DOLAR

32,3045$% 0.25

EURO

34,8708% -0.87

STERLİN

41,3180£% -0.16

GRAM ALTIN

2.386,07%-3,04

ÇEYREK ALTIN

3.910,00%-1,61

BİTCOİN

2246318฿%0.0438

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Bölgede yapılmayan boyun omuriliği daralması ameliyatı Mardin’de yapıldı

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde boyun omuriliği daralması ameliyatı birinci defa Mardin’de yapıldı.
Boyun omiriliği daralması önemli kayıplara neden olan bir hastalık olmakla birlikte ameliyatının da önemli riskleri taşıdığı bilinmektedir.
Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yapılmayan servikal korpektomi ameliyatı Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Opr. Dr. Tuğberk Özdemir tarafından gerçekleştirildi.
Boyun bölgesinde bizim servikal bölge diye tabir ettiğimiz servikal bölgede omuriliğe kemik ve komşu elemanların baskı yapması sonucunda hastalarda meydana gelen kollarda uyuşukluk, güçsüzlük, yürüme bozukluğu ile ileri evrelerinde devam eden bir hastalık sonucunda yapılan ameliyat olduğunu belirten Opr. Dr. Özdemir, “Bu ameliyatta yaptığımız, boyun bölgesinden oradaki damarları ve hudutları geçilerek omurgaya ulaşılıyor öncelikle.
Daha sonra ise oradaki servikal yani boyun omurgalarından bir tanesi etraf elemanlarla birlikte çıkarılıyor ve omurilik üzerindeki baskı kaldırılıyor. Daha sonra onun yerine titanium bir tane kafes koyularak öbür omurgalara sabitlenerek, orada bir stabilizasyon ve çökme engellemek için bir sistem kuruluyor.

Çalıştığımız bölge itibariyle son derece riskli bir ameliyattır. Zira boyun bölgesinde önemli damarların şah damarı üzere büyük sonların olduğu bir bölgedir. Bunları geçip omurgaya ulaşmak son derece riskli bir faktör olup, daha sonrasında omurgayı ve etraf elemanları çıkarırken yaptığımız bir yanlış hareket hastanın başına önemli komplikasyonlar getirebilir” dedi.

Ameliyatın olmaması dahilinde olabilecek ezaları aktaran Opr. Dr. Özdemir, “Omurgadan su gelmesi, kollarda, bacaklarda güçsüzlük, bu felce kadar götürülebilecek bir komplikasyonla karşı karşıya kalabiliriz.
Bu ameliyat olmazsa hastalık riski olarak birinci başta zati kollarda güçsüzlük ve bir şey tutamadığı için hastalık bu halde devam ediyor yürüme bozukluğu ve bu şikayetler artarak tekrardan tıpkı komplikasyonlar başımıza gelme ihtimali mevcuttur” diye konuştu.
Ameliyat olup şu an çok rahat olduğunu söyleyen 61 yaşındaki Sevim Dağtekin, “Şu an çok rahatım.

Evvelce zati ne ellerim bir şey tutuyordu ne yürüyordum. Yani eskisi üzere kalkamıyor ve oturamıyordum. Artık çok rahatım, hekimime çok teşekkür ediyorum.

Allah ondan razı olsun. Geceleri yatamıyordum. Yastığı daima döndürüyordum, rahat değildim. Sabahları kalkıyordum, ellerim uyuşuyordu, ellerimi açamıyordum.

Bir de yürümemde bir değişiklik olmuştu. Zati fark ediyordum. Şu an çok yeterliyim Allah’a şükür. Bardak elimden kayıp düşüyordu.

bulaşık yıkarken tabaklar elimden düşüyordu” biçiminde konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Günde 11 bin, yılda 4 milyondan fazla hasta geliyor…

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI