DOLAR

32,5350$% 0.03

EURO

35,0787% 0.14

STERLİN

41,5787£% 0.23

GRAM ALTIN

2.433,04%0,03

ÇEYREK ALTIN

3.904,00%0,10

BİTCOİN

2108174฿%-0.86352

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Üniversite kampüsü aşı merkezi oldu

Covid-19 virüsüne karşı 18 yaş üstü gençlerde farkındalık oluşturmak ve gençleri aşıya teşvik etmek üzere İstanbul Esenyurt Üniversitesi yerleşkesinde bir aşı merkezi kuruldu.
Tüm dünyayı tesiri altında alan korona virüsle uğraş devam ediyor.
Uzmanlar salgına karşı en büyük silahın şu an için aşı olduğunu bildiriyor lakin aşılanmaya karşı hala daha tereddüt yaşanıyor. Türkiye’de ise aşı çalışmaları sürat kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda Esenyurt İlçe Sıhhat Müdürlüğünün dayanaklarıyla İstanbul Esenyurt Üniversitesi’nde bir aşı merkezi kuruldu. Yapılan aşı kampanyası ile amaçlanan gençlerin aşıya teşvik edilmesi ve aşının korona virüse karşı koruyuculuğu konusunda bir şuur oluşturmak.

“18 yaş ve üzeri gençler kararsız”
El yıkamak, toplumsal uzaklık kurallarına uymak ve maske takmak üzere tedbirlerin virüse karşı tek başına kollayıcı olamadığını belirten İstanbul Esenyurt Üniversitesi Sıhhat Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Birinci ve Acil Yardım Programı Öğr.


Üyesi Tuğba Öz, “Aşılarımızı olmamız gerekiyor. Aşı olunmasıyla ilgili bir çalışma yaptım. Üniversite çağındaki geçlerin ve üreme çağındaki bayanların aşıya karşı tavırlarını değerlendirdik. Kıymetlendirme sonucuna nazaran gençlerin daha kararsız olduklarını gördük. 18 yaş ve üzeri gençlerin bu kararsızlıklarını gidermek ismine farkındalıklarının oluşturulması gerekiyor” dedi.

“Kadınlar kısır olacaklarını düşünüyor”
Aşı olunmak istenmemesinin aşıya karşı duyulan dehşetin neden olduğunu tabir eden Öğr.


Üyesi Tuğba Öz, “Vatandaşların aşıya karşı kaygıları var. Aşılanınca DNA’larının değişeceğini, kısır olacaklarını düşünüyorlar. Bunların hiç biri gerçek değil. Aşılanmak demek, var olan virüse karşı bedenin tanışıklığını ve virüse karşı antikor geliştirilmesini sağlamaktır. Aşılamayla birlikte virüs bulaşsa bile bağışıklık sistemi bedeni koruyacaktır. Bu nedenle aşılamak çok kıymetli. Biz de öğrencilerimiz için bu farkındalığı arttırmak ve aşılanmalarını hızlandırmak ismine kampanyamızı devam ettirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

“Aşılama okul çağına inebilir”
Çocuklarda ateşle seyreden, ağır bakım olmasa da hastane sürecinin olduğu bir devir geçirildiğini kaydeden Öz, “ Virüs daima mutasyon geçiriyor.


Delta varyantı daha önemli. Bu yüzden maksat kitlemiz aşılandıktan sonra ülkemizde de aşılamanın 12 yaşa, hatta daha küçük okul çağındaki çocuklara kadar ineceğini düşünmekteyiz. Lakin ülke olarak hala iki dozu tamamlamada yüzde 79’lardayız. 18 yaş üstü nüfusta istediğimiz sayıya şimdi ulaşamadık. Aşıdan korkmamak gerekiyor. Zira kızamık, su çiçeği, kabakulak üzere bulaşıcı enfeksiyon hastalıklarını aşı ile yendik. İnanıyorum ki korona virüsü de aşı ile yeneceğiz. Koronayla savaşta tek silahımız aşıdır. Aşılanmayla birlikte ağır bakımdaki hasta ve ölen sayımız vakitle azalacak ve bu savaştan galip çıkacağız. Kâfi antikor sayısı geliştirmek için aşılanmamız gerekiyor” halinde konuştu.

“Aşı semptomları hafifletiyor”
Ağır bakım hastalarının ekseriyetle aşılanmamış olan şahıslar olduğunu kaydeden Öz, “Aşılanarak hastalığı geçirenler ile aşılanmadan hastalığı geçirenleri değerlendirdiğimize semptomların aşılanmayanlarda çok daha ağır seyrettiği, akciğerlere indiği ve öksürük görülüyor.


Aşılanan şahıslarda elbette hastalığa yakalanabiliyor lakin semptomları çok daha hafif hatta asemptomatik olarak da seyredebiliyor. Korona virüs aşısı semptomları hafifletiyor” diyerek kelamlarını sonlandırdı.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Uzmanlar, yoğun bakıma yatış oranlarının artışında aşılanmamanın etkisine dikkat çekiyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI