DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2166916฿%-0.01548

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Açık tenli ve renkli gözlülerin gizli hastalığı: Rozase

Literatürde ‘rozase’ olarak bilinen gül hastalığının daha çok açık derili ve renkli gözlü şahıslarda görüldüğünü belirten Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Hasret Ekiz, “Rozase hastaları, yemek yerken, çay ve kahve tüketirken çok sıcak olmamasına dikkat etmeli ve ayrıyeten çok fazla çay ve kahve tüketmemelidirler. Hatta yemek yaparken yemeğin buharının yüzlerine gelmesinden dahi kaçınmalıdırlar” dedi.
İnsanın vakit zaman utandığında, heyecanlandığında yahut gerilimli anlarında yanaklarının kızardığını lakin birtakım şahıslarda ‘yanaklarda kızarıklığın’ uzun müddet gitmemesinin gerisinde toplumda az bilinen bir hastalığın yattığını belirten Medical Park Ordu Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Hasret Ekiz, ‘Gül hastalığı’ olarak da isimlendirilen “rozase” hastalığı hakkında bilgilendirmelerde bulundu.Doç.
Dr. Hasret Ekiz, toplumda yaygın olan gül hastalığının açık ciltli ve renkli gözlü şahıslarda sık görüldüğünü söyledi.

40’lı yaşlarda pik yapıyor
Gül hastalığının ekseriyetle 30’lu yaşlarda başlayıp, 40- 50’li yaşlarda pik yaptığını söyleyen Medical Park Ordu Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Hasret Ekiz, Rozase’nin ekseriyetle 30-50 yaş ortası erişkinlerde ortaya çıkan, burun, çene, alın ve yanaklar üzere yüzün orta kısmını etkileyen, kızarma ve yanma atakları ile başlayıp daha sonra bariz kızarıklık, kılcal damarlarda artış, sivilce gibisi lezyonlar, bazen de kalıcı hal değişikliğine neden olabilen, sık görülen kronik bir deri hastalığı olduğunu belirtti.Ekiz, “Toplumda yaygın görülen bir hastalıktır.
Çoklukla 30’lu yaşlarda başlamakta olup, 40 ila 50 yaşlar aralığında pik yapmaktadır. Nadiren de olsa 12 yaş civarında da hastalığın başladığına rastlanmaktadır. Hastalık açık derili ve renkli gözlü bireylerde daha sık görülmektedir. Bayanlarda biraz daha erken yaşlarda başlarken, erkeklerde ise ekseriyetle 40 yaşından sonra daha sık rastlanılmaktadır. Ayrıyeten bayanlarda erkeklere nazaran 3 kat daha fazla görülmektedir. Ama erkeklerde hastalık daha şiddetli seyretmekle birlikte ve burun-çene üzere bölgelerin derisinde kalınlaşma ve kabalaşma üzere değişikliklere de daha sık rastlanmaktadır” tabirlerini kullandı.

Sıcak yemekler hastalığı tetikliyor
Gül hastalığının bilhassa güneşte ve sıcakta arttığı için rozase hastası olan şahısların güneşten korunması gerektiğini ve besin tüketimine dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Hasret Ekiz, hastalığı alevlendiren faktörleri ise şöyle sıraladı:
”Rozase hastaları, yemek yerken, çay ve kahve tüketirken çok sıcak olmamasına dikkat edilmeli ve ayrıyeten çok fazla çay ve kahve tüketmemelidirler.Hatta yemek yapılırken yemeğin buharının yüze gelmesinden kaçınılmalıdır. Çok acı ve baharatlı besinler, alkollü içecekler, sigara ve öbür tütün eserleri tüketilmemesi gerekir. Duş alırken hafif ılık su tercih edilmelidir, banyo yaparken çok sıcak su kullanmak hastalığı daha da alevlendirir. Bunun yanı sıra, yüzü tahriş edici paklık gereçleri, çok idman ve ruhsal gerilimden de uzak durmak yararlı olacaktır. Rozasenin büsbütün güzelleşmesi zordur. Tedavi çoklukla hastanın mevcut klinik bulgularına nazaran değişmektedir. Fakat yeniden de uygun bir tedavi ve hastanın uyması gereken genel tedbirler ile hastalık denetim altında tutulabilmekte ve istenmeyen kozmetik sonuçlar ortadan kaldırılabilmektedir.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Uzm Dr. Dikmen: “Sonbaharda pandeminin aktivasyonlarını yine görebiliriz”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI