DOLAR

32,8248$% 0.04

EURO

35,2439% -0.18

STERLİN

41,7711£% -0.2

GRAM ALTIN

2.451,13%-1,53

ÇEYREK ALTIN

4.018,00%-0,32

BİTCOİN

2107454฿%-0.12779

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Bakan Yardımcısı Kıran Astronomi ve Uzay Kampında gençlerle buluştu

Aksaray Valiliği ve KOP Gençlik Derneği tarafından düzenlenen Astronomi ve Uzay Kampına katılan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, “Uzay çağının gerisinde kalmamız elbette düşünülemez” diyerek gençlerle uzay ve dış siyasetteki ehemmiyeti hakkında sohbet etti.
Aksaray Valiliği öncülüğünde Hasandağı Mesire Alanında KOP Gençlik Derneği tarafından düzenlenen Astronomi ve Uzay Kampına katılan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran 81 vilayetten ve Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyetinden gelen 120 genç ile bir ortaya geldi.
Uzay bilimi ve dış siyasetteki değeri hakkında gençlerle sohbet eden Bakan Yardımcısı Kıran gençlere nasihatlerde bulunarak, “Türkiye olarak, tarihten aldığımız bu mirası hak ettiği yere taşıma konusunda da dilek ettiğimiz noktalara ulaşırız” diyerek gençlere güvendiğini söz etti. Bakan Yardımcısı Kıran gençlerle kamp semineri yaparak soruları da yanıtlandırdı. Uzay bilimin dış siyasetteki değerini soran gençler Bakan Yardımcısı Kıran’dan, “Uzay çağının gerisinde kalmamız elbette düşünülemez” yanıtını alınca dış siyaset hakkında notlar aldı.

Dışişleri Bakan Yardımcı Yavuz Selim Kıran, “Dünyadaki uzay çalışmalarını yönlendirmek ki, artık 21.yüzyılda değişimi anlamak, değişimi idrak etmek elbette çok önemlidir” diyerek yaptığı açıklamada, “Uzay çalışmalarında teknolojik dönüşümü de tetikleyen projelerin, çalışmaların sürat kazandığı bir periyotta değişimi anlamak, idrak etmek yetmiyor. Değişimi yönetme yönetimine de sahip olmak gerekiyor.

İşte bu iradeyi biz ne kadar gök biliminde, astronomide, uzay çalışmalarında ülkemize katkı olarak sunarsak işte o vakit hem Türkiye gençliği olarak hem de Türkiye olarak, tarihten aldığımız bu mirası hak ettiği yere taşıma konusunda da dilek ettiğimiz noktalara ulaşırız” dedi.
“Uzay çağının gerisinde kalmamız elbette düşünülemez”
Geçmişte Türk medeniyetlerinin yetiştirdiği değerli şahsiyetlerden örnek vererek uzay çağının gerisinde kalınmayacağını vurgulayan Bakan Yardımcısı Kıran, “Bizim sahip olduğumuz medeniyet bünyesinde İbn-i Sinaları, El Ferganileri, El Sufileri, El Cezirileri, Taküyiddinleri bunları bünyesinden çıkarmış bir medeniyettir.

10. yüzyıllardan müşahede konutları kuran bir medeniyetin varisleri olarak bugün uzay çağının gerisinde kalmamız elbette düşünülemez” diye konuştu. Bakan Yardımcısı Kıran’ın gençliğin miras taşıyıcısı olduğu örneğinin akabinde konuşan KOP Gençlik Derneği Lideri Ahmet Katıksız, “Sayın Bakan Yardımcımız bu akşam gençlere geçmişten gelen mirasımızdan hareketle geleceğe yönelik nasıl bir vizyon oluşturmalarıyla ilgili çok hoş bir çerçeve çizdi.

Bugün Türkiye’nin farklı yerlerinden farklılıklarıyla buraya gelmiş olan gençlerin gerçek manada siyaset üstü bir halde, her kesitten gençler var. Burada bu gençlerin her birinin geleceğe yönelik olarak geçmişin mirasını daha güçlü bir biçimde geleceğe taşıma vizyonunu edinmiş olmaları ve bu kampın içerisinde aslında uzay ve astronominin en değerli konularından bir adedinin de Dışişleri Bakanlığımızın ve dışişleri siyasetlerimizin olduğunu ortaya koymuş olması gençler ve bizim açımızdan çok önemliydi” dedi.

Bakan Yardımcısı Kıran kamp seminerinin akabinde AFAD ve UMKE vazifelileri ile kamp ateşini yakarak gençlerin gecenin başlangıcını yaptı.
Programa Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu ve daire müdürleri de katıldı.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bakan Dönmez, selden etkilenen bölgelerin tamamına elektrik verildiğini duyurdu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI