DOLAR

32,8518$% 0.08

EURO

35,7252% 0.18

STERLİN

42,6238£% 0.3

GRAM ALTIN

2.533,08%0,16

ÇEYREK ALTIN

4.148,00%0,05

BİTCOİN

2145967฿%-0.95898

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Uyku apnesi hiç masum değil

Uykuda teneffüs durması olarak tanım edilen uyku apnesi, toplumun büyük kısmını tehdit ediyor. Uyku apnesi, şişman şahıslarda daha sık görülürken, boyun kalınlığının erkeklerde 43, bayanlarda 38 cm’nin üstünde olması da uyku apnesine taban hazırlıyor. Uykuda ani mevt ve kalp krizi dışında, gündüz çok uyku hali nedeniyle iş ve trafik kazalarına da neden olabilen uyku apnesinden kurtulmanın yolu ise kilo vermekten, cerrahi ya da teneffüs aygıtı tedavisinden geçiyor.
Üst teneffüs yollarında darlık nedeniyle meydana gelen bir hastalık olan ve uyku sırasında teneffüsün 10 saniyeden fazla durması olarak tanımlanan uyku apnesi, beden kitle indeksi 30’un üzerinde olan şahısları daha çok tehdit ediyor.

Toplumda görülme sıklığının yüzde 5 civarında olduğunu söz eden Medicana International İzmir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Merda Erdemir Işık, “Pandemi devrinde yasakların tesiri ile insanların hareketleri ister istemez azaldı.
Tüm günü meskende geçirmek zorunda kalan şahısların yeme alışkanlıklarında da önemli değişiklikler oldu. Bu değişiklikler kilo alımını da beraberinde getirdi. Uyku apnesinin en çok kilolu şahıslarda görüldüğü için, uyku apnesinin görülme sıklığı da arttı” dedi.
Obezite dışında boyun kalınlığının erkekte 43 santim bayanda 38 santimin üstünde olmasının, burun, boğaz ve çenede üst teneffüs yollarında darlığa neden olabilecek anatomik bozuklukların uyku apnesini tetiklediğini söz eden Uzm. Dr. Merda Erdemir Işık, “Tiroid hastalıkları, alkol kullanımı, birtakım uyku yapan tesiri olan ilaçlar, ileri yaş, bayanlarda menopoz periyodu uyku apnesi için risk faktörleri ortasındadır.
Uyku apne sendromunun en sık belirtileri her gece gürültülü horlama, şahitli apne, gündüz çok uyku hali, sabahları yorgun uyanma ve baş ağrısı, gece sık tuvalete çıkma olarak sayılabilir. Şahitli apne kişinin yanında uyuyan yatak eşinin hasta uyurken nefesinin bir mühlet durduğunu tanım etmesi durumudur” diye konuştu.

Tedavi edilmezse sonuçları yıkıcı olabilir
Gece boyunca gerçekleşen apneler sırasında düşen oksijen saturasyonu nedeniyle öteki hastalıklara da taban hazırlanmış olacağını lisana getiren Uzm. Dr. Merda Erdemir Işık, “Uyku apnesi olan bireylerde kalp krizi, uykuda ani mevt, felç, tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, depresyon üzere hastalıkların görülme sıklığının artmış olduğu izlenmektedir.


Bunun dışında gece boyunca apneler nedeniyle sık uyku bölünmeleri olan hasta derin ve dinlendirici uykuya geçemez ve gündüz çok uyku hali nedeniyle konsantrasyon kaybı, sonluluk, unutkanlık, okul başarısızlığı, iş yerinde performans düşüklüğü sık gözlenirken, iş kazası ve trafik kazası görülme riskleri de artar” biçiminde konuştu.

Uyku laboratuvarında teşhis konuluyor
Uyku apnesinde teşhisin, hastane bünyesindeki uyku laboratuvarında gece boyunca uyku kaydının alınması temeline dayanan polisomnografi denilen prosedürle koyulduğunu belirten Uzm. Dr. Işık, “Alınan kayıtlarda hastanın saat başına düşen uyku apne sayısı bulunarak hastalığın şiddeti belirlenir.


Şayet uyku apnesi sayısı saatte 5-15 ortası ise hafif, 15-30 ortası ise orta, 30’un üstünde ise ağır uyku apnesi olarak tanımlanır. Uyku apnesi tanısı alan hastalara öncelikle kilo vermeleri önerilmektedir. Hafif ve orta uyku apnesi olan hastaların kesinlikle kulak burun boğaz muayenesinden geçip cerrahi olarak hastalığın düzeltilebilme talihinin olup olmadığı değerlendirilmelidir. Ağır uyku apnesi olan hastalara CPAP tedavisi dediğimiz teneffüs aygıtı tedavisi tek tedavi seçeneğidir” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Burun ameliyatı sonrası bunlara dikkat

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0