NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI

Nallıhan Bilgi Yarışması

CERN’de dörtlü atom altı parçacık türü ortaya çıkarıldı

Bilim kişileri, İsviçre’deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezinde (CERN) Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (BHÇ) ile yapılan deneylerde “üst kuark …

16.06.2020
A+
A-


Bilim kişileri, İsviçre’deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezinde (CERN) Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (BHÇ) ile yapılan deneylerde “üst kuark” ismi verilen dörtlü atom altı parçacık tipinin ortaya çıkarıldığını bildirdi.

“Livescience.com” internet sitesinde bölge alan habere nazaran, CERN araştırmacıları, BHÇ Fiziği 2020 Konferansı’na sundukları bildiride, 2015-2018 yıllarında BHC ile yapılan Atlas deneylerindeki proton çarpışmalarında, dörtlü üst kuarkların daha evvel fizik biliminde Standart Model teorisinde öngörülene yakın bir standart sapmayla gözlendiğini belirtti.

Nallıhanhaber Whatsapp

Bir protondan küçük olduğu halde tungsten atomundan ağır olan üst kuarkların bu dörtlü oluşumunun şimdiye kadar bilinen en ağır atom altı parçacık ve en ağır öz kütleli husus olduğu kaydedildi.

Üst quarklar birinci kere 1995’te ABD’nin Chicago kentindeki Fermilab Laboratuvarı’ndaki “Tevatron” ismi verilen çarpıştırıcıyla yapılan deneylerde ortaya çıkarılmıştı.


NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASINALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.