DOLAR

32,3045$% 0.25

EURO

34,8708% -0.87

STERLİN

41,3180£% -0.16

GRAM ALTIN

2.386,07%-3,04

ÇEYREK ALTIN

3.910,00%-1,61

BİTCOİN

2246308฿%-0.15433

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

2 yaş sendromu ile başa çıkmanın pratik yolları

Uzman Klinik Psikolog Fulda Koyun, 2 yaş sendromunda olan çocukların ebeveynlerine tekliflerde bulunarak, “Böyle anlarda sakin kalmak, çocukların verdiği içgüdüsel reaksiyonlara mantık çerçevesinde yaklaşmak çocuğun zihinsel ve duygusal gelişimi üzerinde olumlu tesirler bırakacaktır” dedi.
Medline Adana Hastanesi’nden Uzman Klinik Psikolog Fulda Koyun, sağlıklı çocuklarda olması beklenen ve istenen bir durum olan 2 yaş sendromunun uzmanlarca toplumsal ve ruhsal gelişimin bir kesimi olarak tanımlandığını söz etti.

2 yaş sendromu içinde bulunan ve bu nedenle her şeye hayır diyen, agresif ve öfkeli davranışlar sergileyen çocukla çatışmanın, güç gayretine girmenin, sert ve cezalandırıcı bir tavır sergilemenin süreksiz olan bu durumun kalıcı hale gelmesine yol açabileceğini söyleyen Uzman Klinik Psikolog Fulda Koyun, “Böyle anlarda sakin kalmak, çocukların verdiği içgüdüsel yansılara mantık çerçevesinde yaklaşmak çocuğun zihinsel ve duygusal gelişimi üzerinde olumlu tesirler bırakacaktır” dedi.

Sorumluluk anne-babalarda
Yaşanan süreçte anne-babalara büyük sorumluluk düştüğünü söz eden Psikolog Koyun, “2 yaş sendromu içerisinde bulunan çocuğa hakikat bir biçimde yaklaşarak muhtaçlıklarını anlamaya çalışmak, gerektiğinde müsamaha gösterebilmek, gerektiğinde ise kesin sonlar çizebilmek son derece değerlidir.


Çocukla gerçek ve sağlıklı bir irtibat kurmanın altın kuralı ise onunla eğlenceli oyunlar oynamaktır. Bunun yanı sıra, çocuğun ferdî gelişimini desteklemek ve muhtemel krizleri engellemek ismine, ona kendi başına yapabileceği misyonlar verilmeli ve bunları başarabileceği konusunda cesaretlendirilmelidir” diye konuştu.
Psikolog Fulda Koyun, ailelere tekliflerde bulunarak şunları kaydetti:
“Odasını, oyuncaklarını, yatağını, yemek masasını toplarken size yardım etmesine müsaade vererek öğrenmesine yardımcı olun.


Çocuğunuzla çoraptan kuklalar hazırlayın ve bunları karşılıklı konuşturun.

El ve yüz yıkamayı, diş fırçalamayı, çatal-kaşık kullanmayı, peçete kullanmayı öğretin.
Bunları onun yerine yapmaktan yavaş yavaş vaz geçin.
Onu karşınıza oturtun ve telefonla hayali sohbetler yapın.

Her gün birlikte müzikle dans edin, yeni müzikler uydurun.

Çocuğunuza merdiven inip çıkmayı öğretin.

Konut içinde atlama, zıplama, sıçrama, sürünme üzere hareketli oyunlar oynamasına müsaade vererek vücudunu istikrarlı kullanmayı öğretin.

Değişik boyuttaki kutuları üst üste dizerek kuleler yapın, sonra da topla devirin.

Oyun hamurlarını kullanarak değişik haller yapın, sonra da boyayın.

Bir fotoğrafın öbür yarısını bulma oyunu oynayın.
Meskende çorap ve eldiven eşlerini buldurarak onun tahsiline katkıda bulunun.

Çocuğunuza her gün kesinlikle fotoğraflı bir kitap göstererek ona fotoğrafları anlatın.

Çocuğa seçim yaptırmak da bu devirde yapılması gerekenler ortasındadır.

Örneğin iki farklı kıyafet gösterip hangisini giymek istediğini ya da farklı oyunlar ortasından hangisini oynamak istediğini sorun. Bu, 2 yaş sendromunu yaşayan çocuğun ferdî gelişimine olumlu katkı sağlayacaktır”.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Çocuğunuz okula gidiyorsa bu önerilere dikkat

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI