Bilinçsiz havuz kullanımı göz sağlığını bozabiliyor

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte deniz ve havuz dönemi açıldı. Deniz, havuz ve güneşin tedbir alınmadığı takdirde göz hastalıkları riskini …

Hediye sipariş alışveriş ankara
26.07.2021
A+
A-

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte deniz ve havuz dönemi açıldı. Deniz, havuz ve güneşin tedbir alınmadığı takdirde göz hastalıkları riskini artırdığına vurgu yapan Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Tayfun Yeşilbalkan, “Denizde ve havuzda lens kullanılmamalı, bilhassa havuzda yüzücü gözlüğü kullanılmalı” dedi.
Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Tayfun Yeşilbalkan, yaz döneminin gelmesiyle birlikte deniz ve havuz döneminin açıldığını, başta çocuklar olmak üzere bilinçsiz havuz kullanımının göz hastalıklarına sebep olabileceğini belirterek ikazlarda bulundu.
Havuzlarda kullanılan dezenfektan unsurların, bilhassa klorun bünyesi alerjiye yatkın bireyler ve çocuklarda rahatsızlıklar oluşturduğunu belirten Op. Dr. Tayfun Yeşilbalkan, “Dezenfeksiyonda kullanılan klorun oranı değerli. Fazla olursa beden ile beğenilen alerji ve tahrişlere neden olur. Az olursa kâfi dezenfeksiyon sağlanamaz. Bu yüzden klorlaması düzgün yapılan ve su numunesi alınarak denetlenen havuzların tercih edilmesi gerekiyor. Havuzdan mikrop bulaşma riski denizden daha fazladır. Havuzda mikrobik konjonktivit, klora bağlı tahriş yahut alerjik konjonktivit ortaya çıkabilir. Mikrobik konjonktivitler bakteriyel yahut virutik olabilir. Konjonktivitli bir hasta 714 gün mühlet ile hastalığını diğerlerine bulaştırabilir. Bu yüzden deniz yahut havuza girmemesi uygundur. Enfeksiyonlu bireyler beğenilen kızarıklık, çapaklanma, kaşıntı, ağrı üzere şikayetlerle bize başvuruyorlar. Gerekli muayeneler ile teşhis koyup tedavilerini düzenliyoruz” diye konuştu.

“Havuzda lens kullanılmamalı”
Çocukların çocuk havuzuna girmelerinin uygun olduğunu belirten Atagöz Göz Hastalıkları Kol Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Yeşilbalkan, çocukların havuza yüzücü gözlüğü ile girmelerini ve çıkınca kesinlikle duş almalarını, bunu yetişkinlerin de uygulaması gerektiğini söyledi.


Yaz mevsiminde göz sıhhatini korumak için kıymetli tavsiyelerde bulunan Op. Dr. Tayfun Yeşilbalkan şunları kaydetti:
“Kontakt lens kullananlar havuz yahut denize girerken lenslerini kullanmamalı.
Yüzücü gözlüğü kullanılması hastalık riskini bertaraf edecektir. Güneş ışınlarının kornea, lens ve retina üzerine ziyanlı tesirleri mevcuttur. Bu yüzden güneş gözlüğü kesinlikle optisyenden alınmalıdır, ultraviyole ışınlarını emici özelliği olmalıdır. Şayet kişi gözünden operasyon geçirmişse denize, havuza ne vakit girebileceği konusunda tabibine danışmalıdır.”

Hediye sipariş alışveriş ankara
Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.