DOLAR

33,0401$% -0.08

EURO

36,0535% 0.04

STERLİN

42,9511£% -0.02

GRAM ALTIN

2.570,53%0,36

ÇEYREK ALTIN

4.145,00%0,72

BİTCOİN

2096783฿%5.79621

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Erkeklerin Covid-19’a yakalanma oranı yüzde 9,4 daha yüksek çıktı

Yaşar Üniversitesi İktisat Kısmının çevrim içi olarak düzenlediği 5’inci All İzmir Economics Workshop aktifliği, İzmir’deki 8 üniversiteden akademisyenlerin iştirakiyle gerçekleşti. Aktiflikte, kripto paraların üretimi için güç tüketiminin; Pakistan ve Norveç üzere ülkelerin tüketiminden daha fazla olduğu, global ısınmayı 2 santigrat derecenin üzerinde etkileyebileceği de belirtilirken, Covid tedavisi gören 500 bireyle yapılan “Sosyoekonomik Eşitsizliklerin Covid-19’un Yayılımı Üzerine Etkisi” araştırmasının sonuçları da paylaşıldı.
Yaşar Üniversitesi İktisat Kısmının çevrim içi olarak düzenlediği 5’inci All İzmir Economics Workshop aktifliğine; Ege, Dokuz Eylül, Bakırçay, İzmir Demokrasi, İzmir İktisat, Sıhhat Bilimleri üniversiteleri ile İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünden akademisyenler katıldı.

Aktifliğin açılış konuşmacısı Kadir Has Üniversitesi İktisadi İdari ve Toplumsal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erinç Yeldan, Covid-19 sonrası ekonomik dönüşüme dikkat çekti.
Prof. Dr. Yeldan, “Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütüne (OECD) nazaran, önümüzdeki 6 yıl içinde dünya iktisadı 3 sorun nedeniyle durağanlaşacak. Biri toplumsal dışlanma ve gelir kayıpları, ikincisi iklim krizi, üçüncüsü ise robotik istihdamın yükselişi. Gelir dağılımındaki kötüleşme ya da iklim krizi hususlarını ele almazsak, yüzyılın ikinci yarısında kapitalizm ayakta kalamaz. Bu meseleler çok açık uyarılardır” dedi.

Covid-19’a yakalanma durumunu artıran faktörtörler
Yaşar Üniversitesi İktisat Kısım Lideri Prof. Dr. Durmuş Özdemir, Dr. Öğretim Üyesi Fatma Işık Karaman Kabadurmuş ve Sıhhat Bilimleri Üniversitesi’nden Doç. Dr. Alpay Arı, Doç. Dr. Selma Tosun ile Uzm. Dr. Hülya Özkan Özdemir’in ortak çalışması olan “Sosyoekonomik Eşitsizliklerin Covid-19’un Yayılımı Üzerine Etkisi” isimli araştırmanın sonuçları da paylaşıldı.Prof. Dr. Durmuş Özdemir, Araştırma kapsamında, Covid-19 nedeniyle İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi görmen 500 bireyle anket yapıldı.
Araştırma sonucunda, dünyada yapılan çalışmalarla paralel sonuçlara ulaştık. Fazla kalabalık meskenlerdeki hijyen durumu, meskendeki bireylerin hastalıktan daha fazla etkilenmesine neden olabiliyor. Bu nedenle kişisel izolasyon yapamayan şahıslar oldu.

Sosyo-ekonomik eşitsizlikten doğan meseleler, bu periyotta daha fazla görünür oldu. Sosyo-ekonomik değişkenler enfeksiyon riski ile bağlantılıdır ve Covid-19’a maruz kalma ile vefat oranını artırabilir. Araştırmada kullanılan modelin sonuçlarına nazaran; ekonomik ve toplumsal faktörler Covid-19’un yayılmasını etkileyen kıymetli faktörler. Ekonomik ve toplumsal faktörlerdeki eşitsizlikler, hastalığın yayılmasını farklı olarak etkilerken, örneğin; hastalığın yayılmasında eğitim ve yoksulluktaki eşitsizlik sigara içmek ya da bir yerde çalışıyor olmaktan çok daha kıymetli bir etken olarak ortaya çıktı” diye konuştu.

“Erkeklerin Covid-19’a yakalanma oranı yüzde 9,4 daha yüksek”
Araştırmanın sonuçlarına nazaran, iştirakçilerde, bayanlara nazaran erkeklerin Covid-19’a yakalanma oranı yüzde 9,4 daha yüksek çıkarken, Covid-19 müspet bir birey ile temas etmesinin bireyin müspet olmasını yüzde 31,4 artırdığı sonucuna ulaşıldı.


Sonuçlara nazaran; toplu taşıma araçlarını kullanmak bulaşma ihtimali yüzde 6,97 artmasına neden olurken, hastane ziyaretinin ise Covid-19 olumlu olma ihtimali yüzde 35,7 artırdığı belirlendi.

Araştırmaya katılanlara bakıldığında, sigara içenlerin içmeyenlere nazaran daha azınlıkta olduğu görülürken, eğitim durumuna bakıldığında ise üniversite mezunu olanların olumlu olanlar ortasında sayılarının daha az olduğu görüldü. Tekrar eldiven takılmasının da Covid’e yakalanma ihtimalini 15,4 azaltan etkenlerden olduğu ortaya çıktı.
Yaşar Üniversitesi İşletme Fakültesi İktisat Kısmı Öğretim Üyesi Dr. Ayşe Özden Birkan ve Dr. Öğretim Vazifelisi Tuğçe Uygurtürk Gazel, “Covid-19 Salgını Sırasında Tarife Dışı Tedbirlerin Tıbbi Eser Ticaretine Etkileri” isimli araştırmaların çıktılarını anlattı.

Dr. Birkan, “Salgın ile gayrette en değerli hususlardan biri, kâfi temel tıbbi eserlerin sağlanıp sağlanmadığı.
Bu devrin başından itibaren ortaya konan çeşitli ticaret siyasetleri, bu eserlere erişimi belirleyen temel öge oldu. Ticaret siyaseti araçları olarak ihracat – ithalat kolaylaştırma ve yasakları, kritik malların tedarikinde değişen oranlarda kullanılmakta.

Bu çalışmada, ticaret siyasetlerinin fiyat değişimi üzerindeki tesirlerini anlamaya çalıştık. Seçilen ülkeler için anahtar tıbbi eserleri değerlendirdik. Sonuçlara nazaran; Türkiye’de Covid-19 devrindeki tıbbi eser ticaretinde en çok devlet müdahalesinin yüzde 55 oranla, ithalat gümrük tarifesi üzerinden yapıldığını gördük. Almanya’da ise en fazla müdahale devlet borcu konusunda yapılmış. Fransa’da ise Direkt Yabancı Yatırım (FDI) ve ülkeye giriş mevzularında müdahalede bulunulmuş” diye konuştu.

Yaşar Üniversitesi İşletme Fakültesi Memleketler arası Ticaret ve Finansman Kısım Lideri Doç. Dr. Mehmet Umutlu’nun moderatörlük yaptığı kısımda ise İzmir Demokrasi Üniversitesi İktisat Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ferhan Sayın ve Dr. Öğretim Üyesi Eylül Kabakçı Günay’ın, “Bitcoin Ağının İklim Krizi Üzerindeki Etkisi” isimli araştırma sonuçları anlatıldı.

“Bitcoin emisyonlarının global ısınmayı 2 santigrat derecenin üzerine çıkarabileceği belirtiliyor”
Araştırma hakkında bilgi veren Dr. Eylül Kabakçı Günay, “Dünyada gerçekleşen dönüşümün sonucunda, yüksek madencilik ve nakliye maliyetleri nedeniyle kağıt ve madeni paraların dolanımı azalırken süreç, takas, paha saklama emelli kullanılan ve daha kullanışlı olan dijital para ünitesi yaygınlaştı.


Dijital para ağının yıllık olarak tükettiği elektrik gücü ölçüsü, Cambridge Üniversitesi’nin 651 yıl boyunca güç gereksinimini karşılayacak seviyede; ayrıyeten bu güçle tüm su ısıtıcılar İngiltere’de 26 yıl, Avrupa’da ise 3,8 yıl elektrik sağlayabilir. Kripto para ünitesi için yapılan madencilikte güç tüketimi 2019 için 124.60 Terawatt saat (TWh) yani Pakistan (121 TWh) ve Norveç’in (124 TWh) tüketiminden daha fazla. Memleketler arası Güç Ajansı, 2015’ten bu yana ticari ve kamu hizmetleri kesimindeki elektrik tüketimindeki kıymetli artışın İzlanda’daki kripto para madenciliğinin büyümesinden kaynaklandığını bildirdi.

Global ısınmaya neden olan sera gazlarının ortaya çıkmasının en kıymetli nedenlerinden biri, güç tüketimi. Fosil yakıtların yanması atmosferdeki karbondioksit oranının artmasına neden olarak global ısınmaya ve münasebetiyle iklim değişikliğine neden oluyor. Bitcoin emisyonlarının global ısınmayı 2 santigrat derecenin üzerine çıkarabileceği belirtiliyor. Bitcoin ağının güç tüketimini etkileyen faktörlerin etkileşimini incelemek ve bunlara yönelik siyaset teklifleri geliştirmek çok önemli” biçiminde konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Son 24 saatte korona virüsten 96 kişi hayatını kaybetti

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0