Uyanır uyanmaz spora koşmayın

Pandemi kaideleri sebebiyle konutlarda kalınan uzun müddetin sonunda, yaz aylarının gelmesiyle birlikte açık hava sporları da başladı. Lakin …

Hediye sipariş alışveriş ankara
17.06.2021
A+
A-

Pandemi kaideleri sebebiyle konutlarda kalınan uzun müddetin sonunda, yaz aylarının gelmesiyle birlikte açık hava sporları da başladı. Lakin sabahın erken saatlerinde spor yapmak herkese uygun bir zamanlama değil.
Prof. Dr. Cengiz Köksal, kalp, şeker ve tansiyon hastaları için uyanma sonrası birinci 3 saatin spor açısından gerçek bir zamanlama olmadığını belirterek, “Kalp, şeker ve tansiyon hastalığından muzdarip olanlar için spor, uyanır uyanmaz yapılacak birinci iş olmamalı.
Günü pahalandırmak, sabahın birinci saatlerini spora ayırmak ve kalabalıklara karışmamak isteyenler, uyandıktan sonraki birinci 3 saatin risk taşıdığını bilmeli ve spor zamanlamasını bunu dikkate alarak yapmalı” dedi.
Prof. Dr. Cengiz Köksal, 45 dakikadan az, sistemli, düşük tempolu koşu yahut tempolu yürüyüşün kalp dostu olduğunun altını çizerek, “Tansiyon, şeker üzere kronik hastalıklarla bir arada kalp-damar hastalarının spor yaparken bedenini dinlemesi ve ona nazaran hareket etmesi son derece kıymetlidir.
Bilhassa şeker hastalarının sabah kahvaltı öncesi spor yapmaları hipoglisemiye (düşük kan şekeri) neden olabilir. Ayrıyeten yüksek tansiyon, çarpıntı yahut kalp rahatsızlığı olanlar için spor yapılacak yanlışsız vakit, sabah saatleri olmayabilir” dedi.
Prof. Dr. Cengiz Köksal, “Sabah uyandıktan sonraki birinci 3 saat içerisinde beden için değerli olan adrenalin en yüksek düzeydedir.
Bu yükseklik kalp ritmini artırır ve kan basıncını yükseltir. Bunun yanında erken saatlerde kan damarlarında daha fazla pıhtı oluşma riski kelam mevzusudur. Bunun da nedeni bedende fibrinolitik sistem dediğimiz; pıhtıyı parçalayan sistemin aktivasyonunun sabah en düşük düzeyde olmasıdır. Bu bilgiler ışığında sabah uyandıktan sonraki birinci 3 saatte spor yapmanın, kalp krizi riskini artırdığını söylemek mümkün. Risk kümesinde olanlara sabah sporu yerine 1-2 saat kaliteli uyku ve gün içerisinde kendilerini yeterli hissettikleri bir vakit diliminde sporu önerebilirim” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir.  Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.