DOLAR

32,2859$% 0.02

EURO

35,1156% 0.05

STERLİN

40,9139£% -0.05

GRAM ALTIN

2.472,96%0,29

ÇEYREK ALTIN

4.001,00%0,34

BİTCOİN

2120571฿%-0.11683

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Bu Güzellik Nallıhan’a ve Nallıhanlılara Emanet

Yaban koyunları Anadolunun bozkırlarında binlerce yıldır yaşıyorlar. Anadolu yabankoyunuyla ilgili ilk çalışmalar 1960’lı yıllarda başladı. Tedbirlerle bu tür kurtarıldı ve alternatif doğal yaşam alanlarına yeniden yerleştirilerek gelecekleri garanti altına alındı.

Bugün Konya, Bozdağ’da 3.500 hektarlık üretme istasyonundaki sayıları 417. Ankara, Nallıhan’daki istasyonda 32 ve Afyonkarahisar, Şuhut’ta 42 tane daha var. İstasyonlar dışında da 200 civarında yabankoyunu olduğu tahmin ediliyor.

Nallıhan’a Konya’dan getirilerek bırakılan ve orada da üreme sahası oluşturulan sahada doğduktan sonra doğaya salınan yaban koyunlarının sayısı artıyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve şeflikleri tarafından, Anadolu yaban koyununun yaşam süresinin 15-18 yıl arasında değiştiği belirtildi.

Türkiye’nin doğal yapısında önemli bir yer tutan nadir türlerden biri Anadolu yaban koyununu için önemli yerlerden biri olan Nallıhan’da, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan türün, gelecek nesillerce de tanınması ve sayılarının artırılması için 2004 yılında başlatılan çalışma ile yaban koyunu üreme sahası oluşturulmuştu.

Koyun kelimesi akla yaban sıfatını getirmesede, onlar gerçek anlamıyla yaban. Anadolu’nun ortasındaki bozkırlarda binlerce yıldır yaşıyorlar. Nesli tehlike altında olan Anadolu yaban koyunu ile ilgili ilk çalışmalar 1960’lı yıllarda başladı. Doğal yaşam alanlarına alınan tedbirlerle bu tür kurtarıldı ve alternatif doğal yaşam alanlarında yeniden yerleştirilerek türün neslinin devamı garanti altına alındı.

1700 METREDEKİ KOYUNLAR

Koyun kelimesi akla yaban sıfatını getirmesede, onlar gerçek anlamıyla yaban. Anadolu’nun ortasındaki bozkırlarda binlerce yıldır yaşıyorlar. Nesli tehlike altında olan Anadolu yaban koyunu ile ilgili ilk çalışmalar 1960’lı yıllarda başladı. Doğal yaşam alanlarına alınan tedbirlerle bu tür kurtarıldı ve alternatif doğal yaşam alanlarında yeniden yerleştirilerek türün neslinin devamı garanti altına alındı. Aslında Anadolu yaban koyunu, Türkiye’nin simgesel bir hayvan türünün yok oluştan kurtarmanın bir öyküsüdür.
Konya il sınırları içinde yer alan Bozdağ’da Anadolu yaban koyunları bozkır ekosistemine sahip 1000-1700 metre yükseklikte taşlık ve kayalı bir arazi yapısında yaşamlarını sürdürüyor.

Konya Bozdağ’da 3 bin 500 hektarlık üretme istasyonunda 417 birey bulunuyor. Buradan nakledilen bireyler ile Ankara Nallıhan üretme istasyonunda 32 ve Afyonkarahisar Şuhut üretme istasyonunda ise 42 yaban koyunu yetiştirme çalışmaları sürüdürülüyor. Ayrıca üretme istasyonları dışında da 200 civarında yaban koyunu olduğu tahmin ediliyor.

Anadolu yaban koyunu halk dilinde ceren, ceran ya da dağ koyunu gibi adlar veriliyor. Anadolu muflonu olarak da bilinen türün bilimsel adı Ovis gmelinii anatolica. Asya muflonunun alt türlerinden biri olan Anadolu yaban koyunu, Türkiye’nin endemik türleri arasında yer alıyor.

Anadolu yaban koyunu, Türkiye topraklarında görülen iki yaban koyunu türünden biri . Doğu Anadolu Bölgesinde görülen Ovis gmelinii gmelinii türünün Anadolu yaban koyunundan tek farkı dişilerinin de boynuzlu olması. Kış aylarında İran’a göçen bu tür, ilkbaharda yeniden Anadolu’ya geliyor. Anadolu yaban koyunu ise tüm yıl boyunca Anadolu’da yaşamını sürdürüyor.

Yaban hayatının korunması ve geliştirilmesi, gelecek nesillere aktarılması devletimizin olduğu kadar bizlerin de sorumluluğu. Nallihanhaber.com olarak bu konuda hassasiyet gösteriyor. Yapılacak her çalışmaya da destek vereceğimizi bildiriyoruz.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Nallıhan’ın da yeraldığı bölgede vaka sayıları artıyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI