DOLAR

32,9133$% 0.1

EURO

35,5986% 0.05

STERLİN

42,2190£% 0.09

GRAM ALTIN

2.502,30%0,24

ÇEYREK ALTIN

4.062,00%0,19

BİTCOİN

1899565฿%2.8288

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Zeytin yaprağından gıda takviyesi hazırlandı


DÜZCE (İHA) – Zeytin ağacının kurutulmuş yaprağındaki bağışıklık sistemini güçlendiren oleuropein hususu besin takviyesi oldu. Korona virüs salgını sonrasında kişilerin vücut direncini ve bağışıklık sistemlerini güçlendiren azık takviyeleri üzerine çalışan Düzce Üniversitesi Ilmî ve Teknolojik Araştırmalar Tatbik ve Araştırma Merkezi (DÜBİT), zeytin ağacı yaprağındaki etken maddeyi saf hale getirerek azık takviyesi yaptı.

Kronik rahatsızlığı olan ve vücut direnci düşük olanları etkileyen korona virüs pandemisi DÜBİT’i harekete geçirdi. Merkez, vücut direncini artıran, bağışıklık sistemini güçlendiren azık takviyeleri ve ekstratlar üzerinde çalışmalarına sürat verdi. Bu kapsamda vücut direncinin Covid-19 virüsü başta olmak üzere her illete karşı arttırılması için AR-GE çalışmaları başlatıldı. Yapılan birçok çalışmanın yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendiren zeytin yaprağı üzerine birçok çalışma yapan DÜBİT, azık takviyesi hazırlamayı başardı.

Zeytin ağacı yaprağından elde edilen ekstrat hakkında haber veren DÜBİT Yöneticisi Doç. Dr. Uğur Hasırcı, zeytin yaprağının bağışıklık sitemini güçlendiren tesirinin bilindiğini belirterek, “Yeni bir şey değil lakin Covid-19 pandemisinin akabinde bağışıklık sistemini güçlendiren bitkilere olan talep ve ilginin artmasıyla tüketicilerin bu üzere doğal ekstratlara olan ilgisi de arttı. Bunun karşılığında da üreticilere önemli mealde talep laf konusu, bağışıklık sisteminin güçlendiren eserlerle alakalı olarak. DÜBİT olarak bizler burada tıbbi ve aromatik eserlerden klasik ve tamamlayıcı tıp eserleri, besin takviyesi eserleri üretiyoruz ve üniversitemizin tescilli markalarıyla da satışını yapıyoruz. Ve bu pandeminin başlamasıyla birlikte de zeytin yaprağına olan talebin artmasıyla bizde kimi AR-GE faaliyetleri yürüttük. Aslında zeytin yaprağından hanelerden de doğal ekstrat elde edilebiliyor” dedi.

Çay demler üzere kullanılıyor

Hasırcı, zeytin yaprağının nasıl kullanıldığını ise şu halde anlattı:

“Kurutulmuş zeytin yaprakları çay demler üzere sıcak suyun içine atılarak demleniyor. Daha sonrasında zeytin yaprağında bulunan oleuropein etkin unsurunu bu suya muaf bırakıyor. Etkin husustan daha çokça edinebilmek için bu suyu uçurmak, yani bu zeytin yaprağının ekstratını elde etmek gerekiyor. Olağanda kaynatılarakta uçurulabilir o su. Fakat birçok organik bileşen yüksek sıcaklıkta çözündüğü için kaynatılarak uçurulduğunda o canlı bileşeni de bir ölçüde olsa kaybediyoruz. Bizler burada buharlaştırıcı ile bu ekstratın elde edilmesini sağlıyoruz. Yani bu zeytin yaprağını kaynattıktan sonra elde ettiğimiz su artı faal unsur bileşeninin suyunu burada uzaklaştırıyoruz. Sıradanda kaynatma sürecine gerek kalmaksızın bileşenin içindeki su buharla çekilerek kaynama kademesi düşürülüyor ve su çok daha düşün sıcaklıklarda kaynıyor. Daha sonra yeniden vakum tesiriyle su çekilerek yoğuşturuyoruz ve etkin ekstratı elde ediyoruz. Burada birkaç farklı deneme yaptık. Örneğin 50 santigrat radde suyun içine zeytin yaprağını attık. Sonra oda sıcaklığında demleme süreci yaptık ve suyunu büyük nispette uzaklaştırdık. Elde ettiğimiz ekstratlar ile bağışıklık sistemini güçlendirmek için velev direk o elde ettiğimiz etkin maddeyi isterseniz de suyun içine koyarak uygulanabilir. Tertipli tasarrufta da bağışıklık sistemini güçlendirdiği klinik deneylerle ortaya konmuştur” diye konuştu.

“İnsanlar hanelerinde de hazırlayabilir”

Doç. Dr. Hasırcı, zeytin yaprağının etken unsuru olan oleuropeinin konutta de alınabileceğini belirterek, “İnsanlar ticari eser olarak bunu almak zorunda değiller. Bu yaptığım usulle meskenlerinde de bu ekstratı yapabilirler. Kurutulmuş zeytin yaprağı kolay elde edilen bir eser. Velev oda sıcaklığında velev 50 kademede bunun etkin unsurunu suya bırakmasını sağlarlar. Ve daha sonrasında da suyu kaynatarak uçurarak ekstratı elde edebilirler. Klinik deneyler gösteriyor ki deney kümesinde bağışıklık sistemini güçlendirici tesire sahip” diye konuştu.

“Korona virüs bağışıklık sistemi güçlü olanları etkilemiyor”

Doç. Dr. Uğur Hasırcı, korona virüsün bağışıklık sistemi güçlü olan kişileri etkilemediğini söz ederek, “Virüs kronik rahatsızlığı olan kişilerle birlikte bağışıklık sistemi zayıf kişilerde daha çok yıkıcı tesire sahip oluyor. Hasebiyle buna karşı korunmanın en kıymetli tekniklerinden biri bağışıklık sistemini güçlendirmek. Birçok insan aslında korona virüsü taşıyor olmasına rağmen en ufak bir belirti, en ufak bir semptom göstermiyor. Aslında bunun sebebi o kişilerin bağışıklık sisteminin güçlü olması. Bu süreçte bağışıklık sistemini güçlendiren birtakım besinler ve takviyeler alırsak, yayılmasını engelleyici önlemler almak işin bir boyutu ve en kıymetli bir boyutu fakat gayri bir boyutu da bu virüsle enfekte olduysak vücudumuzun bu virüsle savaşmasını sağlanmak için de bağışıklık sistemini güçlendirmemiz ve buna nazaran önlemler almamız gerekiyor” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Tedbir için hastaneye gitti test sonucu ile şok oldu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0