DOLAR

32,4176$% 0.27

EURO

34,9286% 0.16

STERLİN

41,2408£% 0.06

GRAM ALTIN

2.397,36%-0,16

ÇEYREK ALTIN

3.896,00%-0,28

BİTCOİN

2195619฿%-2.27919

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

(Özel) “Feraha çıkmak için aşı olun”

Kayseri Devlet Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. İsmail Altıntop, “Özellikle ek hastalığı olan bireyler, yüksek risk kümesinde olan şahıslar çok fazla temasa müsait yerlere gitmemelerini, biraz daha sabırlı olmalarını istiyoruz. Aşı istediğimiz yüzdelere geldikten sonra ülkenin aydınlık ve feraha çıkacağını umut ediyoruz” dedi.
Başhekim İsmail Altıntop, pandemi ile çabadaki en büyük silahın aşı olduğunu tabir ederek, “Mümkün olan en son gücümüzü de aşıya vererek biz bu çabadan başarılı çıkmak istiyoruz.
Kayseri ile şöyle söylemek istiyorum. Vilayetler ortası tatlı bir rekabet başladı. Artık onların da oranları yayınlanıyor. Kayserimiz bu bahiste orta sıralarda diyebilirim. Birinci 10’a giremedi fakat orada biz de şampiyon olmak istiyoruz. Yani aşıda birinci sıralarda olmak istiyoruz. İlgi fazla Kayserimizde. Yazın gelmesiyle Kayseri’de nüfusu artıyor, kalabalıklaşma artıyor. O açıdan vatandaşların aşılarını olmalarını öneriyoruz. Zira aşı olmak yetmiyor, yeniden maske ve aralığa devam edecekler. Yüzde 70’li sayılara ulaştığımızda Kayseri rahatlamış olacak. Türkiye’de konulan maksat buydu. 18 yaşının üzerindeki şahıslarda şayet yüzde 70 aşılama olursa büyük bir başarıdır” sözlerini kullandı.

En fazla aşılama merkezlerinden bir tanesi Devlet Hastanesi
Kayseri’de en çok aşılama merkezlerden bir adedinin Devlet Hastanesi olduğunu vurgulayan Altıntop, “Biz burada her vatandaşımızdan aşı yaptıktan sonra onların 15 ile 30 dakika ortası beklemelerini istiyoruz.


Zira ani gelişecek alerjik tepkiler olabilir. Bu açıdan onları korumak istiyoruz. Aşı tüm Türkiye’de yaygın yapılmaya başlandıktan sonra gördüğümüz değerli bir komplikasyon olmadı. Yani kolda hafif bir ağrı, kızarıklık. Onun dışında halsizlik hissi olabilir. Onları görebildik fakat önemli bir durumla karşılaşmadık ya da semptom olan bireyler varsa acil servisimize yönlendirdik. Riskli kümelerin katiyen aşı olmalarını öneriyorum. Yani burada riskli küme tarifi çok belirli. Artık biliyorsunuz 3. doz aşı da onaylandı. 50 yaş üzerinde riskli tanımlanan bireylerle yeniden sıhhat işçilerinde 3. doz aşı e-nabız üzerinden tanımlandı. Denetim etmelerini ve ondan sonra aşı olmalarını öneriyoruz. Toplum olarak bağışıklanmadan diğer önümüzde uğraş edebilecek durumumuz yok. O açıdan amacımıza ulaşmak için aşı kıymetli. Kayseri için de bunu yapmamız lazım” dedi.

“Kişi koronavirüs geçirse bile hatırlatıcı doz öneriyorum”
Koronavirüs geçirenlerin bağışıklık sisteminin güçlenmesi için hatırlatıcı doz uygulanmasını öneren Başhekim Altıntop, “Şimdi vatandaşın şurada başı karışık yani biz 15 aydır pandemi ile uğraşıyoruz.


Yani hasta ile uğraşırken bir taraftan da akademik olarak bunlarla ilgili yayınlar çıkıyor. Tabi ki net ya da ’yüzde 100 şudur’ denilen bir yayın olmamakla bir arada yapılan son çalışmalar şunu gösteriyor; son vakitlerde çıkan Delta varyantına karşı tekrar Delta plus olduğu gündeme gelmeye başladı. Bunlara tesirli olabilecek yeni aşıların kesinlikle hatırlatıcı dozlarının yapılmasını Sıhhat Bakanlığımız öneriyor. 3. dozla bir arada şahıslarda çok daha tesirli olacağını düşünüyoruz. Geçirmiş bireyler tek doz aşı oldular ya da hiç olmadan koronavirüs geçirdiler. Biliyorsunuz oradaki mühlet 6 aydı o mühlet 3 aya düşürüldü. Kişi koronavirüs geçirse bile kesinlikle onlara hatırlatıcı doz öneriyorum. Bağışıklık sistemi daha güçlensin diye” biçiminde konuştu.

“Aşılama istediğimiz yüzdelere gelirse yaz sonuna feraha çıkarız”
Aşılamada istenilen yüzdeye gelindiğinde ülkenin yaz sonuna aydınlığa çıkacağını düşündüklerini de kelamlarına ekleyen Kayseri Devlet Hastanesi Başhekimi İsmail Altıntop, “Aşı olan bireylerin bile koronavirüs geçirebileceğini düşünürsek, biz bilerek yahut bilmeyerek taşıdığımız bir virüsü saf diğer bir vatandaşımıza taşıyabiliriz.


Bundan ötürü bakanlığımız bunlarla ilgili bir genelge ya da bildiri yayınlayana kadar maske, aralık kurallarına azami derecede dikkat edilmesini öneriyoruz. Gidilen tatil köylerinde, gidilen konut ziyaretlerinde, akraba ziyaretlerinde, büyüklerimizin ziyaretlerinde, market alışverişlerinde bilhassa maske, uzaklığa vatandaşlarımızdan dikkat etmelerini istirham ediyorum. Biliyorsunuz şuanda dünyadaki tek hastalık pandemi değil. Şunu gördük; pandemide meskene kapanmış yaşlı bireylerin pandemiden sonra, polikliniklerimize ağır bir halde talep ettiğini gördük. Öteki hastalıklarla ilgilide düşünce yaşıyorlar. Çok fazla temasa müsait yerlere gitmemelerini, biraz daha sabırlı olmalarını istiyoruz. Aşı istediğimiz yüzdelere geldikten sonra çok daha rahat yazın sonuna bu ülkenin aydınlık ve feraha çıkacağını umut ediyoruz” diye konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kalp krizi geçiren yaşlı adamın imdadına hava ambulansı yetişti

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI