DOLAR

32,9725$% 0.44

EURO

35,8315% -0.08

STERLİN

42,5999£% 0.36

GRAM ALTIN

2.558,82%0,38

ÇEYREK ALTIN

4.132,00%0,43

BİTCOİN

1885426฿%-0.84063

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı için ‘bilim gönüllüleri’ projesi


YGA, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda; Türkiye’nin gençleri, Türkiye’nin ve yerkürenin evlatlarına bilimi sevdirsin diye ‘Bilim Gönüllüleri’ girişimini başlattı.  YGA, Türkiye’de ve yerkürede değişim yaratmak isteyen tüm gençleri, evlatlara bilimi sevdirmek için Bilim Gönüllüsü olmaya davet ediyor. Girişim kapsamında 10 bin Bilim Gönüllüsü gencin, 100 milyon evladı bilimle buluşturması hedefleniyor. Girişim ile ilgili konuşan YGA Kurucusu Sinan Yaman; “Türkiye’de ve yerkürede bilimin sefalı yüzü ile tanışmayı bekleyen, kaynakları kısıtlı milyonlarca evlat ve daha da kıymetlisi bu mealli hayale ortak olmak isteyen; sorumluluk alıp, değişim yaratmak isteyen binlerce lise ve üniversite mekteplisi var. Cumhuriyetin 100. yılını kutlayacağımız 2023 için kaynakları sonlu, hayalleri sınırsız tüm yerküredeki 100 milyon evladı bilimle buluşturmayı hedefliyoruz. Bugün Türkiye’de başlattığımız bu girişim ile Bilim Gönüllüleri, hadleri aşıp yerküreye ilham olacak” diye konuştu. 

Bilim Gönüllüleri, evvel ‘Maker / Kendin dene’ eğitimini alarak kendilerini geliştirecek, sonra bilim setlerini kullanarak imkanları kısıtlı evlatları merak ve keşif dolu bilim sevgisiyle tanıştıracak. YGA Mezunu mühendislerin Türkiye’de ürettikleri Bilim Setleri; Nobel Ödüllü bilim kişisi Prof. Aziz Sancar, Harvard & MIT Prof. Mehmet Toner ve Psikolog ve Müellif Prof. Doğan Cüceloğlu danışmanlığında hazırlanıyor. Evlatlar, bilim setlerinin içerisindeki elektronik modüllerle, karmaşık görünen teknolojilerin aslında hiç de sıkıntı olmadığını öğreniyor. Sensör ve modüllerle, kendi otonom araçlarını, robotlarını yaparken, en son teknolojinin çalışma mantığını kavrıyorlar. Muhitlerinde gördükleri problemlere teknoloji ile tahliller geliştirmeye başlıyor ve erken yaşta 21. yüzyıl için gereken yetkinlikleri kazanıyorlar. 

300 bin evlada bilim setleri ulaştırıldı

İnsanlığa yararlı birincilere imza atan gençleri yetiştiren YGA, Ulusal Eğitim Bakanlığı iş birliği ile hayata geçirdiği Bilim Seferberliği ile bugüne kadar 750 mektepte 300 bin evlada son teknoloji bilim setlerini ulaştırdı. Bu girişim ile Türkiye’nin en dezavantajlı bölgelerine en son teknolojiyi ulaştırarak; özgür düşünen, özgün girişimler geliştiren bireylerin yetişmesi amaçlanıyor. 

Harvard’tan Anadolu’ya bilim seansı

Bilim Gönüllülerinin yaptıkları online bilim seansları bugüne dek Türkçe ile birlikte, İngilizce, Arapça, Farsça, İtalyanca yayınlandı. Online seanslara 82 farklı memleketten evlat katıldı. 

YGA Gönüllüsü, Harvard Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mekteplisi Yiğit Sönmez; “Anadolu’da yaptığımız bilim seanslarında bizde iz bırakan yüzlerce parlak talebeyle tanıştık. Bilimle büyüyen bu evlatlar gelecekte kendi teknolojilerini üretecekler ve Atatürk’ün biz gençlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti tüm yerküreye ilham verecek” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kovid-19 tedavisinde kullanılan ilaçların izotopları yerli imkanlarla sentezlenecek

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0