DOLAR

32,4036$% 0.16

EURO

34,9113% 0.08

STERLİN

41,4175£% 0.16

GRAM ALTIN

2.404,55%0,14

ÇEYREK ALTIN

3.907,00%0,10

BİTCOİN

2248427฿%-0.76509

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Yoğun bakımlarda yatan hastaların üçte birini 30 yaş altı gebe hastalar oluşturuyor

Trabzon’da Korona virüs nedeniyle yoğum bakımlarda yatan hastaların üçte birini 30 yaş altı hamile hastaların oluşturduğu belirtildi.
Türkiye’de en çok hadisenin görüldüğü vilayetler ortasında yer alan Trabzon’da ağır bakımlarda doluluk oranı yaşanıyor.
Bilhassa ağır bakımlarda yatan hastaların üçte birini 30 yaş altı hamile hastalar oluştururken, aşı yaptırmayan genç hastaların oranında da artış olduğu belirtiliyor.
Covid-19 olaylarında ülke genelinde önemli artışların olduğuna dikkat çeken KTÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Selçuk Kaya, aşı konusunda katiyetle çok hassas davranılmasını gerektiğinin altını çizdi.

Aşılama oranlarının istenilen düzeylere oluşmadığını belirten Kaya, “Son devirlerde hakikaten hadise sayılarında artışlar var.
Bütün ülke bazında da bu bu türlü. Buradaki en değerli sebeplerden bir tanesi aşılama oranlarının maalesef hala istenilen düzeylerde olmayışı. Bunun yanı sıra tekrar enfeksiyondan korunma önlemlerine gereğince riayet edilmemesi. Hatta bu manada maske, aralık üzere kuralları biraz daha gevşettiğimizi söyleyebilirim. Elbette ki vakit süreci içerisinde beşerler bunalmış olabilir lakin sonuçta halihazırda bu salgın kasvetleriyle yüzleşiyoruz ve olay sayılarında önemli artışlarımız var. Münasebetiyle bu mevzuda sabırlı olmamız gerekiyor. Kesinlikle önlemlere uymamız gerekiyor. Aşılama konusunda mutlaka çok hassas davranmamız gerekiyor. Zira bundan korunmanın salgını önleyebilmenin öbür yolu yok üzere gözüküyor” dedi.
Ağır bakımlarda yatan hastaların en az üçte bir kadarını 30 yaş altındaki hamile hastaların oluşturduğunu kaydeden Kaya, “Son devirlerde genç hasta sayılarında bir artış var doğrudur.
Bilhassa de hamilelerde. Aşı olmadıkları için bunlar yakın vakte kadar aşılarını yaptırmayan birçok hamile şu anda bizim ağır bakımlarda yatıyor. Hastalar bazında en az üçte bir kadarını 30 yaş altındaki genç hamile hastaların oluşturduğunu söyleyebilirim. Bunun dışındaki kümelerde ortalama yaşa baktığımız vakit son birkaç hafta içerisinde biraz daha yüklü olarak 40-60 yaş ortasında bireyleri tartıyla beraberinde eşlik eden hastalıkları olan örneğin diyabet, kronik böbrek yetmezliği, akciğer hastalıkları olan bireyleri yüklü olarak önemli olay biçiminde takip ettiğimiz olaylar bunlar olduğunu görüyoruz. Bunlar içerisinde de kıymetli oranda aşılama durumlarına baktığımızda ya aşılarını hiç yaptırmamış bireylerin olduğunu ya da eksik aşılama yapan bireylerin olduğunu görüyoruz” halinde konuştu.

65 yaş üstü kronik hastalıklara grip aşısı tavsiyesi
65 yaş üstü kronik hastalıkların grip aşısı yaptırmalarını tavsiye ettiklerini lisana getiren Kaya, “Özellikle ölümcül giden Covid pandemisinde bizim aşılardan beklediğimiz en değerli kar mevti önlemesi ağır bakımlarını önlemesidir.


Tam olarak aşılanmış bireylerde bunun neredeyse tamamına yakın sağlandığını görüyoruz esasen. Bunun yanı sıra enfeksiyon her halükarda aşılanmış bireyler içinde bulaştırıcı olabilir. ’Ben tam aşılanmışımdır, enfeksiyonu geçirmeyeceğim’ manasına gelmez. Geçiririm lakin hafif bulgularla atlatırım. Tekrar bir diğerine bulaştırıcılığım kelam konusu olabilir. Maske takmanın toplumsal ara üzere tedbirlere uymanın ehemmiyeti de aslında burada kendini gösteriyor. Grip aşısı her periyotta Ekim ortasından başlar Kasım aylarında yapılmasını tavsiye ederiz. Daha gecikmiş de yapılabilir fakat bu devirlerde yapılmasını istek ederiz. Bilhassa de yüksek riskli olan kümelere. 65 yaş üstü kronik hastalıkları olanlar bireyler üzere riskli kümelerde kesinlikle yapılmasını isteriz. İçinden geçtiğimiz bu önemli pandemi periyodunda Kovid ile boğuşuyor olmamız grip olmayacağımız manasına gelmiyor. Münasebetiyle kesinlikle Kovid aşılamalarının dışında kesinlikle bilhassa risk kümeleri başta olmak üzere grip aşılarında vatandaşlarımızın yaptırmalarını şiddetle tavsiye ederim” diye konuştu.

“Şu an gündemde olan sık karşılaşılan virüsler kendi ortalarında bir yarış içerisinde”
Aşıların yan tesirlerinin olduğuna vurgu yapan Kaya.


“Özellikle de en sık karşılaştığımız lokal kolda yapılan ağrı, kızarıklık, şişlik, ateş, eklem ağrısı üzere sistemik bulgular. Bilhassa iki üç günde bunları daha sık görürüz. Tabi ki üst üste yaptırmak halinde değil birkaç hafta orta koyarak yaptırmak kişi açısından da daha mantıklıdır genel olarak ta tekliflerde bu haldedir. Şu an gündemde olan sık karşılaşılan virüslerde kendi ortalarında bir yarış içerisinde. Hakim olan üstün gelen Covid. Hasebiyle öncelikle Covid belasını savuşturmamız lazım. Covid aşısı her vakit öncelikli kesinlikle olmak zorunda. Grip aşısı da kesinlikle imkan dahilinde bilhassa risk kümelerinin yaptırması lazım. Bir virüsün şahsa enfekte etmesi öteki bir virüsün enfekte etmeyeceği manasına gelmez. Yalnızca Kovid ve grip virüsleri değil bunun influenza dediğimiz grip virüsü dışında bir çok farklı virüs de var. Soğuk algınlığı yahut grip ya da bazen alt teneffüs yolu enfeksiyonlarına bile neden olabilir. Tabi ki hepsinin bir aşısı pratik manada yok” sözlerini kullandı.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

“Bebek ürünlerindeki mikroplastiklere dikkat”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI