DOLAR

32,8248$% 0.04

EURO

35,2439% -0.18

STERLİN

41,7711£% -0.2

GRAM ALTIN

2.451,13%-1,53

ÇEYREK ALTIN

4.018,00%-0,32

BİTCOİN

2104338฿%-0.26938

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

“Mide balonu kilo kaybını azaltırken yaşam kalitesini yükseltiyor”

Prof. Dr. Esin Korkut, “İntragastrik balon tedavisinin muvaffakiyetle kilo veren hastalarda metabolik parametreleri güzelleştirdiği de gösterildi. Çalışmalarda mide balonu çıkarılmasından bir yıl sonra diyabet, hipertrigliseridemi, hiperkolesterolemi ve hipertansiyon sıklığı azalmıştır. Bir öteki çalışmada hemoglobin A1C, açlık glikozu, kolesterol, trigliserit, C-reaktif protein ve kan basıncı düzeyleri düşerken, ömür kalitesi skoru balondan altı ay sonra kıymetli ölçüde arttığı gözlenmiştir” dedi.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Gastroenteroloji Kısmından Prof. Dr. Esin Korkut, mide balonuyla ilgili merak edilenleri açıkladı.

Prof. Dr. Korkut, obezitenin çok beden yağ birikiminden kaynaklanan ve olumsuz sıhhat sonuçlarına yol açabilen karmaşık bir metabolik hastalık olduğunu belirterek, “Obezite diyabet, hipertansiyon, koroner arter hastalığı, uyku apnesi, gastroözofageal reflü, safra kesesi hastalıkları, karaciğer yağlanması üzere çeşitli hastalıkların görülme sıklığının artmasına yol açar. Obezite önlenebilir kıymetli bir sıhhat problemidir. Diyabet ve obezite ile bağlı başka hastalıkların başlangıcını geciktirmek yahut önlemek için yüzde 5 ila 10’luk hafif bir kilo kaybı kâfi olabilir. Obeziteye yönelik mevcut terapötik yaklaşımlar hayat usulü değişiklikleri, farmakolojik tedavi ve bariyatrik cerrahidir. Ağır ömür biçimi değişiklikleri yalnızca hudutlu kilo azalması ile bağlantılıdır, kilo kaybı sağlayan ilaçlar ile hayat üslubu değişiklikleri yüzde 3 ila 9 oranında ek bir kilo kaybı meydana gelebilir. İleri derecede obezitede obezite cerrahi aktif olmak ile birlikte birinci derece obezite tedavisinde uygun bir formül değildir” diye konuştu.

“Bu durumlarda tercih edilemez”
Mide balonlarının birtakım durumlarda kullanılamayacağına değinen Prof. Dr. Korkut, kelamlarına şöyle devam etti: “İntragastrik balonlar beden yükünün azaltılmasında ve eşlik eden hastalıkların belirtilerinin azaltılmasında minimal girişimsel, süreksiz aktif bir sistemdir.


Tedavi temeli mide içerisine yerleştirilen tuzlu su dolu balonun mide alanında yer kaplayarak tokluk hissini arttırmasını sağlaması ile bağlantılıdır. Mide balonunun kilo verdirmeye katkısı olan öbür bir faktör de mide boşalmasını yavaşlatması ile ait olabilir. Cerrahi prosedürlerde oluğu üzere hastanın ömür değişikliklerine ahengi hem tedavi basamağında hem de sonrasında kilo verilmesinin sağlanması ve sürdürülmesi için gereklidir. Mide balonu daha evvel diyet ve antrenman ile kilo vermeyi başaramamış olan kilolu yahut VKI 27 kg/m2’den fazla olan obez hastalarda kilo vermek için kullanılan bir metottur. Geçirilmiş mide ameliyatı hikayesi, pıhtılaşma bozuklukları, üst gastrointestinal sistemde kanama lezyonu, gebe yahut gebe kalma isteği olanlara, alkolizm yahut uyuşturucu bağımlılarına, şiddetli karaciğer hastalığı bulunanlara, endoskopinin yapılmasının uygun olmadığı hastalara mide balonu mutlak suretle takılmamalıdır”.

“Uzun müddet mide içerisinde kalan balonlarda yırtılma ve ince bağırsaklara geçme riski mevcuttur”
Prof.


Dr. Korkut, mide balonlarının tesirini ise şu formda kıymetlendirdi: “Mide balonlarının kilo kaybı üzerindeki tesirleri çeşitli çalışmalarla gösterildi. Elde edilebilen kilo kaybının derecesi, kullanılan balon sistemine bağlı olarak değişir, lakin çoklukla fazla beden tartısının yaklaşık yüzde 33’üdür. İntragastrik balon tedavisinin, muvaffakiyetle kilo veren hastalarda metabolik parametreleri güzelleştirdiği de gösterildi. Çalışmalarda mide balonu çıkarılmasından bir yıl sonra diyabet, hipertrigliseridemi, hiperkolesterolemi ve hipertansiyon sıklığı azalmıştır. Bir öbür çalışmada hemoglobin A1C, açlık glikozu, kolesterol, trigliserit, C-reaktif protein ve kan basıncı düzeyleri düşerken, ömür kalitesi skoru balondan altı ay sonra kıymetli ölçüde arttığı gözlenmiştir. Mide balonunun yan tesirleri ise balon bağlantılı ve prosedür alakalı biçiminde iki kümeye ayrılabilir. Balon bağlı önemli yan tesirler de hedeflenen mühletten daha uzun müddet mide içerisinde kalan balonlarda yırtılma ve ince bağırsaklara geçme riski mevcuttur. Mide balonların birden fazla metilen mavisi ile karıştırılmış tuzlu su ile doldurulur. Böylelikle mide balonu yırtılması durumunda boyanın böbreklerden atılması nedeniyle idrar rengi mavi ya da yeşile boyanacaktır. Bu sistem balonun yırtıldığı konusunda hastayı uyarır, bu formda mümkün bağırsak tıkanması engellenir. Balon bağlantılı öteki bir önemli yan tesir şiddetli kusma, karın ağrısı, mide ağrısı, ülser kanaması, mide çıkışı tıkanması ve mide yırtılmasını içerebilir. Prosedür bağlı önemli yan tesirler ise sıklıkla mide balonu çıkarılması esnasında gelişir; yemek borusu yırtılması, pnömoni, gastrointestinal sistem kanamasıdır. Mide balonu çıkarılması takiben verilen kiloların korunması değerli meseledir. Devam eden diyet ve idman ile bu kilo kaybı korunabilir. Mide balon tedavisi takibi kilo kaybının sürdürülmesi hedefi ile tekrar ilaç tedavisi, tekrar edilen balon tedavisi yahut cerrahi tedavilerden faydalanılabilir. Özetle mide balon tedavisi kilo kaybını sağlamada aktif, muteber endoskopik bir tedavi yöntemidir”.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Hamileliğinin 8’inci ayında Covid’e yakalanan annenin aşı pişmanlığı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI