DOLAR

32,3720$% 0.17

EURO

34,7905% -0.04

STERLİN

41,4204£% 0.17

GRAM ALTIN

2.408,46%0,07

ÇEYREK ALTIN

3.916,00%-0,13

BİTCOİN

2174319฿%-3.23981

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Bakan Varank: (5 Milyar TL’lik destek programı) Başvurular Pazartesi gününden itibaren E-Devlet aracılığıyla yapılabilecek”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’nin 5 ana bileşeninden birinin “girişimcilik” olduğunu belirterek, “Girişimcilik ekosisteminin aktifliğinin artırılması, teknoloji tedarikçisi teşebbüslerin güçlendirilmesi en kıymetli başlıklarımızdan. Girişimciliği ve buna bağlı olarak kritik teknolojilerdeki yerliliği geliştirmek için çok kıymetli dayanaklar veriyoruz” dedi.
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Boğaziçi Yöneticiler Vakfı tarafından “girişimcilik” düzenlenen ’Özgün Uygun İdare Uygulamaları Forumu’na görüntü konferans formülüyle katıldı.
Bakan Varank burada yaptığı konuşmasında, Türkiye’nin en güzide yükseköğretim kuruluşlarından biri olan Boğaziçi Üniversitesinin kısır çekişmelere materyal edilmesinin herkesi üzdüğünü belirterek, “Anayasaya ve kanuna uygun biçimde gerçekleştirilen bir atamaya verilen gerekçesiz reaksiyonlar uzun mühlet ülke gündemini zehirledi. Hala bu gündemi sıcak tutmaya çalışanlar da var” dedi.
Covid-19 pandemisinin öncesinde, Ulusal Teknoloji Atağı vizyonuyla hazırladıklarını 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’nin 5 ana bileşinin birinin girişimcilik olduğunu aktaran Varank, “Girişimcilik ekosisteminin aktifliğinin artırılması, teknoloji tedarikçisi teşebbüslerin güçlendirilmesi, Stratejimizdeki en değerli başlıklardan” dedi.

Bakan Varank, girişimcilik alanında temel yol haritasının “Ulusal Teknoloji Girişimciliği Stratejisi ve Aksiyon Planı”nı da Mayıs ayı içerisinde kamuoyuna duyurmayı planladıklarını söyledi.
Girişimciliği ve buna bağlı kritik teknolojilerdeki yerliliği geliştirmek için çok kıymetli dayanaklar verdiğini tabir eden Varank şunları söyledi:
“Teknoloji Odaklı Sanayi Atılımı Programı ile bilhassa cari açık verdiğimiz orta-yüksek ve yüksek teknoloji eserlerinin yerli imkanlarla üretimini sağlayacak bir uçtan uca tek pencere dayanak düzeneği tasarladık.
Ar-Ge, Ür-Ge, ticarileşme, yatırım ve üretim süreçlerinin tamamını kapsayan takviyeleri bir paket halinde sunuyoruz.
Verdiğimiz bu takviyelerde teknoloji tabanlı teşebbüslerle üretim deneyimi bulunan firmaları da iş birliğine teşvik ediyoruz.

Böylece endüstrimizde topyekûn bir teknolojik dönüşümün gerçekleşmesini hedefliyoruz. Tabi girişimciliğin geliştirilmesine verdiğimiz ehemmiyet yalnızca bugünün konusu değil. İktidarlarımız devrinde ülkemizdeki iş, yatırım ve girişimcilik ekosistemini güçlendirmek için çok kapsamlı adımlar attık.”
Bakan Varank, 2002 yılında 5 olan “teknopark” sayısını 87’ye çıkardıklarını belirterek, Teknoparklarda yer alan girişimcilere birçok vergisel takviyenin yanında kira indirimi ve çeşitli istihdam teşvikleri sunduklarını lisana getirdi.
Varank, Teknoparklarda bugün itibariyle 68 bin 500 kişinin istihdam edildiğini ve 6 bin 543 firmanın faaliyet gösterdiğini aktararak, “Hali hazırda da 11 bine yakın ARGE projesi yürütüyorlar.

Teknopark firmalarımızın yurtiçi satış hacimleri 123 Milyar liraya, ihracatları ise 5,8 Milyar Dolara ulaşmış durumda” dedi.
Ayrıyeten Varank, Covid-19’la tüm dünyanın peşine düştüğü ve Türkiye’nin fakir ülkelere hibe ettiği ağır bakım teneffüs aygıtını, ’biosis’ isimli bir teknopark firmasının tasarladığını söyledi.
Bakan Varank, 1,8 milyar dolar kıymete ulaşarak Türkiye’nin birinci Turcorn’u olmayı başaran Peak Games’in de teknoparklardan çıkan bir başka muvaffakiyet kıssası olduğunu hatırlattı. Bakan Varnak, girişimcilik noktasında kullandıkları değerli bir siyaset aracının da “Kuluçka Merkezleri” olduğunu belirterek şunları söyledi:
“Yenilikçi iş fikrine sahip gençlerimiz rastgele bir şirket kurmadan kuluçka merkezleri içerisinde yer alabiliyor, mentörler ve öbür start-up firmalarıyla etkileşim kurarak fikirlerini ticarileştirebiliyorlar.

Kuluçka merkezlerimizin en değerli özelliği tabi uygun kiralama imkânı ve ortak kullanım tesislerine erişim. Genç teşebbüsçüler ayrıyeten bu bölgelerde sunulan birçok danışmanlık ve eğitim hizmetinden de fiyatsız faydalanabiliyor.”
Risk sermayesi fonlarının yanı sıra KOSGEB, Kalkınma Ajansları ve TÜBİTAK üzerinden girişimcilere sağladıkları bir çok avantajın mevcut olduğunu lisana getiren Varank konuşmasının devamında şunları kaydetti:
“Kalkınma ajansları bugüne kadar girişimcilik temalı 358 projeye 110 milyon liralık takviye sağladı.

KOSGEB’in düzenlediği online girişimcilik eğitimleri kapsamında bugüne kadar 203 bin vatandaşımız Klasik Teşebbüsçü Eğitimini, 91 bin vatandaşımız ise İleri Teşebbüsçü Eğitimlerini tamamladı.

Bu eğitimleri tamamlayarak takviye müracaatında bulunan yaklaşık 110 bin girişimciye 3,5 milyar lira dayanak sağladık. Bunun yanında 15 bin girişimciye de 700 Milyon Liraya yakın işletme kredisi kullandırdık. Emsal biçimde TUBİTAK da teknoloji ve yenilik dayanakları kapsamında 2002 yılından bu yana 20 bine yakın projeye 15 Milyar liranın üzerinde takviye sağladı.”
Bakan Varank, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu ’Covid-19’dan Etkilenen Mikro ve Küçük İşletmelere Süratli Takviye Programı’nın mikro işletmelere 30 bin, küçük işletmelere ise 75 bin liraya kadar finansmana süratli bir halde erişebileceğini hatırlatarak, “Başvurular pazartesi gününden itibaren E-Devlet aracılığıyla yapılabilecek.

Ben buradan bütün işletmelerimizi ve girişimcilerimizi müracaat yapmaya davet ediyorum” diye konuştu.
Bakan Varank, 2021 yılını salgınla çabayı kazandıkları ve orta vadede istikrarlı büyüme devrine girdikleri bir yıl olarak değerlendirdiğini belirterek, Türkiye iktisadının salgın sonrası yeni devirde rekabet gücünü artırmak ve endüstrinin teknolojik dönüşümünü sağlamanın temel öncelikleri olduğunu söyledi.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

TUSAŞ, 300’ncü teslimatı gerçekleştirdi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI