DOLAR

32,8248$% 0.04

EURO

35,2439% -0.18

STERLİN

41,7711£% -0.2

GRAM ALTIN

2.449,22%-1,61

ÇEYREK ALTIN

4.015,00%-0,37

BİTCOİN

2105960฿%-1.3455

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Uzman Dr. Işık, 3. doz Biontech aşısı hakkında araştırmaları değerlendirdi

Tüm dünyayı tesiri altına alan Covid-19’a virüsüne karşı sürdürülen aşı çalışmaları devam ederken, 3. doz Pfizer Biontech aşısının aktifliği ile ilgili yeni araştırmaların sonuçları açıklandı. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Merda Erdemir Işık, 16 yaş üzerindeki 10 bin kişi üzerinde yapılan araştırma sonucuna nazaran, Pfizer Biontech aşısının 3. dozunun tesir oranının yüzde 95.6 olduğuna vurgu yaparak, hatırlatıcı dozun önerildiği şahısların aşı olarak daha inançta kalabileceğinin altını çizdi. Uzm. Dr. Işık, “Sonuçların, milletlerarası seviyede kabul görmesi ile aşı olma konusundaki telaşların azalmasını öngörüyoruz” dedi.
Amerika Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezi (CDC) tarafından Biontech aşıları için hatırlatıcı dozun önerildiğini belirten Medicana International İzmir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Merda Erdemir Işık, Covid-19 salgınında insanların eşit sıhhat ve hayat şartlarına sahip olmadığını, birtakım riskli kümelerin salgında çok ziyan gördüğünü söz etti.
Uzm. Dr. Işık, “Aşılanma oranının giderek artan bir ivmeye sahip olması sevindirici, yeniden de 2 doz aşı yaptırmak da bu süreçte kâfi değil” dedi.

3. doz kimlere önerildi
CDC tarafından yapılan açıklamaya nazaran, 2 doz Biontech aşısı yaptırdıktan 6 ay sonra 65 yaş ve üzerindekilerin, 50 yaş ve üzerinde olup tıbbi meseleler yaşayanların, 18-49 yaş aralığında olup bakım tesislerinde yaşayanların 3. dozu yaptırması gerektiği belirtildi.Kesinlikle 3. dozu yaptırması gerekenler dışında 18-49 yaş aralığında olup diyabet ve kalp hastalıkları üzere kronik sıhhat meseleleri bulunanların ve 18-64 yaş aralığında olup yaşadıkları yahut çalıştıkları ortam nedeniyle yüksek risk altında olanların ise 3. dozu yaptırmalarının önerildiğini belirten Uzm. Dr. Işık, “Tüm bu tekliflerin münasebeti 10 bin kişi üzerinde yapılan Faz-3 denemelerinin sonuçları ile daha anlaşılabilir bir noktaya geldi” diye konuştu.

Uzm. Dr. Merda Erdemir Işık, Pfizer/Biontech tarafından açıklanan Faz-3 denemelerinin sonuçlarına dikkat çekerek, “Biontech aşısının 3. dozunun aktifliğinin yüzde 95.6 olduğu gösterildi.
16 yaş ve üzerindeki 10 bin kişinin katıldığı, Delta varyantının faal biçimde hakim olduğu bir devirde gerçekleştirilen araştırmada, hatırlatıcı dozun Covid-19 hastalığına karşı göz arkası edilemeyecek bir müdafaa sağladığı açıklandı. İki laboratuvarda gerçekleştirilen araştırmaların sonuçlarının FDA’ya, Avrupa İlaç Ajansına ve öteki kurumlara sunulması bekleniyor. Sonuçların katılaşması ve daha yanlışsız bir sözle memleketler arası seviyede kabul görmesi ile aşı olmak ile ilgili tasaların azalmasını öngörüyoruz. Böylelikle hem hastalığın bulaşıcılığının hem de yol açabileceği şiddetli semptomların azalması mümkün olacaktır. Gerçekten aşılarla ilgili yapılan bir öteki araştırma sonucu da epeyce dikkat alımlı. Tekrar CDC tarafından yapılan bir açıklamada aşılanmamış yetişkinlerin Covid-19 nedeniyle hastaneye yatış oranlarının tam aşılanmış yetişkinlere oranla 12 kat daha fazla olduğu tabir edildi” formunda konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Korona virüs sebebi ile ölümden dönen kadından çağrı: “Herkes aşı olsun, benim gibi eziyet çekip pişman olmasınlar”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI