DOLAR

32,6119$% 0.72

EURO

35,1853% 0.64

STERLİN

41,6071£% 0.71

GRAM ALTIN

2.399,82%0,75

ÇEYREK ALTIN

3.908,00%-2,12

BİTCOİN

2264841฿%0.88239

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

(Özel) 300 kiloluk adamın en büyük hayali eşi ve çocuğuyla dolaşabilmek

Yaklaşık 300 kiloya ulaşarak hareket edemez duruma gelen 38 yaşındaki Zafer Tokalaç, kent hastanesinde uygulanan balon tedavisinin akabinde kilo vermeye başladı. Konutundaki 2 metrekarelik alanda hayatını sürdüren ve yaşadıklarını gözyaşları içinde anlatan Tokalaç, “Evde yer yatağım var, onun üzerindeyim. Operasyon öncesi hiç hareket edemiyordum. En büyük hayalimiz eşimle, çocuğumla dolaşmak” dedi.
Esenyurt’ta 8 yıl evvel lenfödeme yakalandığını öğrenen ve vakit içerisinde süratle kilo alan 38 yaşındaki esnaf Zafer Tokalaç, 290 kiloya kadar ulaştı.
Meskeninin salonuna kurulan yer yatağında ömrünü sürdüren Tokalaç, yaklaşık 2 metrekarelik alanda eşinin ve çocuğunun yardımıyla gereksinimlerini karşılamaya çalıştı. Kiloları nedeniyle neredeyse kımıldayamaz hale gelen genç adamın fedakar eşi Nurten Tokalaç da eşinin hareket ettiremediği eli ayağı oldu. Vakitle durumu daha da berbatlaşan Tokalaç için aile birçok hastaneye başvurdu lakin kapılar yüzlerine kapandı. Eşi hareket edemediği için hastaneleri tek başına gezen Nurten Tokalaç en son Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi’yle görüşünce Tokalaç’ın tedavisine burada başlandı. Gastroenteroloji Cerrahisi Klinik Sorumlusu Doç. Dr. Kıvanç Derya Peker, göğüs hastalıkları, endokrinoloji, diyetisyen ve aneztezi grupları ile birlikte kilosu artık ömrünü tehdit edecek duruma gelen hastayı kıymetlendirdi. Yapılan çalışmalar sonucu hastanın midesine balon yerleştirilmesine karar verildi ve hasta obez yatağıyla ameliyathaneye götürüldü. Başarılı operasyonla hastanın midesine endoskopi yardımıyla balon yerleştirildi. Operasyondan kısa bir mühlet sonra kilo vermeye başlayan hasta iki haftada yaklaşık 15 kilo verdi. Hastanedeki tedavisinin akabinde taburcu kararı verilen harika obezite kategorisindeki hasta için hastaneye özel obez ambulansı çağrılarak konutuna ulaşması sağlandı. Tokalaç çifti ise yaşadıkları şiddetli süreci gözyaşları içinde anlattı.

Çift, en büyük hayallerinin eski günlerindeki üzere birlikte yürüyebilmek olduğunu tabir etti.

“Biz balonu koyduk, asıl başarıyı o gösterecek”
Yaklaşık 300 kiloluk hastanın tedavi sürecine dair bilgi veren Doç. Dr. Kıvanç Derya Peker, “Bize birazcık acil bir durumda geldi, zira kilodan ötürü akciğerlerini büsbütün açamadığı için teneffüs derdi vardı.


290-288 kiloydu bize geldiğinde, artık kendi kendine nefes alabilir, kısıtlı da olsa hareket edebilir. Endoskopla ameliyathane şartları içerisinde balon yerleştirdik.

Balonun hedefi da hacim olarak içeriyi kaplamak ve hayat şeklini değiştirtmek, diyet tedavisine de yardımcı olabilmek. Bu süreç içerisinde toplam 14 gün kadardır bizde. Meskene gidebilir durumda oldu, bundan sonra artık top kendisinde. Diyet tedavilerine uyar, nizamlı denetimlerine gelirse maksadımız kabaca yüzde 15-20 kilosunu verdikten sonra cerrahini yapabilmek” dedi.

“Geldiğinde kalp atım suratı 120’lerin üzerinde, genel durumu bozuktu”
Hastanın birçok hastane tarafından reddedilmesi sonrası başarılı bir operasyonla şu an durumunun güzel olduğunu söz eden Peker, “Elimizi taşın altına sokabiliriz diye düşündük.


Geldiğinde nefes nefeseydi, hiç hareket yok. Kalp atım suratı 120’lerin üzerinde, genel durumu bozuk, kan analizi bile güç yapabildiğimiz, damar yolunu sıkıntı bulabildiğimiz bir hasta. Endoskopi için bile anestezist arkadaşlarımızla görüştüğümüzde yüksek risk verildi.

Zira hakikaten teneffüsü zahmetliydi. Biz hasta yakınlarıyla da görüştük. Riskli bir süreçti, kazasız belasız atlattık. Sonuçta baktığınızda bir endoskopi süreci kolay görünüyor, insanları uyutmadan yapabiliyoruz ancak hastamız için yüksek riskli grubundaydı.

En ufak bir anestezi aldığında teneffüsünün durabileceği hem anestezi hem göğüs hastalıkları tarafından tabir edildi. Bu iş multi disipliner bir iş, hiç nefes alamayan yatalak bir hastamızdı. Yalnızca bir balon, diyet ve ilaç tedavisiyle 15 gün içinde de 15 kiloya yakın verdirttik” sözlerini kullandı.

“En fazla 2 metrekare yerde ömrümü sürdürüyorum”
Tekrar ailesiyle birlikte yürüyebilmek, gezebilmek istediğini söyleyen Zafer Tokalaç, “8 yıldır kilo sorunu yaşıyorum.


30 yaşında lenfödem hastalığına yakalandım. Ondan sonra süratli kilo alımlarım başladı.

285-290 kiloya kadar ulaştım. Birçok yere müracaat ettik, kimse riskli olduğu için kabul etmedi. Kilo sorununu çözmek için balon tedavisi uyguladılar. Oturduğunuz yerden kalkamıyorsunuz, gezemiyorsunuz.

Konut ortamında da yer yatağım var, onun üzerindeyim. En fazla 2 metrekare yerde hayatımı sürdürüyorum. Operasyon öncesi hiç hareket edemiyordum, hiç nefes alamıyordum.

15 günlük müddette bile 15 kilo verip rahat hareket etmemi sağladılar. Ben gidersem onlar ne olacak diye çocuğum için bu yola baş koydum, her şey onun için. Başaracağız, en büyük hayalimiz eşimle, çocuğumla dolaşmak.

Son iki seneye kadar yürüyebiliyordum” dedi.

“Ambulansa bile 20 kişi bindiriyorduk”
Yaşadıkları sürecin epey yıpratıcı olduğunu söz eden Nurten Tokalaç da, “Baya güçlü bir süreç yaşadık.


Akut durumda getirdim ben eşimi buraya. Nefes alamıyordu, yürüyemiyordu, kımıldamıyordu, hiçbir hareketi yoktu.

Şu an çok şükür en azından kendi oturabiliyor. Biz ambulansa bile 20 kişi bindiriyorduk. Meskende bir kişi hasta lakin tüm aile bu hastalığı yaşıyor.

Yaklaşık iki yıldır büsbütün hareketi kısıtlı durumda. Biz bir arada gezmeyi çok özledik. İnşallah ayağa kalkarsa birinci işimiz dışarı çıkıp gezmek, yani yürümek öteki hiçbir şey istemiyorum. Çok lüks bir şey istemiyoruz, yalnızca yürümek.

Bana da olabilirdi, vakit zaman bitti dedik, bundan sonrası herhalde yok, sonrası vefat dedik. Kapısını çalmadığımız hiçbir hastane kalmadı, görünce aslında ‘Aaa bu hasta bana da gelmişti’ diyeceklerdir eminim” biçiminde konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Aşılanma oranının az olduğu Bingöl’de, İl Sağlık Müdürü vatandaşı ikna edip aşı yaptı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI