DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2164152฿%-0.30609

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Bu belirtilere dikkat

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Huri Özkan Yılmaz, öksürük, kanlı balgam, sırt-göğüs ağrısı, ses kısıklığı, nedeni bilinmeyen kilo kaybı, nefes darlığı ve sık sık geçirilen zatürre üzere belirtilerin akciğer kanseri belirtileri olabileceğini söyledi.
Medical Park Ordu Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Huri Özkan Yılmaz, akciğer kanserinin tüm dünyada olduğu üzere ülkemizde de en sık görülen ve hayat kaybına neden olan kanser çeşidi olduğunun altını çizdi.
Uzm. Dr. Huri Özkan Yılmaz, akciğer kanserinin çoğunlukla sinsice ilerlediğini ve bu nedenle hastaların üçte ikisinin teşhis aldıklarında ileri evrede olduklarına dikkat çekti.

Öksürük mühleti göz arkası edilmemeli
Uzm.


Dr. Huri Özkan Yılmaz, öksürüğün akciğer kanserinin en sık rastlanan yakınması olmakla birlikte öncül belirtiler ortasında da birinci sırada yer aldığını vurguladı. Uzm. Dr. Yılmaz, devam eden inatçı öksürük durumunda tetikte olmak gerektiğini belirtilerek, “Soğuk algınlığı yahut teneffüs yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak ortaya çıkan öksürük bir iki hafta içinde kaybolur. Fakat üç haftadan uzun sürdüğünde yahut mevcut öksürüğün şiddetlenip sıklığının arttığı durumlarda çok dikkatli olunmalı ve tabibe başvurulmalıdır” diye konuştu.

Hareket etmeden nefes darlığı olabilir
Nefes darlığının, olağanda farkında olmadan gerçekleştirdiğimiz nefes alıp vermemizi fark etmemiz olarak tanımlandığını söz eden Uzm. Dr. Yılmaz, şikayetlerin ağır antrenmanlarda ortaya çıkabileceği üzere hiç efor sarf etmeden de meydana gelebileceğini işaret ederek akciğerdeki lezyonun yerine ve boyutuna bağlı olarak şiddeti ve sıklığının değişkenlik gösterebileceğini söyledi.


Sigara kullanımı göğüs ağrısını tetikleyebilir
Bilhassa sigara içenlerde nefes darlığı başlamasının akciğer kanserinin belirtisi olabileceği üzere KOAH’ın da erken habercisi olabileceğini hatırlatan Uzm. Dr. Huri Özkan Yılmaz, şu bilgileri verdi:
“Tümör akciğer zarına yahut göğüs duvarına yerleşmişse derin nefes almakla artan çoğunlukla tek taraflı ve saatlerce devam eden göğüs ağrısı görülebilir.Bu ağrı tipinin de çoğunlukla ağrı kesicilere cevabı zayıftır. Akciğer zar tutulumunda sıklıkla sıvı meydana gelir ve akciğere baskı yapan sıvı nefes darlığı, göğüs ağrısı, omza vuran ağrıya neden olabilir. Sıvı ölçüsü arttıkça teneffüs sayısında artma, düz yatamama, dudaklarda morarma da eşlik edebilir.”

Kanlı balgam ve ses kısıklığına dikkat!
Uzm.


Dr. Huri Özkan Yılmaz kanlı balgamın başta akciğer kanseri olmak üzere tüm akciğer hastalıkları için en değerli bulgulardan biri olduğunu söyledi. Dr. Huri Özkan Yılmaz kelamlarına şöyle devam etti:
“Tümör ile tıkanan bronşun açıldığı akciğer alanlarında zatürre gelişir.
Radyolojik ve klinik olarak güzelleşme sağlanamaması yahut zatürrenin tekrarlaması halinde bronkoskopi yapılmalıdır. Bu nedenle, 40 yaş üstü, sigara içen bireylerde kanlı balgam ve nüks zatürre görülmesi halinde bronkoskopi kesinlikle yapılmalıdır. Bununla birlikte akciğerlerin üst loblarında gelişen bir tümör sonlara bası yaparak ses kısıklığına neden olabileceği için enfeksiyon yahut reflü üzere altta yatan bir sorun olmadan, 10 günden uzun süren ses kısıklığında kesinlikle tabibe başvurmak gerekmektedir.”

Doktora ne vakit başvurulmalı?
Her kanser çeşidinde olduğu üzere akciğer kanserinde de erken teşhisin hayat kurtardığının unutulmaması gerektiğinin altını çizen Uzm. Dr. Huri Özkan Yılmaz, “Sigara içenlerin, ailesinde kanser hikayesi bulunanların, toksik unsurlara maruz kalan meslek kümelerinde çalışanların yıllık akciğer grafisi, 55 yaş üstü yüksek riskli kümelerde düşük doz tomografi ile taraması, nedeni açıklanamayan öksürük ve tekrarlayan zatürrelerde bronkoskopik inceleme kesinlikle önerilmektedir.


Bu pandemi sürecinde hastaların hastaneye gitmekten çekinmeleri teşhislerde gecikmeye neden olmaktadır. Semptomu olan hastaların gecikmeden kesinlikle göğüs hastalıkları polikliniğine başvurması önerilir” diyerek kelamlarını noktaladı.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bursa ’Mavi’ye boyandı Sağlık Müdürü teşekkür etti

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI