DOLAR

32,9013$% 0.23

EURO

35,3479% 0.55

STERLİN

41,8048£% 0.5

GRAM ALTIN

2.467,19%0,69

ÇEYREK ALTIN

4.033,00%-0,22

BİTCOİN

2013740฿%-4.39466

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Bakan Karaismailoğlu: “Türksat 5B uydumuzu, 19 Aralık’ta fırlatacağız”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Türksat 5B uydumuzu, 19 Aralık’ta 2021 Pazar günü saat 06:58’de, Space X Falcon 9 roketiyle fırlatacağız” dedi.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Türksat Genel Müdürlüğüne ziyaret gerçekleştirdi.
Ziyaret sonrasında basın açıklamasında bulunan Bakan Karaismailoğlu, Türksat 5B uydusu ile ilgili açıklamalarda bulunarak uydunun 19 Aralık Pazar günü saat 06:58’de, Space X Falcon 9 roketiyle fırlatılacağını duyurdu.
“Türksat 5B uydumuzu, 19 Aralık’ta fırlatacağız”
Türksat 5B uydusunun fırlatılacağı tarihi açıklayan Bakan Karaismailoğlu, “Yakın bir vakit evvel de Türksat 5B haberleşme uydumuzu AIRBUS tesislerinde teslim aldık.

Uydumuz Fransa’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne 29 Kasım 2021’da sevk edildi. Fırlatma hazırlıkları devam ediyor. Türkiye’nin haberleme alanındaki faaliyetlerinin konuşulacağı, Türksat 5B uydusunun yörüngeye fırlatılacağı ve ülkemizin gençlerini buluşturacağımız ‘2. Uydu Teknolojileri Haftasını’ 18-19 Aralık’ta Türksat Gölbaşı Yerleşkesinde gerçekleştireceğiz. Türksat 5B uydumuzu; 19 Aralık Pazar günü saat 06:58’de, Space X Falcon 9 roketiyle fırlatacağız” diye konuştu.
“35 yılı aşkın müddet hizmet verecek”
Uydunun sağlayacağı imkanlar hakkında bilgilendirmelerde bulunan Bakan Karaismailoğlu, “Türksat5B, Türkiye’nin uydu ve bağlantı imkânı olan KA band kapasitesini 15 kat artıracak.

Yararlı yük ve güç bedelleri açısından en güçlü uydumuz olacak Türksat 5B, sabit sınıf uydularına nazaran 20 kat daha fazla verimliliğe sahip. Kapsama kapasitesi epey geniş olacak uydumuzla, Türkiye’nin yanı sıra; Orta Doğu’nun tamamı, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Akdeniz, Kuzey ve Doğu Afrika, Nijerya, Güney Afrika ve yakın komşu ülkelerine hitap edebileceğiz. Yeni uydumuz ayrıyeten, frekansın tekrar kullanımı ve çoklu hüzme kapsama konseptlerinin kullanıldığı Ka-Bant yararlı yükü ile toplamda, 55 Gbps’den daha fazla bilgi iletim kapasitesi sağlayacak. Ülkemizde üretilen iki haberleşme ekipmanı Türksat 5B uydusunda kullanılıyor. Bu sayede, birinci kere ticari bir haberleşme uydusunda yerli olarak tasarlanıp üretilen ekipmanların uzaya gönderilmesi, Türksat 5B uydusu ile gerçekleşecek. 42 derece doğu yörüngesinde 35 yılı aşkın müddet hizmet verecek uydumuz; birebir vakitte, denizcilik ve havacılık üzere ticari bölümlerde aktif bir biçimde yerini alacak. Ayrıyeten, Türksat 5B uydusunun sağlayacağı yüksek bilgi kapasitesiyle, karasal altyapıyla erişilemeyen yerlere internet altyapısını rahatlıkla kurabileceğiz. 4,5 ton fırlatma ağrılığına ve 15 kW güç kapasitesine sahip Türksat5B’de yeni kuşak elektrikli itki sistemi yer alıyor. Türksat 3A ve Türksat 4A uydularına yedeklik hizmeti de verecek olan yeni uydumuz, bu yörüngelerdeki frekans kullanım haklarımızı da koruyacak.
Teknik özelliklerinin ötesinde Türksat 5B, getireceği haberleşme kapasitesindeki artışla, kamu kurumlarımız ve özel şirketlerimiz için değerli bir maliyet ve katma bedel avantajı da sağlayacak.
Türksat’ın global pazarda rekabet gücünü geliştirecek, bilhassa denizcilik ve havacılık üzere ticari dallarda aktif biçimde kullanılacak uydumuzla, Türksat’ın ve ülkemizin ihracat gelirlerinin artırılması hedefleniyor” sözlerini kullandı.
“Türksat 6A ile birlikte, ülkemiz üreten ve ihraç eden ülkeler ortasında hak ettiği yerini alacak”
Türksat 6A uydusunun da 2023 yılında fırlatılmasının planlandığını söyleyen Bakan Karaismailoğlu, “Türksat A.Ş.’nin önümüzdeki periyotta Türkiye’de yerli ve ulusal imkânlarla üretimi devam eden Türksat 6A projesi, ülkemizin uydu ve uzay çalışmalarında çığır açacak.

Türksat 6A ile birlikte, ülkemiz üreten ve ihraç eden ülkeler ortasında hak ettiği yerini alacak. 2002 yılına kadar uzay çalışmalarında yalnızca seyirci rolünde olan ülkemizin, 19 yılda bu alanda kat ettiği aralık AK Parti iktidarının sağladığı istikrarın kıymetli sonuçlarındandır. Yerli ve ulusal uydumuzla, dünyada uydu üretebilen birinci 10 ülke ortasına gireceğiz. Bu, üretici ülkelere uydu üretim maliyeti için ödenme ihtimali olan yüz milyonlarca doların ülkemizde kalması manasına gelmekte. Haberleşme üzere stratejik kıymete sahip bir alanda kimseye muhtaç olmayacağız. Ayrıyeten global piyasa kıymeti 271 milyar doları bulan uydu sanayisinden hisse almamız da mümkün olacak. Global uydu dalındaki göz bebeğimiz olacak TÜRKSAT 6A’nın montaj, entegrasyon ve testleri, Ankara Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’nde yapılmaktadır. Yerli ve ulusal uydumuz Türksat 6A’yı 2023 yılı içinde uzaya göndermeyi planlıyoruz. Türksat 6A ile, Hindistan’ı da içine alan doğu kapsama alanı sayesinde ülkemizin uydu kapsama alanı da genişleyecek” değerlendirmesinde bulundu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Türkiye’nin dijital sağlık dönüşümüne Turkcell’den destek

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0