DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2165597฿%-0.08366

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Vatandaşlara ağrı kesici kullanımı uyarısı

Hastanede muayene olmadan doktor tavsiyesi olmadan eczaneden alınan ağrı kesici ilaçlarla ilgili vatandaşları uyaran Prof. Dr. Haktan Karaman, “Bir şikayeti olmayan ya da bu türlü bir bilgiye sahip olmayan insanların ağrı kesici olarak tabir ettiğimiz bu tıp ilaçları uzun periyot kullanmaları sonrasında bedeli çok ağır olan problemlere yol açabilir” dedi.
Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde misyonlu Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Haktan Karaman, hastanede muayene olmadan ve doktor tavsiyesi dışında eczaneden alınan ağrı kesici ilaçlarla ilgili vatandaşları çok kıymetli ihtarda bulundu.
Kendi alanı ile ilgili bilgiler veren Prof. Dr. Karaman, ağrı uzmanı olarak kronik ağrı çeken hastaların gerek ilaç tedavisi gerekse kendilerine mahsus kapalı yolla hastaların ağrılarını kesmeye yönelik süreçler yaptıklarını söyledi.

“Ağrı kesiciler vakitle hastalarda sıhhat sıkıntısına neden olur”
Öncelikle bir doktor olarak vatandaşlara ikazda bulunmak istediği belirten Prof. Dr. Karaman, “Bütün ilaç kümelerinde doktorun tavsiyesi olmadan hiçbir ilacın kullanılması, tabip olmayan insanların ve oburlarının tavsiyesiyle ilaçların kullanılmasını muhakkak tavsiye etmiyorum.


Ağrılarla ilgili olarak bu bizim pandemi öncesinde de gündemimizi meşgul eden bir meseledir. Zira kronik ağrı çeken hastaların bir kısmı ömürleri boyunca tansiyon ve şeker hastaları üzere ağrı kesici ilaçları kullanmaları gerekiyor ve bunların yaratabileceği bir grup külfetler var. En kolay ve en çok bilinen bizim kolay olarak tanımladığımız ilaçlar, vatandaşlar eczaneye gidip ‘bana bir ağrı kesici’ verin dedikleri vakit karşılarına çıkan ağrı kesici gruplarıdır” dedi.

“Ağrı kesici ilaçlar saf değildir”
Ağrı kesicilerin göründüğü üzere pak olmadığını belirten Prof. Dr. Karaman, ”Ağrı kesiciler aslında saf ağrı kesiciler olarak kullanılır, konutta çocuğunuzun başı ağrıdığında ve ateşi çıktığında nasıl ki kullanıyorsak kendi ağrılarımız içinde bunları kullanıyoruz.


Ancak bizim ihmal ettiğimiz şey şudur; bu ilaçların kısa müddetliğine kullanımı tahminen böbrek ve mide ile ilgili şikayeti olan hastalarda çok zahmet çıkarmayabilir lakin mide ve böbrekleriyle ilgili bir şikayeti olmayan ya da bu türlü bir bilgiye sahip olmayan insanların bu cins ilaçları uzun periyot kullanmaları sonrasında bedeli çok ağır olan sorunlara yol açabilir.

Böbreklerini bile kaybedebilirler yahut çok önemli mide kanamaları hayatlarını tehdit eden bir durumda, acil servislerde daha ileri süreçlerde kalış gerektiren hastane ortamlarına düşmelerine neden olabilirler. Bu yüzden mantıklı olanı mutlaka doktor denetiminden asla çıkmamalı ve pandemi kurallarına uygun bir halde maske, aralık ve hijyen kurlarına uyarak, ilgili hekimlerine başvurarak kendilerine reçete edilecek ilaçları kullanmalarını tavsiye ediyorum” diye konuştu.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

BioNTech ve Sinovac aşısına talepler yüksek seviyede

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI