DOLAR

31,2468$% 0.09

EURO

33,8806% -0.01

STERLİN

39,4654£% -0.27

GRAM ALTIN

2.055,32%0,74

ÇEYREK ALTIN

3.457,00%0,29

BİTCOİN

1893157฿%0.40973

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Ülkenin geleceğine yön verecek bireyler Payas Stem Yapay Zeka Merkezinde yetişiyor

Hatay’ın Payas ilçesinde Belediye Lideri Bekir Altan tarafından 2016 yılında geleceğin bilim insanları ve mühendislerinin yetişmesi için kurulan Türkiye’nin öğrenci odaklı birinci ve tek fiyatsız STEM merkezi olan Payas STEM Yapay Zeka Merkezi (Payas Science, Technology, Engineering and Mathematics) geleceğin bilim insanlarını ve mühendislerini yetiştiriyor.
2 bin 683 öğrencinin daima eğitim aldığı ve dünyanın önde gelen memleketler arası kurumlarıyla proje paydaşlığı yapan Payas STEM Yapay Zeka Merkezi kurulduğu günden bugüne muvaffakiyetten muvaffakiyete koşarak, memleketler arası arenada da çok sayıda mükafatı alarak Türkiye’ye getirdi.

“Geleceği kurguluyoruz”
Alışılmışın dışında bir eğitimle geleceği kurgulayan öğrencilerin gelişimini sağladıklarının altını çizen Payas STEM Merkez Koordinatörü Cem Kağar, “Payas STEM Yapay Zekâ merkezinde donanımlı öğretmenlerimizle disiplinler ortası bir anlayış ve alışılmışın dışında bir eğitimle çalışıyoruz.


Çağın gereklilikleri ve teknolojideki gelişmelerle birlikte düşünen, sorgulayan, araştıran ve buluş yapabilen öğrencilere olan muhtaçlık gün geçtikçe artmaktadır. Bu yüzden merkezimizde öğrencilerimizin bu eğitimi alması gelecek kuşaklarımızın bilim ışığı altında aydınlanabilmesi açısından önemlidir” sözlerini kullandı.

STEM Nedir?
STEM (Science, Technology, Ensgineering, Mathematics) eğitimi bilim, teknoloji, mühendislik ve matematiğin birbiriyle entegre bir formda öğretilmesini içeren ve okul öncesinden yüksek öğretime kadar tüm süreci kapsayan bir eğitim yaklaşımı olduğunu söyleyen Cem Kağar, “ STEM eğitimi teknoloji ve mühendisliğe vurgu yapan bir alt yapıya sahip olması, çocuklara disiplinler ortası bir bakış açısı kazandırması ve bilgilerin somut olarak hayata geçirilmesini sağlaması nedeni ile STEM’i günümüzün bilgi ve irtibat çağında çok değerli bir yere getirmektedir” dedi.


Payas Stem de neler yapılıyor?
Eğitim hayatına başlamasının akabinde farklı vilayet ve ilçelerden binlerce öğrenci ve öğretmene de eğitimler verilen Payas STEM’de Matematiksel Modelleme, Bilimsel Sorgulama, Proje Tabanlı Öğrenme, Bilgi İşlemsel Düşünme, Erken STEM ve Yapay Zekâ sınıflarında bütünleştirici eğitimler veriliyor.Okul öncesi eğitimden yetişkin eğitimine kadar farklı düzeyde birçok öğrenci kümelerine eğitim verildiğini söyleyen merkez koordinatörü Cem Kağar, “Eğitim almanın herkesin hakkı olduğuna inanıyoruz ve mümkün olduğu kadar öğrenciyi STEM eğitimi ile tanıştırmaya çalışıyoruz.
Öğrencilerimiz küme bağlantısını, günlük hayatlarında sıkıntılara tahlil bulmayı, teknolojiyi gerekli ve yararlı halde kullanmayı, kainatın saf matematiğini, müşahedesi, deney yapmayı, geleceklerini kodlamayı, yabancı lisanı, irtibat hünerlerini geliştirmeyi öğreniyorlar” formunda konuştu.

“Ülkemizin geleceğine istikamet vermek istiyoruz”
Payas Stem Yapay Zeka Merkezi olarak yaptığımız ve yapacağımız çalışmalarla ülkemizin geleceğine taraf vermek istediklerini kaydeden Kağar, “Bu ülkenin çocuklarına imkan verildiğinde neleri başarabileceklerini gösterdik.


Gelecekte ülkemizi memleketler arası arenada temsil edebilecek, yenilikçi, sorgulayan, teknoloji üreten ve sorun çözen bireyler olarak yetiştirmeyi hedefliyoruz. İlham aldığımız Aziz Sancar üzere ilham veren bilim insanı yetiştiren bir kurum olmak en büyük hayalimiz. Öteki değerli hedefimizden biri de sanayi alanında büyüyen ülkemizde teknoloji ve bilim alanlarında inovatif düşünen nitelikli bireyler yetiştirmek ve kız çocuklarının da iştirakini sağlamaktır.

Bugünün ve geleceğin fen bilimlerinin ve teknolojik gelişmelerinin temelini oluşturan STEM yani bilim, teknoloji, matematik, mühendislik nitelikli insan kaynağı, bilgi iktisadının temel taşıdır” tabirlerini kullandı.

Payas Belediye Lideri Bekir Altan: İmtihan odaklı imtihan sistemi değişmeli
Türkiye’de eğitimin kalitesini yükseltmekte herkesin sorumluluğu olduğunu lisana getiren Payas Belediye Lideri Bekir Altan, “Eğitim kalitesinden bahsederken, buna yalnızca imtihan çerçevesinden bakmanın gerçek olduğunu düşünmüyorum.


Yalnızca imtihan odaklı bir yaklaşım eğitimin hedef ve maksatlarının gerçekleştirilmesinde, bizim öteki ülkelerle yarışabilir düzeye ulaşmamızda kâfi olmayacaktır.

İmtihan odaklı sistemin hemen değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Öğrenciler imtihanlardan aldıkları puanlara nazaran değil; ilgi, yetenekleri ve merakları doğrultusunda eğitilmeli ve geliştirilmelidir. Lakin bu türlü bir yapı içerisinde öğrenciler nitekim çalışmak istedikleri alanlara yönelebilir.

Yoksa puanının yettiği mesleği yapmak zorunda kalan verimsiz bir iş gücü ortaya çıkmaktadır. İmtihan başarısı her vakit hayat muvaffakiyetini da beraberinde getirmiyor, işte başarıyı sağlamak için beşerler sevdiği işi yapmalı” diye konuştu.

“PAYASTEM’i donanmış bireyler yetiştirmek için kurduk”
’Science, Technology, Engineering and Mathematics (STEM) sözlerinin baş harflerinden yola çıkarak 21’inci yüzyılın maharetleriyle donanmış bireyler yetiştirmek için PayaSTEM’i kurduklarını anlatan lider Altan, “Merkezde sensörler, elektronik devreler, üç boyutlu yazıcılar, legolar, akıl oyunları üzere birçok eğitim gereci ile gerçekleşen çalıştaylar ile çocuklarımız konusunda uzman öğretmenler tarafından burada eğitilmekte.


Çocuklarımızın 21’inci yüzyıl hünerlerine sahip, öteki ülke çocukları ile yarışabilecek duruma gelmesini hedefliyoruz. STEM yaklaşımı bir bütün içerisinde ele alınarak öğrencilerimize Matematiksel Modelleme, Bilimsel Sorgulama, Proje Tabanlı Öğrenme, Bilgi İşlemsel Düşünme, Erken STEM ve Yapay Zekâ sınıflarında bütünleştirici eğitimler veriyoruz” dedi.

“2016’da çıktığımız bu yolda başarılarla ilerliyoruz”
Payas’ın 2012 yılında ilçe olmasının akabinde yenilikçi vizyonla hareket ettiklerini kaydeden Altan, PayaSTEM’in 2016 yılında kurulduğunu hatırlattı.


Payas Belediyesi olarak bu yolda başarılarla ilerlediklerini kaydeden lider Altan, “Öğrencilerimiz küme irtibatını, günlük hayatlarında sıkıntılara tahlil bulmayı, teknolojiyi gerekli ve yararlı formda kullanmayı, kainatın saf matematiğini, müşahedesi, deney yapmayı, geleceklerini kodlamayı, yabancı lisanı, irtibat marifetlerini geliştirmeyi öğreniyorlar. Payas STEM Yapay Zekâ Merkezi ile büyüyen Türkiye’de ekonomimize katkı sağlayacak teknolojik ve bilimsel bilgi üreten bir jenerasyon yetiştirmeye devam edeceğiz” biçiminde konuştu.

PAYAS STEM mükafattan mükafata koştu
Kurulduğu 2016 yılından bu yana muvaffakiyetleri ile isminden bahsettiren ve eğitimde birincilerin merkezi olan PayaSTEM Yapay Zeka Merkezi geçen müddette çok sayıda ödül aldı ve birçok muvaffakiyete imza attı.


Kurum, 2017 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen ve 250 bine yakın öğrencinin iştirak sağladığı milletlerarası dünyanın en büyük robot turnuvası olan FRC (Fırst Robotic Competition) de iki ödül aldı. Google’ın 2017 yılında ‘Code Week’ aktifliği çerçevesinde desteklediği bir kuruluş olan Payas STEM, 2018 yılında da Arjantin’deki proje müsabakasına Türk kadrosu olarak katılan Payas STEM grubundan Hasan Altan, projesiyle International Expo Cytar müsabakasında Dünya 1’ncisi oldu.
Merkez ayrıyeten projeleriyle 2018 FLL (First Lego League) tarafından düzenlenen, “Hidrodinamik: Suyun Yolculuğu” temalı 14. dönem turnuvalarında “En Yeterli Programlama Ödülü” nün, 2019 yılında ’Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor/ First Lego League Jr.’ fuarında “Mission Moon: Vazifemiz Ay” temalı turnuvada iki kupanın, 2020 yılında ’Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor/ First Lego League Jr. Turnuvasında ‘’Akıllı Modelimizin Etkileyici Tahlili ‘’ mükafatını, 2021 yılında ’Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor/ First Lego League Jr. Turnuvasında ‘Hayallerimiz ve Fikirlerimiz Posterde’ mükafatını, First Lego League Challange 2020-2021 17.sezon 2. Ortaokul Mahallî Turnuvasında ” Öz Kıymetler 1.lik Ödülü” nü, Bilim Kahramanları Buluşuyor / FIRST LEGO League Challenge 2020-2021 RePLAY Döneminde Türkiye Ulusal Turnuvasında “Öz Kıymetler 1.lik Ödülü” nü, Dünya Robot Olimpiyatları (WRO) 2021 ‘’Türkiye Açık Klasman Yıldızlar Kategorisi 3.lük Ödülü’nü kazanarak tarihi başarılara imza attı.

Payas STEM merkezi çalışmalarıyla 2018 yılında Nobel Ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar tarafından teşekkür sertifikası ile onurlandırıldı.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Geleceğin uçak mühendis ve teknisyenleri bu okulda yetişiyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI