Bu hatalar öldürebilir: Kene ısırırsa bunu yapmayın

Bahar aylarında artışa geçen kene ısırması olaylarına karşı dikkat edilmesi konusunda uzmanlar uyarıyor. Şimdi bir aşı geliştirilemeyen Kırım …

Hediye sipariş alışveriş ankara
08.06.2021
A+
A-

Bahar aylarında artışa geçen kene ısırması olaylarına karşı dikkat edilmesi konusunda uzmanlar uyarıyor. Şimdi bir aşı geliştirilemeyen Kırım Kongo kanamalı ateşi(KKKA) hastalığının ölümcül özelliğini koruduğunu belirten Uzm. Dr. Merve Çelik, keneye elle temas, üzerine kolonya dökme, başını koparma üzere yanılgıların yapılmaması gerektiği konusunda uyardı.
Sinop Vilayet Sıhhat Müdürlüğü Halk Sıhhati Ünite Sorumlusu Uzm. Dr. Merve Çelik Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına karşı dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler verdi.
Hastalığın bulaş yollarını anlatan Merve Çelik, “Kırım Kongo kanamalı ateşi keneler aracılığıyla insanlara bulaşan bir hastalıktır. Virüs ile enfekte kenelerin ısırması sonucu insanlara bulaşır. Bunun dışında da enfekte hayvanların kanı, dokusu ya da idrarıyla çıplak elle temas eden insanlara yeniden bulaşabilir. Hastadan bulaşabilir. Bu bulaş yollarına dikkat etmek gerekiyor” dedi.
KKKA ölümcül özelliğini koruduğunu ve şimdi bir aşısının da bulunmadığını lisana getiren Uzm. Dr. Çelik, “Özellikle Türkiye’de Tokat ili ve etrafı, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu ile İç Anadolu’nun kuzey kesitleri riskli alanları oluşturuyor.
Bunların içinde bizim ilimiz de var. Bizde riskli bir iliz. Kovid-19’a dikkat ettiğimiz üzere Kırım Kongo Kanamalı Ateş’e de dikkat etmemiz ve korunma tedbirlerini almamız gerekiyor.

Zira bu hastalığın şu anda rastgele bir aşısı mevcut değil. Kesin bir tedavisi yok. Takviye tedavisi ile hastaları iyileştirebiliyoruz. 100 hastadan 4’ü 5’i vefat edebiliyor. Ölümcüllüğünü ehemmiyetini hala sürdürüyor” diye konuştu.
Korunmak için dikkat edilmesi gerekenleri şöyle aktardı: “Keneler ile temasın olduğu alanlarda çok dikkat etmemiz gerekiyor.

Hediye sipariş alışveriş ankara

Esirgeyici tedbirler almamız gerekiyor. Bunun için açık renkli kıyafetler giymemiz gerekiyor. Çizme giyebiliyorsak çizme giymeliyiz. Bunun dışında da riskli alanlara gittiğimiz vakit bedenimizi denetim etmemiz gerekiyor.”
Çelik, mevtle sonuçlanabilecek yanlışlar konusunda ise “Vücudumuzda kene gördüğümüz vakit çabucak çıkarmamız gerekiyor lakin çıplak elle katiyetle keneyle temas etmememiz gerekiyor.
Bir bez ile yahut poşet ile keneyi çıkarabiliyorsak çıkaracağız ancak çıkaramıyorsak çabucak sıhhat kuruluşuna acil olarak başvuracağız. Kenenin çıkarılma saati çok değerli. Süratli davranmamız gerekiyor.

Bu yüzden kendimiz çıkarabiliyorsak süratli bir formda kendimiz çıkaracağız çıkaramıyorsakta sıhhat kuruluşuna başvuracağız. Keneyi yakmak, kolonya dökmek üzere davranışlar ziyanlı. Çıplak elle dokunulmaması da çok değerli.

Kenenin başını koparmamak gerekiyor. Başı içeride kalırsa kene emdiği kanı kusarak bizi o virüslerle enfekte edebiliyor. O yüzden keneyi koparmadan beden bütünlüğü bozulmadan süratli bir formda çıkarmamız önemli” ikazlarında bulundu.
Hastalığın belirtilerinin keneyle temastan sonra 1-3 gün içinde görülebileceğini bunun 9 güne de uzayabildiğini söyleyen Halk Sıhhati Ünite Sorumlusu Uzm. Dr. Merve Çelik, “Ateş, halsizlik, üşüme, titreme, karın ağrısı, bulantı, kusma olduğu üzere kanma bulguları da olabilir.

Ağızda, deride önemli kanamalar başlayabilir ve ölümcül tablolar da gelişebilir. Bu yüzden dikkat etmemiz gerekiyor” sözlerini kullandı.

Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.