DOLAR

32,3760$% 0.2

EURO

35,1674% 0.64

STERLİN

41,8365£% 0.53

GRAM ALTIN

2.412,27%-0,10

ÇEYREK ALTIN

3.901,00%-0,15

BİTCOİN

2203226฿%0.89778

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Bakan Karaismailoğlu: “Türksat 5A uydusu, 8 Ocak 04.28’de yörüngesine fırlatılacak”


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 8 Ocak’ta 04.28 itibariyle Türksat 5A uydusunun, hizmet vereceği yörüngesine fırlatılacağını belirterek, “Yörüngesine fırlatacağımız Türksat 5A’nin hizmete girmesiyle birlikte, Türksat 3A, Türksat 4A ve Türksat 4B akabinde uzaydaki faal haberleşme uydu sayımız 4’e çıkmış olacak” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 7-9 Ocak ortasında sürecek Uydu Teknolojileri Haftası’nda yapılacak çalışmalar üzerine Türksat Genel Müdürlüğünde açıklamalarda bulundu. Bakan Karaismailoğlu, 7-9 Ocak günleri ortasında Türkiye’nin uydu teknolojileri vizyonunun konuşulduğu niyet platformlarını ve genç jenerasyonların bu alana ilgisini destekleyen tecrübe ortamlarını hayata geçirdiğini belirtti. Karaismailoğlu, “Uydu Teknolojileri Haftası vesilesiyle paydaşlarımıza tek bir çatı altında deneyimsel uygulamalar ve zenginleştirilmiş içeriklerle alaka ağlarını geliştirecekleri değerli bir fırsat da sunacağız. Tüm bu çalışmalar, kendi teknolojisini üreten bir Türkiye ve gelecek kuşakların üretkenliğini harekete geçiren bir inovasyon iklimi oluşturmak için yapılıyor. ‘Bilimsel merak’ dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olma maksadı taşıyan Türkiyemiz için de en kıymetli itici güçlerden biri. Yaptığımız çalışmaların bugün ve yarın gelecek kuşaklara ilham kaynağı olmasını istiyoruz” formunda konuştu.

“Türksat 5A uydumuzun hareket ve hizmet ömrü, öbür uydularımıza kıyasla çok daha uzun olacak”

8 Ocak sabahı 04.28 itibariyle TÜRKSAT 5A uydusunun, hizmet vereceği yörüngesine fırlatılacağını anımsatan Bakan Karaismailoğlu, “Türkiye, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı Afrika, Güney Afrika, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz’i kapsayan geniş bir coğrafyada, TV yayıncılığı ve bilgi haberleşme hizmetleri sunacak olan Türksat 5A uydumuz ile yeni Ku Bandını kullanan öncü ülkelerden birisi olacağız. 12 kW güç ile çok daha kaliteli bir TV yayıncılığı ve haberleşme sistemi sağlayacağız. Ayrıyeten 30 yıl mühlet ile uzayda hizmet verecek olan Türksat 5A uydumuzun hareket ve hizmet ömrü, başka uydularımıza kıyasla çok daha uzun olacak. Türksat filosunun en güçlü uydusu olacak 5A’daki öteki bir yenilik de ‘elektrikli itki sistemi’dir. Kimyasal itki sistemine kıyasla daha az kütle oluşturan elektrikli itki sistemi sayesinde, uydumuza daha fazla haberleşme sistemi yükleme imkânı bulduk” diye konuştu.

“Fırlatmanın akabinde yaklaşık 4 ay 20 gün sonra uydu 31 derece Doğu boylamındaki yörüngesine ulaşacak”

TÜRKSAT 5A uydusunun yörüngesine fırlatılacağı değerli anları canlı yayınlarla Türksat tesisinde kurulan uzay küresi vasıtasıyla Türkiye’ye paylaşacağını aktaran Karaismailoğlu, “Fırlatmadan yarım saat sonra Türksat 5A, roketin ikinci katından ayrılacak. Ayrılmadan 35 dakika sonra da birinci sinyali almayı bekliyoruz. Fırlatmanın akabinde yaklaşık 4 ay 20 gün sonra uydu 31 derece Doğu boylamındaki yörüngesine ulaşacak. 1 ay sürecek testlerin akabinde da faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Şimdiden hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” sözlerini kullandı.

“Türksat 3A, Türksat 4A ve Türksat 4B akabinde uzaydaki etkin haberleşme uydu sayımız 4’e çıkmış olacak”

Türkiye’nin haberleşme alanında gücüne güç katacak uydu ve uzay teknolojisi çalışmalarının ağır bir formda devam ettiğini söyleyen Karaismailoğlu, “Yörüngesine fırlatacağımız Türksat 5A’nin hizmete girmesiyle birlikte, Türksat 3A, Türksat 4A ve Türksat 4B akabinde uzaydaki faal haberleşme uydu sayımız 4’e çıkmış olacak. Akabinde TÜRKSAT 5B uydumuz gelecek. Türksat 5B’nin imal çalışmaları da sona yaklaştı. 42 derece doğu yörüngesine göndereceğimiz Türksat 5B ile de ülkemizin Ka-Bant kapasitesini artıracağız. Türksat 5A ve akabinde Türksat 5B uydularımızın hizmete girmesiyle birlikte, Türkiye’nin frekans hakları korunurken, gelecek yeni kuşak haberleşme uyduları için yeni frekans hakları elde etmiş olacağız” diye konuştu.

“İnşallah, medarı iftiharımız Türksat 6A’yı 2022 yılında tamamlayarak uzaya göndermeyi hedefliyoruz”

TÜRKSAT 5A’nın uzaya fırlatılmasının yanı sıra Türkiye’ye bir muştusu daha olduğunu belirten Karaismailoğlu,”Kendi teknolojisini üreten, yerli ve ulusal kaynaklarını seferber ederek ulaşım ve haberleşmenin her alanında yeni bir çağı yakalayan Türkiyemize çok yakında bir diğer müjdemiz daha olacak: Yerli ve ulusal uydumuz 6A’nın da uzay vatanda yerini alacağı günler yakındır. İnşallah, medarı iftiharımız Türksat 6A’yı 2022 yılında tamamlayarak uzaya göndermeyi hedefliyoruz. Türksat 6A projesinde bakanlığımız ve TÜRKSAT A.Ş güçleri olarak, TÜBİTAK uzay proje kurum olarak, ASELSAN, TÜSAŞ yürütücü kurum olarak çalışmaktadır. Türksat 6A’nın üretimi, mühendislik modeli ile uçuş modelinin entegrasyon faaliyetleri eş vakitli olarak devam ediyor. Can-ı gönülden inanıyorum ki cumhuriyetimizin 100. Yıldönümünde, kendi uydusunu yapabilen Dünya’nın sayılı ülkeleri ortasında yerimizi alacağız. Tüm ulaşım ve bağlantı yatırımlarımıza dünyanın nabzını tutarak, teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek ve hep entegrasyonu merkeze koyarak, ülkemizin ve milletimizin layık olduğu, refah ve huzur içindeki yarınlarını inşa edeceğiz” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bunu yapmazsanız WhatsApp’ı kullanamayacaksınız

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI