DOLAR

32,7521$% -0.15

EURO

35,1537% -0.27

STERLİN

41,5702£% -0.25

GRAM ALTIN

2.438,68%-0,25

ÇEYREK ALTIN

3.909,00%-0,30

BİTCOİN

2148040฿%-0.6467

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

“Yanlış ayakkabı tercihi ganglion kistlerine neden olabilir”

Ganglion kistlerinin çoğunlukla ağrısız olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Üşen, “Bazı durumlarda kistler, eklem hareketleri ile bir arada ağrıya yahut bir sona bası yaparak uyuşmaya ve karıncalanmaya sebep olabilir. El ve el bileğini sık kullanan meslek kümelerinde, eklem ve tendonlarda iltihaplanması yahut romatizması olanlarda daha sık görülür. Ayrıyeten ayaktaki ganglion kistlerine bilhassa dar ve sıkı ayakkabı giyen bireylerde daha fazla rastlanır. Bir kisti iğne üzere keskin objelerle delmeye çalışırsanız enfeksiyon ve tekrarlama riskini artırırsınız” dedi.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Fizikî Tıp ve Rehabilitasyon Kısmından Dr. Öğr.

Üyesi Ahmet Üşen, ganlion kistleri hakkında açıklamalarda bulundu. Dr. Öğr. Üyesi Üşen, ganglion kistlerinin bir eklemin yahut kasın kemiğe yapışan kısmı olan bir tendonun üzerinden köken alan, içi sıvı dolu kesecikler olduğunu belirterek, “Bu kistler kas iskelet sisteminin her yerinde görülebilmesine karşın en çok el ve el bileğinde görülür. Tipik olarak el bileği sırtında, fındık büyüklüğünde, sonları besbelli, orta sertlikte bir şişlik olarak ortaya çıkar. Bu keseciklerin içindeki sıvı, jöle kıvamında, yapışkan ve şeffaf renktedir. Ganglion kistlerinin boyutları büyüyüp küçülebilmekle bir arada uzunluğu 3 santimetreyi bulabilmektedir. Ganglion kistleri düzgün huylu kistik tümörlerdir ve makûs huylu olma ihtimalleri yoktur” diye konuştu.

“Dar ve sıkı ayakkabı risk faktörüdür”
Ganglion kistlerinin sıklıkla 15 ila 40 yaş aralığında görüldüğüne dikkat çeken Dr. Öğr.


Üyesi Üşen, kelamlarına şöyle devam etti: “Ganglion kistlerinin kesin sebepleri bilinmemekle birlikte oluşumlarıyla temaslı faktörler vardır. Bunlardan biri eklem yahut tendon yaralanmasıdır. Yaralanma sonrası tendon zarı yahut eklem kapsülündeki küçük yırtıklardan eklem sıvısı dışarı sızar ve kiste sebep olur. El ve el bileğini sık kullanan meslek kümelerinde, eklem ve tendonlarda iltihaplanması yahut romatizması olanlarda daha sık görülür. Ayrıyeten ayaktaki ganglion kistlerine bilhassa dar ve sıkı ayakkabı giyen bireylerde daha fazla rastlanır. Bunun sebebi de ayak bileğinin ön kısmında artan sürtünme ve tekrarlayan mikro travmalardır. Ganglion kistlerinin en sık belirtisi yuvarlak yahut oval halli şişliklerdir. Şişlikler sıklıkla yumuşaktır lakin uzun vakittir varsa sert de olabilir. Ganglion kistleri çoğunlukla ağrısızdır. Kimi durumlarda kistler, eklem hareketleri ile birlikte ağrıya yahut bir hududa bası yaparak uyuşmaya ve karıncalanmaya sebep olabilir. Ganglion kistleri çoklukla fiziki muayene sonrası teşhis edilebilir. Gerçek bir teşhis için öncelikle yumuşak doku mu kemik çıkıntısı mı olduğundan emin olmak için röntgen çekilir. Kuşku durumunda eklem iltihaplanması yahut tümör üzere öteki hastalık ihtimallerini dışlamak için ultrason yahut manyetik rezonans üzere görüntüleme metotları kullanılabilir. Ayrıyeten kist sıvısından örnek alınıp laboratuvarda tahlil edilmesi de tanıya yardımcıdır. Bununla birlikte şişliğin diğer bir hastalığın belirtisi olmadığından emin olmak için hekiminize danışmak her vakit en iyisidir”.

“Kist takip edilmeli, telefon kullanımı azaltılmalı”
Dr.


Öğr. Üyesi Üşen, ganglion kistlerinin büyük bir çoğunluğunun tedaviye gereksinim duymadan resen küçülüp kaybolduğuna işaret ederek, “Ağrısız ganglion kistlerinin gerileme ihtimali yüksek olduğu için birinci yapılacak şey takiptir. Takipte kistin büyüdüğü, eklem hareketini zorlaştırdığı yahut ağrıya sebep olduğu görülürse tedavi ihtiyacı ortaya çıkar. Tedavi seçenekleri ortasında birinci sırada ilgili eklemin splintler ile sabitlenmesi, yangıyı azaltan ilaçların kullanımı ve kistin boşaltılması yer alır. El ve el bileğinde ganglion kisti olanlarda bilgisayar ve telefon kullanım müddetlerinin azaltılması önerilir. Ayak ve ayak bileğinde kisti olanlarda dar ve sıkı ayakkabı giymemesi, kistin olduğu bölgeye yumuşak pedler konulup kiste basıyı azaltması önerilir. Kistin boşaltılmasına ve öteki tedavilere karşın tekrarlama durumlarında ise cerrahi teşebbüsler düşünülebilir. Ganglion kistinin bulunduğu bölgeye nazaran lokal yahut genel anestezi altında cerrahi müdahaleler yapılabilir. Bununla birlikte cerrahi müdahaleler sonrası da tekrarlama ihtimali görülebilir” sözlerini kullandı.

“Evde kisti iğneyle delmeyin, patlatmaya çalışmayın”
Ganglion kistlerine karşı internette yer alan formüllerden uzak durulması gerektiğini söz eden Dr. Öğr.


Üyesi Üşen, “Bir kisti iğne yahut başka keskin objelerle kendiniz delmeye çalışmayın. Bu tekrarlama riskini artırır ve ayrıyeten enfeksiyonlara neden olabilir. Kistlerle ilgili yaygın bir yanılgı, onlara büyük bir objeyle vurmanın onları patlatacağı yahut küçülteceği ve yok edeceğidir. Bu formül kullanıldığında tekrarlama riski çok daha yüksektir ve kendinizi yaralayabilir yahut kist etrafında enfeksiyonlara neden olabilirsiniz. Meskende yapılacak en pak tedavilerden birisi kist üzerine sıcak uygulamalardır. Sıcak uygulama kist içindeki sıvının yoğunluğunu azaltıp bu sıvının lenfatik sisteme daha süratli akmasına yardımcı olabilir. İnternette paylaşılan konutta yapılan kürlerin hiçbirisinin ganglion kistlerini ortadan kaldırabileceğini yahut önleyebileceğini gösteren çalışma yoktur. Ganglion kistlerinin üzerine uygulanan kürler, hiçbir tesiri olmasa dahi kistlerin resen gerileyebilme ihtimali nedeniyle aldatıcı olarak kürlerin tesirli olduğunu düşündürebilir. Bu da paylaşımların ve kullanıcı yorumlarının kolay kürlerin başarılı görünmesine sebep olmaktadır” diye konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Mustafa Yalçın: “Bağırsak sağlığınız için kısır döngüyü kırın”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI