DOLAR

32,3045$% 0.25

EURO

34,8708% -0.87

STERLİN

41,3180£% -0.16

GRAM ALTIN

2.386,07%-3,04

ÇEYREK ALTIN

3.910,00%-1,61

BİTCOİN

2257819฿%0.56031

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Bilişim Vadisi enerjisini yerli güneş panelleri ile üretecek

Kalyon PV ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi ile imzalanan ’Yenilenebilir Güç Kaynakları Sponsorluğu’ ile Bilişim Vadisi, kullandığı gücün büyük bir kısmını sponsor firma tarafından armağan edilen yerli üretim 2 bin 619 güneş paneli ile üretecek.
Kalyon PV, Bilişim Vadisi ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi iş birliğinde “Yenilenebilir Güç Kaynakları Sponsorluğu’ imza merasimi ve ‘Yenilenebilir Güç Çalıştayı’ Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunan Bilişim Vadisi’nde başladı.
Programa Bilişim Vadisi Genel Müdürü Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, Kalyon Holding İdare Heyeti Üyesi Kübra Kalyoncu Şeherli, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli ile öğrenciler katıldı. Uygulamacı, eğitimci, yönetici, araştırmacı üzere farklı uzmanlıklara sahip paydaşlarının iştirak gösterdiği çalıştayda yenilenebilir güç ve uygulamaları, yerli güç üretim teknolojileri ve yenilenebilir güçte fikri ve sınai haklar ile ilgili mevcut durum, muhtaçlıklar ve tahlil teklifleri ele alındı.

“Avrupa’da, Dünya’da en büyük yatırımlardan biri oldu”
Programda birinci olarak kelam alarak yenilenebilir gücün değerine değinen Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, “Yenilenebilir gücün kıymetini hepimiz idrak etmiş durumdayız.


Öbür güçler içerisinde en verimli ve maliyeti olmayan güç tipidir. Bilindiği üzere bu alanda en maliyetsiz güneş gücü var. Bunu yaygınlaştırmak, geliştirmek için çalışmalar yapmak lazım. Tamda bu türlü bir vakitte Kalyon PV kuruldu. Avrupa’da, Dünya’da en büyük yatırımlardan biri oldu” dedi.

Üniversitenin gücü güneş panellerinden sağlanıyor
Konuşmasına üniversiteden bahsederek devam eden Dereli, “Üniversitemiz en genç olan ve her kategoride birinci 10 da yer alan bir üniversite olup, mezunları kısa müddette iş bulan üniversitedir.


Emelimiz gençlerin fikirlerini silikon vadisine, bilişim vadisine taşımaktır. Ar-Ge çalışmalarını geliştirmeye çalışıyoruz. Bilişim vadisi üzere Kalyon PV kullanıcısıyız. Vadiden evvel bizim güneş gücü santralimiz yapıldı. Üniversitemizin gücünün neredeyse tamamı buradan karşılanıyor.

Çevreci yeşil bir yerleşkemiz var. Görmeyeni pişman eden göreni aşık eden çevreci bir yerleşkemiz var. Biz, pak ve yenilenebilir enerjiyi geliştirmek için araştırmalarda bulunuyoruz. Yenilenebilir gücün yalnızca araştırmacı ve tüketicisi değil, araştırmacı, geliştirmeci ve üreticileri olmak istiyoruz. Bilişim Vadisi, üniversitemiz ve Kalyon PV ortasında bugün çok değerli bir işbirliğinin birinci adımı atılıyor. Bunun çok değerli çıktıları olacak. Elimizde çok kıymetli dokümanlar var. Bu işbirliğinin gerektirdiği çalışmaları yapacağız. Bu iş birliğinde emeği geçen Kalyon PV ve bilişim merkezine ayrıyeten Cemal Kalyoncu ve Haluk kalyoncuya teşekkür ederim” diye konuştu.

2 bin 619 güneş paneli armağan edildi
Protokol ile Bilişim Vadisi’nin gücünün büyük bir kısmını yenilenebilir güç ile üreteceklerini söyleyen Bilişim Vadisi Genel Müdürü Ahmet Serdar İbrahimcioğlu ise, “Biz, Bilişim Vadisi’nin savunma endüstrisindeki muvaffakiyetini sivil alanlara da taşımak istiyoruz.


Bunlardan biriside güç mevzusudur. Yenilenebilir güç konusunda bizimde çalışmalarımız var. Bugün burada yapılacak çalıştaydan çıkacak sonuçları, inşallah güçlü bir iş birliği kısa müddette hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Ayrıyeten burada tekrara Kalyon PV şirketine teşekkür ediyorum. Kendileri, bize Bilişim Vadisinin neredeyse harcadığı tüm enerjiyi yenilenebilir güç kaynaklarından sağlaması maksadıyla 2 bin 619 güneş paneli armağan etti. Bu armağan yalnızca Bilişim Vadisi’ne değil burada çalışan bütün girişimcilere ve ülkemizedir. Bilişim vadisine bir armağan olarak verilen 2619 adet panel yaklaşık 1 megawatt.

Bilişim Vadisi’nin bugün tüm girişimcilerin kullandığı güç muhtaçlığının yarısını karşılamaktadır” biçiminde konuştu.

8 ayda 16 bireyden 2 bin çalışana
Bilişim Vadisini Türkiye’nin silikon vadisi olarak adlandırdığına tabir eden Kübra Kalyoncu Şeherli de, “Gerçekten bizim için çok değerli ve Türk mühendisleri ismine hem güç ismine hem yazılım ismine hem Ar-Ge ismine sayabileceğimiz birçok yeni teşebbüsler ismine Bilişim Vadisi bizim için çok değerli.


Tıpkı vakitte fabrikamız üzere yerli ve ulusal teknoloji takviyesi açısından nitekim çok değerli atılımlar olduğunu düşünüyorum. Fabrikayı açmadan evvel 8 ay öncesinde, fabrikada yalnızca dört duvar bir beton vardı. Ne bir makine ne bir çalışan tahminen 16 kişi bu türlü yalnızca genel standart işleri gerçekleştiren. Bu 16 şahıstan sonra bugün geldiğimiz nokta, tam bir yıl sonra yaklaşık 2 bin çalışanımız var. Bizim yaklaşık 2-3 bin metrekarelik, totalde 100 bin metrekarelik bir Ar-Ge alanımız var.

Bu alanda 100 Ar-Ge mühendisimiz çalışmakta. Sıkıntı bir süreçte şuan Bilişim Vadisi üretim sürecinde panelleri görmekten hakikaten hem duygulanıyorum hem de büyük bir onur duyuyorum. Bugün küçük bir adım atıyoruz aslında büyük işler başaracağımıza inanıyorum.” halinde konuştu.

Bilişim Vadisi’ne toplamda 2 bin 619 güneş paneli
“Yenilenebilir Güç Çalıştayı” açılış konuşmaları sonrasında Bilişim Vadisi ve Kalyon PV ortasında iş birliği protokolü imzalandı.


İmzalanan protokol kapsamında Kalyon PV, Bilişim Vadisi’ne toplamda 2 bin 619 güneş paneli teslim edecek.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Korona virüsü yok eden cihaza altın madalya

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI