Arslan, beş yaş altındaki çocukların yılda 3-9 defa ishal atağı geçirdiklerini söyledi.
Dr. Mesut Arslan, yaptığı açıklamada, “Beş yaş altındaki çocukların yılda 3-9 kere ishal atağı geçirdikleri bildirilmiştir.
İshaller hijyen kurallarının ve sıhhat sisteminin geri olduğu, alt yapının yetersiz olduğu gelişmekte olan ülkelerde yaygın olarak görülmektedir. İshal sulu yahut yumuşak sık dışkılamadır. Günde üç yahut daha fazla sayıda ve olağana nazaran daha yumuşak yahut sulu dışkılama olarak tanım edilir. Ateş yahut kusma eşlik edebilir. İshal genel olarak 7 günden daha kısa sürer, İki haftadan daha kısa süren ishal ve kusma ataklarının hepsi akut (müzmin) ishal olarak isimlendirilir. Bilhassa kâfi sıvı tüketebilen sağlıklı fertlerde hastalık kendini hudutlar ve resen düzgünleşir. Fakat, küçük çocuk ve bebeklerde sakatlık ve mevte sebebiyet verebilir” dedi.
Arslan, “İshal enfeksiyöz yahut enfeksiyöz olmayan sebeplerle meydana gelebilir.
Enfeksiyona bağlı ishallere virüs, bakteri, parazit ve mantarlar sebep olur. Çocukluk çağında enfeksiyona bağlı ishallerin birçok viral sebeplidir. Viral ishal, bu kümedeki infeksiyonların büyük kısmını kapsar ve bilhassa 5 yaş altı çocuklarda en sık sebepdir. Rotaviruslar, dünya genelinde yılda 500 bin, günde yaklaşık 1600 çocuğun vefatından sorumludur. Ülkemizde yapılan çalışmalarda ise 5 yaş altı çocuklarda görülen ishallerin yüzde 30-50’sinden rotavirusların sorumlu olduğu görülmüştür” diye konuştu.
Dr. Mesut Arslan,, ‘’Rotavirus ishali primer olarak 2 yaş altındaki çocukların akut infeksiyonudur ve sulu dışkılama ve kusma ile karakterizedir.
Rotavirus infeksiyonları rastgele bir bulgu vermeden seyredebildiği üzere, ağır ishallere de neden olabilmektedir. Çoklukla kusma hastalığın birinci iki gün içinde olur ve ateş görülür. İshal mikrobu, beşerden beşere bilhassa de bir çocuktan başkasına çarçabuk bulaşabilir. Ekseriyetle, tuvalet paklığını tam olarak öğrenememiş küçük çocuklar ortasında süratle yayılabilir. Çocuklar ve yetişkinler tuvalete gittikten çabucak sonra ellerini hakikat bir halde yıkamalıdır. Kâfi sıvı tedavisi ishallerin ana tedavisini oluşturur. Ağızdan sıvı tedavisi hafif ve orta şiddetteki olgularda kâfi olur, lakin tedavi hastanın sıvı ve elektrolit kaybını karşılayacak halde hazırlanmış olan sıvıları kapsamalıdır (ORS). Ağızdan sıvı tedavisinin (ORS) erken uygulanması, daha az hastane yatışına sebep olur. Hafif-orta, hatta ağızdan alabilen ağır sıvı kaybı olgularında bile ağızdan tedavi (ORS) tercih edilmelidir. İshal olan çocuk emzirme devrindeyse kesinlikle anne sütü almalıdır. Anne sütü, ishalden koruyan değerli bir besin kaynağıdır. Anne sütü alan bebekler daha çabuk güzelleşmektedir. İshal mühletince yanlışsız beslenme çok değerlidir. Bu devirde yağlı ve lifli yiyecekleri tüketmemek gerekir. Patates ve muz potasyum kaybını önlemek açısından kıymetli besinlerdir. İshale uygun gelen yiyecekler ortasında çorba, haşlama, püre, makarna ve pirinç yer alır. Bunların tüketimi, ishali kesmek için yararlıdır. İshal tedavisinin en değerli kısmı sıvı ve elektrolit kaybını önlemektir. Hijyen kaidelerinin güzelleştirilmesi, insan atıklarının kullanım ve içme suyuna karışmasının engellenmesi ve el yıkamak enfeksiyona bağlı ishali engeller” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

(Özel) “Feraha çıkmak için aşı olun”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI