DOLAR

32,6732$% 0.36

EURO

35,1052% 0.4

STERLİN

41,8634£% 0.53

GRAM ALTIN

2.443,03%0,33

ÇEYREK ALTIN

3.921,00%0,40

BİTCOİN

2127015฿%-1.20036

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

’’Ailesinde prostat kanseri öyküsü olanlar dikkat’’

Üroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nusret Can Sıkıntısız, ’’Aile hikayesi ve etnik köken, prostat kanserinin görülme ihtimalini artıran kıymetli faktörlerdir. Ailesel prostat kanseri olgularında ekseriyetle 6-7 yaş daha erken başlangıç olduğu görülmüştür’’ dedi.

Çağımızda prostat kanserinin, erkeklerde teşhis konulan ikinci en sık kanser tipi olduğu belirtiliyor.

Sistemli tarama ve erken teşhis ile kanser belirtileri ortaya çıkmadan erken evrede yakalanabiliyor . Biruni Üniversite Hastanesi Üroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nusret Can Sıkıntısız, prostat kanseri ve korunma yolları ile ilgili kıymetli bilgiler verdi.

Prostat kanserinde aile hikayesine dikkat çeken Dr. Öğr.

Üyesi Nusret Can Sıkıntısız, ’’Prostat kanseri erkeklerde teşhis konulan ikinci en sık kanser tipi olup tüm kanserlerin yüzde 15’ini oluşturmaktadır. Araştırmalara 79 yaşın üstündeki erkeklerin yüzde 59 civarında prostat kanseri olduğu görülmüştür. Aile hikayesi ve etnik köken, prostat kanserinin görülme ihtimalini artıran değerli faktörlerdir. Ailesel prostat kanseri olgularında çoklukla 6-7 yaş daha erken başlangıç olduğu görülmüştür. Bu nedenle bilhassa bu hastaların erken periyotta prostat kanseri taramalarını ihmal etmemelidir. Ailesel prostat kanserinde görülen gen mutasyonları araştırmaları devam etmekle birlikte ileriki vakitlerde klinik yaklaşımda şahısların prostat kanseri açısından genom risk tahlili yapılması beklenmektedir’’ halinde konuştu.

’’Düzenli denetim ile belirti vermeden yakalanabiliyor.’’
Prostat kanserinin belirtilerine değinen Dr. Sıkıntısız, ’’Prostat kanseri taramasındaki gelişmeler ile birlikte çoğunlukla asemptomatik (bulgu olmadan) periyotta teşhis konulan prostat kanseri ileri safhalarda idrar yapma zahmeti, idrarda kanama, spermde kan görülmesi, kemik ağrıları, bacaklarda şişlik ve böbrek yetmezliği üzere şikayet ve bulgularla teşhis konulabilmektedir’’ diye konuştu.


’’45 yaşından sonra prostat kanseri taramalarına başlanmalıdır’’
Dr.


Sıkıntısız, kelamlarına şöyle devam etti: ’’Prostat kanseri taraması aile hikayesi olanlarda bilhassa 45 yaşından sonra aile hikayesi olmayanlarda 50 yaşından itibaren gündeme gelmektedir. Rektal muayene ve PSA testi ile birinci kıymetlendirme yapıldıktan sonra kuşkulu durumlarda prostat biopsisi yapılarak patolojik kıymetlendirme ile ayrıcı teşhis yapılmaktadır. Standart prostat biopsisi ultrason eşliğinde günübirlik süreç ile perineal yahut rektal bölgelerden yapılan örnek alma sürecidir. Sistematik olarak prostatın çeşitli bölgelerinden 10-12 adet iğne biopsisi alınır. Tekrarlayan biopsi süreçlerinde daha da fazla örnek alınabilir. Standart biopsinin prostat kanserini yakalama oranı yüzde 30-40 ortasındadır.

Yakın geçmişte teknolojik ilerlemeler sayesinde prostata mahsus bir radyolojik inceleme olan ‘multiparametrik prostat MR’ ile kuşkulu odakların daha yeterli görülebildiği tespit edilmiştir.

MR imajlarını ultrason aygıtına eşleştiren ‘MR Füzyon Biopsi’ aygıtları son vakitlerde prostat kanseri teşhisinde yenilikler getirmiştir. Bu sayede 3 boyutlu sistemde gayeye yönelik biopsi yapılır. Prostat kanserinin yakalanma oranı standart biopsi ile yüzde 30-40 iken MR füzyon biopsi teknikleri ile yüzde 80 civarına çıkmıştır’’.

’’D vitamini kanserden korunmada önemlidir’’
Kanserden korunmak için D vitaminine dikkat çeken Dr. Sıkıntısız, ’’Kırmızı et ve yağdan varlıklı beslenme tipi prostat kanseri riskini az da olsa artırmaktadır.


Ayrıyeten prostat kanserinden hami bir molekül olan likopenden varlıklı besinlerin (domates, greyfurt gibi) bu riski azalttığı görülmüştür. D vitamini ile ilgili yapılan birçok çalışma prostat kanserinden gözetici özelliklerinin olduğunu ve eksikliğinde daha berbat seyirli olduğunu ortaya koymuştur’’ açıklamasında bulundu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Covid-19 geçiren başkan ilçesine Sağlıkçı Anıtı yapıyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI