DOLAR

32,8620$% 0.03

EURO

35,6925% 0.01

STERLİN

42,4628£% -0.06

GRAM ALTIN

2.549,46%0,19

ÇEYREK ALTIN

4.190,00%0,16

BİTCOİN

2165102฿%-1.5476

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Bilim Kurulu Üyesi İlhan:

Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Şurası Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, son bir haftadır günlük olay ve vefat sayısında yaşanan düşüş hakkında, “Aslında bir günlük düşüş de değil bu. Daima plato çizdi, sabit kaldı. Sonra aşağıya hakikat yönelmeye başladı. İnşallah önümüzdeki günlerde 20 binlerin altını görürüz. Nasip olur daha sonra 10 binlerin altını da görürüz düşüncesindeyim” dedi.
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Konseyi Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, son bir haftadır günlük olay ve vefat sayılarındaki aşağı istikametli seyrin memnunluk verdiğini, vatandaşlar tedbirlere ve aşılama programına uydukları sürece kısa müddette bu sayıların daha da aşağı inmesini umut ettiklerini söyledi.
Prof. Dr. İlhan, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, “Son 1 haftadır 20 binlerin başına yanlışsız bir gidişat kelam konusu. Tabi inşallah daha da aşağıya gidecek bu sayılar. Şu an için baktığımızda bu sayıların aşağı yanlışsız gitmesindeki en büyük etkenin aşılama olduğunu söylememiz mümkün. Çünkü hepimiz görüyoruz, 2 doz aşılamada neredeyse yüzde 80 düzeyine gelmiş durumayız. Üçüncü doz aşısı olan vatandaşlarımız da var. Lakin tabi hatırlatma dozu sırası geldiği halde aşı olmayan vatandaşlarımız da var. Dünyada da bu türlü görülüyor. Aşılanma oranı yüksek olan ülkelerde olay sayılarının aşağı gerçek yöneldiğine şahit oluyoruz. Lakin şöyle bir mevzuyu da söylemeden geçmemek gerekiyor. Aşılama olsa da kurallara uyulmayan ülkelerde maske takılmayan, kapalı alanlarda çok ağır olarak bir ortaya gelinen ülkelerde, hijyene dikkat edilmeyen ülkelerde olay sayıları düşmediği üzere hatta üst yanlışsız da tırmanışa geçebiliyor” tabirlerini kullandı.

“Nasip olur daha sonra 10 binlerin altını da görürüz düşüncesindeyim”
Avrupa dahil olmak üzere bir çok ülkede günlük olay sayıları yükselirken Türkiye’de yaşanan düşüşün çok değerli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. İlhan, “Ben bizim ülkemizdeki aşağı yanlışsız olayların azalma ivmesinin çok değerli olduğunu düşünüyorum.


Daha evvel de daima konuştuk. Aslında bir günlük düşüş de değil bu. Daima plato çizdi, sabit kaldı. Sonra aşağıya gerçek yönelmeye başladı. İnşallah önümüzdeki günlerde 20 binlerin altını görürüz. Nasip olur daha sonra 10 binlerin altını da görürüz kanısındayım. Bu sayıların aşağı hakikat gitmesinin anahtarının, toplumun kendisi olduğunu da söylemek gerekiyor. Çünkü geldiğimiz noktada baktığımızda kış periyodu geliyor. Geçen sene ile bu vakti kıyasladığımızda, geçen sene Eylül-Ekim aylarında Ankara, Ekim-Kasım aylarında İstanbul olmak üzere bütün Türkiye’de çok zorlanmıştık. Aşının olmadığı bir periyottu ve sayılarımız çok daha üst gitmişti. Hatta aşılama olmasaydı bu sayıların çok daha yüksek olacağını söylemekte mümkün. Aslında 25 binli ve 29 binli sayıları da aşılamaya bağlamak lazım” halinde konuştu.

“Rakamların daha aşağı yanlışsız gideceğine ve daha da sevindirici gelişmeler olacağına inandığımı söz etmek isterim”
Vatandaşların kurallara ahenk sağladığına ve bu virüsten el birliği ile kurtuluş olacağına inandığının altını çizen İlhan, “Tabi insanlarımız da korona virüs ile yaşamayı öğrendiler aslında.


Ben bakıyorum, evet kurallara uymayan vatandaşlarımız az sayıda da olsa, enfeksiyona sebep de verse genelde vatandaşlarımızın hepsinde maske var. Kalabalıklara girdikleri vakit maske takıyorlar. Alışverişte olsun, otobüste olsun, uçak da olsun her yerde takıyorlar. Fakat kurallara uymayan vatandaşlarımız da hali hazırda var. Bu halde aşılamanın yüksek gitmesi ile hiç aşı olmamış vatandaşlarımızın aşı olması iki doz aşı olup, üçüncü dozu gelmiş vatandaşlarımızın hatırlatma dozunu da olmaları ile bir arada bu sayıların daha aşağı yanlışsız gideceğine ve daha da sevindirici gelişmeler olacağına inandığımı söz etmek isterim” diye konuştu.

“Artık okullarımızda yüz yüze eğitime devam ediyoruz”
6 Eylül itibariyle başlayan ve Cuma günü orta tatil periyoduna girilen yüz yüze eğitim sürecinin çok başarılı bir formda ilerlediğini kaydeden İlhan, “Artık okullarımızda yüz yüze eğitime devam ediyoruz.


Burada hem Ulusal Eğitim Bakanlığı hem de Sıhhat Bakanlığı birlikte çok hoş çalıştı.

Ulusal Eğitim Bakanlığı, en uzak yerdeki okullarda bile öğretmenlerimizin ve çocuklarımızın kurallara ahengini sağladılar. Aslında Ulusal Eğitim Bakanlığı’nı da buradan tebrik etmek gerekiyor. Keza Sıhhat Bakanlığı da tıpkı formda. Ancak en büyük tebriği de çocuklarımıza yapmamız gerekiyor. Zira çocuklarımız nitekim kurallara uyuyorlar” açıklamasında bulundu.

“Artık hepimizin korona ile yaşamayı öğrenmesi gerekiyor”
Öğrencilere orta tatil devrinde de dikkati elden bırakmamaları konusunda ikazlarda bulunan İlhan şunları kaydetti:
“Artık hepimizin korona ile yaşamayı öğrenmesi gerekiyor.Mesela pek çok üniversite yerleşkesinde, bizim Gazi Üniversitesi de dahil, yerleşke girişlerine aşı çadırları kurdular, portatif aşı çadırları kurdular.

Sıhhat müdürlüklerimiz, tren, vapur istasyonlarına, otogarlara hatta havalimanlarına aşı istasyonları kurdular. Bunların hepsi hem toplumun bilinçlendirilmesine hem de aşılamanın hızlanmasına vesile oluyor. Daima bir arada el birliği ile birlikte üstesinden gelebileceğimizi düşünüyorum. Bu Kasım orta tatilinde kurallara uymamayı ihmal etmememiz gerekiyor. Evet okullarda kurallara uyuyoruz lakin şu an okul devri değil deyip gençlerimiz kalabalık alanlarda maske takmadan yoğunlaşırlarsa enfeksiyon riskinin artabileceğini hepimiz biliyoruz. O yüzden bu kazanımlarımızı yitirmemek ve daha da ileriye taşımak için elbette gençlerimiz bir ortaya gelsinler lakin havalar hala hoşken açık alanları tercih etsinler.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

KOAH her beş kişiden birinin sorunu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0