DOLAR

32,3102$% 0.27

EURO

35,0350% -0.38

STERLİN

41,1879£% -0.12

GRAM ALTIN

2.408,17%-2,16

ÇEYREK ALTIN

3.926,00%-1,56

BİTCOİN

2300764฿%0.59066

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Türkiye’nin en pahalı mahallesinde imar durduruldu, milyon dolarlık projeler askıya alındı

Dünyanın ve Türkiye’nin en güçlü insanlarının mesken aldığı, lüksün, cümbüşün merkezi olan Bodrum’un Yalıkavak Mahallesi’nde yapılaşma durdurulurken, milyon dolarlara satılan konutların projeleri askıya alındı.
Türkiye’nin en beğenilen turizm merkezlerinde biri olan Bodrum’un Yalıkavak Mahallesi’nde yapılaşma durduruldu.
Milyon dolarlık projelerin olduğu, bilhassa jet sosyetenin yeri olarak bilinen Yalıkavak Mahallesi’nde durdurulan yapılaşma Bodrum Belediyesi’ne mahkeme tarafından bildiri edildi.
Etraf ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2013 tarihinde onaylanan Bodrum Yalıkavak beldesi 1/25.000 ölçekli etraf tertibi planının iptali için, TMMOB Kent Plancıları Odası tarafından, Muğla 2. Yönetim Mahkemesine cürüm duyurusunda bulunulmuştu.
Bakanlık aleyhine açılan davada mahkeme 2015 yılının ekim ayında ‘dava konusu sürecin iptaline’ karar vermişti. Bu kararın akabinde Aralık ayında Yalıkavak’ın 1/5000 Nazım İmar ve 1/1000’lik Uygulama İmar Planları da iptal edilmişti. TMMOB Kent Plancıları Odası Muğla Şubesi İdare Heyeti ismine yapılan açıklamada davanın açılma münasebetleri sıralanarak, en kıymetli münasebetin Yalıkavak için yapılan 1/25.000’lik planın, 2011 yılında onaylanarak yürürlüğe giren 1/100.000’lik Aydın-Denizli-Muğla Etraf Tertibi Planına muhalif olduğu sav edilmişti. Muğla 2. Yönetim Mahkemesi’nin verdiği karar Danıştay’da bozulmuş ve iptal edilen 1/25.000, 1/5.000 ve 1/1.000’lik planlar da tekrar yürürlüğe girmişti. Kent Plancıları Odası’nın itirazı üzerine tekrar görülen dava sonuçlandı. Muğla 2. Yönetim Mahkemesi’nin kararıyla Yalıkavak planları temyiz yolu açık olmak üzere tekrar iptal oldu.
Yapılaşmanın durduğunu söyleyen Bodrum Belediye Lideri Ahmet Aras, “Şu anda Yalıkavak’ta mevcut, devam eden inşaatların düzey tespitinin yapılıp kendilerine bildiri edilmesi gerekiyor.
Şu anda bu biçimde kalması için. Durdurulma problemi biraz muamma aslında. Düşünün bir istinat duvarı muhtaçlığı var, hafriyat yapılmış. Devam eden bir süreç. Kimi şeyler devam edebilir. Adam kalıbını çakmış, demirini döşemiş, en azından onların bitmesini beklemek lazım. Yoksa orada önemli bir kayıp ortaya çıkacak. Ancak daha şimdi başlanmamış bloklar, lakin kabası bitmiş yerler ya da hafriyat edilmemiş yerler hiçbir halde devam etmeyecek. Bir taraftan ruhsatları, imar uygulamalarını da durdurduk aslında. Şu anda belediyemizden bu bölgelere ilişkin hiçbir formda ruhsat kesilmiyor. Bu şu manaya da geliyor, o bölgede kamusal yatırımların da durduğu manasına geliyor. Yol da yapamazsınız, altyapı da yapamazsınız artık orada. Bu imar planlarının bu formda iptal edilmesi uygun bir şey değil lakin yanılgı varsa tabi düzeltilmek zorunda. Artık biz de çabucak çalışmaya başladık. 1/25000 ve 100000 ölçekliye muhalif olan özelikle 1000 ve 5000 ölçekli imar planlarını tekrar gözden geçiriyoruz şu anda. Aslında Etraf Bakanlığımızın birinci öncelikli misyonu lakin bu planları üst ölçekli planlara uygun hale getirmek zorundayız” açıklamasında bulundu.

“Bodrum’u koruyacağız”
Bodrum’u korumak zorunda olduklarını tabir eden Aras, “Yani biz daima şunu söylüyoruz.


Bodrum’un korunmaya gereksinimi var ve imar planları eliyle Bodrum’da büyük bir tahribat yaşanıyor. Burada kaçak inşaat yapılmıyor. Burada şu anda mevcut hak verilen planlar yoluyla yapılaşma süratle ilerliyor. Anayasal hak. Beşerler imar durumu evrakı almaya geldiği vakit, ‘ben yerime inşaat yapacağım’ dediği vakit ‘hayır sen bunu yapamazsın zira biz Bodrum’u koruyacağız’ diyemiyorsun.

Esasen imar planları aşikâr alanlarda bu hakkı tanımış insanlara. O yüzden bizim burada yapacağımız iş o planları revize ederek, mahkememizin ve eksperin de buradaki çekincelerine destek olacak formda düzenlemek ve 1/100000, 1/25000 planlara uygun hale getirmek. Tekrar tekrar söylüyorum asıl yetkili Etraf ve Şehircilik Bakanlığımız yapacak. Turizm Bakanlığımızın da yetkileri var. Onların da söyleyecekleri kelamlar vardır” diye konuştu.

“Bakanlık temyize başvuracak”
Bakanlığın temyize başvuracağını söyleyen Aras, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bununla ilgili bilgi ve evrak topluyor.


Tabi ki Bakanlık temyize başvuracak. Lakin muhakkak bir temyiz süreci vardır, çabucak devreye girmez. 6 ay mı sürer, 1 sene mi sürer, bunu şu anda söylemek güç. İmar planlarının yine gözden geçirilmesi aslında berbat bir şey değil.

Tabi ki mağduriyetler olacaktır. Bilhassa Yalıkavak’ta şu anda devam eden şantiyeler var. Oralarda çalışan 5 şahıstan, 1000 bireye, 1500 şahsa işçi var. Artık aniden ‘kapattım sistemi haydi siz konuta gidin, 6 ay sonra tekrar gelin, imar planları ne vakit onaylanırsa’ mı diyeceğiz? Çok önemli bir mağduriyet olduğu kesin. Bitmeyen projeler orada kimi dertler da yaratabilir. Ben Etraf Bakanlığımızın bu mevzuda gerekli temyiz çalışmaları yaptığını biliyorum. Yargımızın da hakikat karar ne ise vereceğine inanıyorum. Burada şu olsun, ne Bodrum tahrip olsun, ne de yatırıcılar ya da çalışanlar mağdur olsun. Burada hakikaten gerçek bir noktada durmalıyız.

Lakin biz bir an evvel Bodrum ölçeğinde, kendi ölçeğimizde bu çalışmaları başlattık. Bu planların tekrar irdelenmesine başladık. Mahkeme kararında belirtilen, bilhassa kıymetli tabiat alanı olarak belirlenen Bodrum Yarımadasının tahrip olmasına mahzur olacak düzenlemeleri ben Etraf Bakanlığımızla birlikte yapacağımıza inanıyorum” dedi.
Yalıkavak planlarının mahkemece iptali sonucu oluşan duruma ait bilgi veren imardan sorumlu Lider Yardımcısı Turgay Kaya ise “Yalıkavak Mahallesi 1/1.000 ölçekli planıyla, 5.000 ölçekli nazım imar planımız, Muğla Plancılar odasının açmış olduğu dava sonucu mahkeme planların iptal kararını verdi.
Bu karar Muğla Etraf ve Şehircilik Vilayet Müdürlüğümüz tarafından yönetimimize bildirim edildi. Bildirim tarihi itibariyle biz Yalıkavak planlarının iptali nedeniyle ve bunun sonucu olarak da belediyemiz Yalıkavak bölgesindeki ruhsat müracaatlarını askıya alarak devam eden inşaatların düzeyini tespit etme çalışmalarına başladı. Mahkeme iptal kararının fiili ve hukuksal gereklerini yerine getiriyoruz” dedi.

Müktesep haklar tekrar verilecek
Müktesep yani kazanılmış hakların korunacağını belirten Kaya “müktesep haklar, bir plan mahkeme kararıyla iptal edildiğinde türel sonuçları şu biçimdedir.


İlgili yönetim planların iptal edildiği bölgede inşaat düzeyini tespit eder, inşaatın gelmiş olduğu kademeyi bütün boyutlarıyla tespit eder, onları listeler, kayda geçirir ve bu süreçler sonrasında bütün ruhsat süreçlerin inşai faaliyetleri değerli ölçüde durdurur. Kıymetli ölçüde durdurur diyorum zira müktesep haklarının korunması gerekiyor. Bu da şu manaya gelir; Danıştay tarafından bu karar katılaşırsa ondan sonra müktesep haklar istikametinden geçiş şartları belirlenebilir yani kazanılmış haklara ait düzenlemeler 25 ve 100binliklerde tekrar yer alabilir böylelikle mağduriyetlerin önüne geçilmiş olur. Ruhsatlar tekrar yani daha evvel yöntemine uygun yanlışsız hilesiz olarak verilmiş olan bütün ruhsatlar yine kıymetlendirilerek müktesep hak oluşturduğu için kaldığı yerden devam edebilir. Danıştayın bu mevzuyla ilgili içtihat olmuş kararları da mevcuttur” halinde konuştu.

Biz bu süreci yönetmek için buradayız
Mahkemece iptal edilen plan iptalinden kimsenin huzursuz olmaması gerektiğini söyleyen Lider Yardımcısı Kaya, kimseyi mağdur etmeyeceklerini kelamlarına ekleyerek “İnşaat muhakkak bir ölçeğe gelmişse ince personelliği kalmışsa onların hepsine müsaade vereceğiz.


Misal 1 kat çıkmış 2’ci katı çıkacaksa orada bir düzey tespiti yapıp o katı biz müktesepten sayacağız. Ondan sonrası için devamına müsaade vermeyeceğiz.

Yeni bir plan geldiğinde yahut Danıştay kararı bozduğunda buna nazaran durumu tekrar değerlendireceğiz, oradaki gelinmiş seviyeyi koruyacağız ve yeni plan durumuna bakıp, yeni plana uygun müsaade vereceğiz. Bu hususta hiç tedirginliğe gerek yok. Bu mevzunun tarafları ilgilileri, Yalıkavak halkı müsterih olsun. Bizim varlık sebeplerimizden biride bu işleri bu süreçleri yönete bilmek. Kimsenin mağduriyetine sebep olmayacak formda bir grup düzenlemeleri yapmak. Bütün ilgililerle taraflarla görüşüyoruz, Bakanlığımızla görüşüyoruz. Bakanlığımızda muhtemelen bu kararı pak edecektir. Yeni planlama sürecine de girilebilir. Biz Danıştay kararını bekleyelim Müktesep tarafından durumu inceledik. Kimseyi mağdur etmeyeceğiz” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

SYS gençlere savunma sektörünü tanıtacak

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI