DOLAR

32,5018$% 0.26

EURO

34,5880% 0.25

STERLİN

40,4949£% 0.3

GRAM ALTIN

2.481,81%-0,04

ÇEYREK ALTIN

4.255,00%0,23

BİTCOİN

2025266฿%-5.4903

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Geleceğin uçak mühendis ve teknisyenleri bu okulda yetişiyor

Geleceğin uçak mühendis ve teknisyenlerinin yetiştiği Sakarya Nuri Demirağ Özel Havacılık ve Teknoloji Lisesi’ndeki öğrenciler, teorik derslerinin yanı sıra okuldaki hangar ve atölyelerdeki uçaklarda uygulamalı eğitim görüyor.
Sakarya Nuri Demirağ Özel Havacılık ve Teknoloji Lisesi’nde öğrencilere verilen teorik derslerin yanı sıra okulun hangarındaki uçaklarda uygulamalı gösterilen derslerle geleceğin uçak mühendisi ve teknisyenleri yetiştiriliyor.
Ulusal Eğitim Bakanlığının öngördüğü müfredat programı çerçevesinde eğitim ve öğretim hizmeti veren lisede, teorik derslerini sınıflarında alan öğrenciler, uygulama eğitimini hangarlarda gerçek uçaklar üzerinde alarak dala hazırlanıyor.
Sakarya Nuri Demirağ Özel Havacılık ve Teknoloji Lisesi Müdürü Merve Başar, öğrencilerin teorik ve pratik bilgileri birleştirerek hayata hazırlanma yolunda amaçlarına ulaşmaya çalıştıklarını belirtti.
Merve Başar; uçak bakım alanı mezunu öğrencilerin üniversitelerin uçak gövde motor, makine, elektrik-elektronik mühendisliği, mekatronik mühendisliği yahut bu alanların öğretmenlik kısımlarına, bilişim teknolojileri alanından mezun öğrencilerin ise bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği kısımlarına daha düşük puanlarla yerleşme imkanına sahip olduğunu anlattı.

Öğrencilerin havacılık alanına ilgi duymasının ehemmiyetine değinen Başar, “Kayıt sırasında öğrencilere ‘Geleceğinizi bu alanlarda şekillendirmek istiyor musunuz?’ diye soruyoruz.
Açıkçası anne-babanın yönlendirmesiyle öğrencilerimizi burada istemiyoruz.

Öğrencilerimizin istekli olması, okulumuza yüzde 50 muvaffakiyetle başlama fırsatının yanı sıra gelişimlerine de katkı sağlıyor” diye konuştu. Başar, okulun Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce (SHGM) tanımlanan 16 eğitim modülün 8’inden muafiyet verdiğini aktararak öğrencinin matematik, fizik, kimya üzere belirlenen modül derslerinin ortalaması 75 barajını geçtiğinde sertifikaya sahip olacağını ve başvuracağı uçak bakım merkezleriyle ilgili kuruluşlarda daha ön planda mesleksel hayatına başlayabileceğini kaydetti.

Uçak Bakım Öğretmeni İsmail Hakan Bayındır da, öğrencilerin burada ’A’dan Z’ye’ her şeyi öğrendiklerini ve geleceğin mühendis ile teknisyen adayı olduklarını belirtti.
11’inci sınıf öğrencisi Abdul Kadir Sürükoğlu, “Benim maksadım pilot olmak burada işi öğrenip üniversitede pilotaj kısmına pilot olmak.

Ben bu okula severek geldim ve benim ortaokuldan beri hayal ettiğim bir kısımdı havacılık kısmı. Burada uçak bakımı tamiri ile ilgili bilgiler alıyoruz ve uçakla ilgili olarak ne varsa burada ders alıyoruz” biçiminde konuştu.

Okula havacılığı sevdiği için geldiğini belirten Havacılık Kısmı 11’inci sınıf öğrencisi Nisa Işık Taşlı ise, “Uçakla ilgili olarak burada bütün bilgileri öğreniyoruz.

Benim hayalim burada tam donanımlı bir halde kendimi geliştirmek ve uçak teknisyeni olarak bu alanda yükselmek istiyorum” tabirlerini kullandı.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Hem psikolog hem de sürücü eğitmeni hoca trafik korkusu olanları tekrar yollara çıkarıyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI