DOLAR

32,4036$% 0.16

EURO

34,9113% 0.08

STERLİN

41,4175£% 0.16

GRAM ALTIN

2.404,55%0,14

ÇEYREK ALTIN

3.907,00%0,10

BİTCOİN

2248427฿%-0.76509

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Yıkanan veya kolonya sıkılan maskede korkutan sonuç


Kullanıldıktan sonra kolonya sıkılmış yahut yıkanmış maskelerin mikrobiyoloji laboratuvarında yapılan incelemesinde korkutan bir sonuç çıktı. Kolonya sıkmanın yahut yıkamanın bakteri oluşumunu engelleyecek bir tesir yapmadığı anlaşıldı.

Türkiye’de aşılama süreci başlamış olsa da maskeler bir müddet daha virüse karşı en tesirli formüllerden biri olarak kullanıyor. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mikrobiyoloji Laboratuvarı tarafından, kullanıldıktan sonra kolonya sıkılmış yahut yıkanmış maskeler incelendi. İncelemede, kullanılan tıbbi maskelere kolonya sıkmanın yahut yıkamanın bakteri oluşumunu engelleyecek bir tesir yapmadığı belirlendi.

Korona virüs pandemi sürecinde maske kullanımın ne kadar kıymetli olduğu bütün bilim topluluğu tarafından kabul edildi. Gerçek kullanıldığı takdirde virüsten koruyan maskeler yanlış kullanıldığı vakit tehlike saçıyor. OMÜ Mikrobiyoloji Anabilim Kolunda vazifeli akademisyenler tarafından yapılan testte, tıbbı maskelere kolonya sıkmak yahut yıkamanın bakteri oluşumunu engelleyici bir tesiri olmadığı laboratuvar ortamında gözlemlendi. 1 gün kullanılmış olağan maske, kolonya sıkılmış maske ve yıkanmış maskelerin bakteri yoğunluğuna bakıldığı vakit ortalarında neredeyse fark olmamasının telaş uyandırıcı olduğu gözler önüne serildi.

“Maskelerinize kolonya yahut rastgele bir antiseptik husus döküp sonrasında kullanmayın”

Maskelerin üzerine kolonya yahut rastgele bir anti-septik uygulandıktan sonra kullanılmasının bakteri oluşumunu engellemediğini belirten OMÜ Mikrobiyoloji Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yeliz Tanrıverdi Çaycı, “Duyuyoruz ki beşerler maskeleri tekrar kullanabilmek için çeşitli süreçler uyguluyorlar. Bunlardan bir tanesi de kolonya dökmek olduğunu duyduk. Maskelere kolonya döküldüğü vakit maalesef ki oradaki mikroorganizmaları elimine edemiyorsunuz. Dezenfektanlar ve antiseptik unsurlar kullanılması öncesi bir paklık gerekir, sonrasında uygulayabilirsiniz. Biz yaptığımız çalışmada gördük ki maskenin üzerine kolonya döktükten bir müddet sonra örnek aldığımız vakit bakteriler ağır bir formda üreyebilmekte. Bu nedenle maskelerinize kolonya yahut rastgele bir antiseptik husus döküp sonrasında kullanmayın. Bu maskeler tek kullanım için uygundur. Islandığı, nemlendiği yahut kirlendiğini düşündüğünüz vakit lütfen yenisi ile değiştirin” dedi.

“Tıbbı maskeler yıkanmaya uygun maskeler değildir”

Tıbbı maskelerin yıkanmaya uygun olmadığı ve tekrar tekrar kullanılmaması gerektiğine dikkat çeken Doç. Dr. Çaycı, “Tıbbı maskeler yıkanmaya uygun maskeler değildir. Bunları yıkayarak hem temizleyemezsiniz hem de etkinliklerini azaltmış olursunuz. Maskenin yapısı bozulduğu için koruyuculuğu azalır. Maskeleri tekrar tekrar yıkayıp kullanmayalım. Yıkandığı vakit bile mikroorganizmalar maskenin üzerinde rahatça üreyebilmekte. Herkesin maske kullanımından sıkıldığını biliyoruz lakin şu an korona virüs aktifliğine karşı yapabileceğiz tek şey maske, uzaklık ve hijyen kurallarına uymaktır. Maskelerimiz kirlendiği, ıslandığı ve nemlendiği vakit yenisi ile değiştirelim” diye konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Elif Benar 2021 estetik trendlerini açıkladı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI