DOLAR

28,9913$% 0.01

EURO

31,1759% -0.14

STERLİN

36,4476£% 0.17

GRAM ALTIN

1.850,69%-0,84

ÇEYREK ALTIN

3.121,00%-1,03

BİTCOİN

1214634฿%-4.3816

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Türkiye’de hem Covid-19 hem de Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı ilk kez aynı anda bir hastada görüldü

Türkiye’de hem Covid 19 hem de misal belirtiler gösteren Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı birinci sefer bir hastada görüldü.
Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’ne ateş, halsizlik ve nefes darlığı şikâyetleriyle gelen 60 yaşlarındaki İ.D.
isimli bayan hastaya hem Covid-19 ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı teşhisi konularak tedavisi yapılarak taburcu edildi.
Uzmanlar, ülkemizde Covid-19 ve KKKA hastalığının bir ortada görülmesinin çok seçkin rastlanan bir durum olduğunu belirtirken, bu üzere hadiselerin artık literatürdeki yerini yavaş yavaş almaya başlayacağı belirtildi.

Bahisle ilgili açıklamalarda bulunan Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Selçuk Kaya, kene olaylarının başlaması ile birlikte artık servislerine gelen hastalara benzeri belirtiler göstermesi nedeniyle hem KKKA hem Covid 19 olayı olabileceğini düşünerek dikkatli tetkik ettiklerini söyledi.

“Bölgede KKKA yavaş yavaş sıklığını artırarak karşımıza gelmeye başladı”
Bu dikkatli tetkikler sonucunda kendilerine 10 gün evvel ateş, halsizlik ve nefes darlığı şikâyetleriyle gelen 60 yaşlarındaki İ.D.


isimli bayan hastaya hem Covid-19 ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı teşhisi koyduklarını belirten Prof. Dr. Selçuk Kaya, “Dünya çapında çok önemli bir pandemi devri yaşıyoruz. Bir çok insanın vefatına neden olan bu virüsün ülkemizde de çok önemli sonuçlarını görüyoruz. Bununla bir arada tabi ki öbür bir çok endemik dediğimiz yani ülkemizde ve bölgemizde sıkça görmeye alıştığımız enfeksiyon hastalıkları da kıymetini korumakta. Sonuç itibariyle hastalıklar durmuş değil. Bilhassa yaz aylarına girişimizle bir arada beşerler açık alanlara çıkarak tabiatla temasın artması sonucu bölgede KKKA yavaş yavaş sıklığını artırarak karşımıza gelmeye başladı. Bu çerçevede 60’ lı yaşlarda bir bayan hastamızı, Covid-19 ön tanısı ile Covid servisine aldık. Hasta bize ateş, halsizlik ve bir kadro solunumsal sıkıntılarıyla gelmişti. Endemik bölge olmamız münasebetiyle Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hadiseleri bilhassa Gümüşhane, Bayburt, Giresun’un yüksek kesitlerinden gelecekleri daima ön planda aklımızda bulunduruyoruz. Buna dönük yapmış olduğumuz tetkiklerde de KKKA testlerinin müspet gelmesi sonucu hadiseyi hem Covid hem de KKKA bir ortada enfeksiyon hadisesi olarak teşhis ettik ve tedaviler uyguladık. Evvel Covid’le ilgili tedaviler planladık daha sonra KKKA testi olumluluğu sonrası bununla alakalı takviye tedavilerini gündemi getirdik. Hasta yaklaşık 10 günlük bir tedavi süreci sonunda yavaş yavaş kan tablosunu, genel klinik tablosunu toparlayarak çok şükür ağır bakım dayanağı gereksinimi ve diyaliz üzere takviye gereksinimleri kelam konusu olmadan muvaffakiyetle servisimizde tedavi edilerek taburcu edildi” dedi.

“Sürpriz olduğunu söyleyemem; Teşhis edilebilmiş olması önemli”
Bu cins hadiselerin ender görüldüğünü belirten Kaya, “Pandemi periyodunda Covid-19 hastası görmek sürpriz olmadığı üzere bilhassa ısınan havalarla birlikte kene temasının artmasına bağlı olarak bölgemiz de en sık kene hadiselerinin görüldüğü yerlerden bir tanesi.


Hasebiyle Doğu Karadeniz bölgesinde riskli yerlerden gelen hadiseleri akılda bulundurmamız gerekiyor. Aslında çok da sürpriz olduğunu söyleyemem. Teşhis edilebilmiş olması değerli. Zira bu olayları içinden geçtiğimiz pandemi periyodunda Covid olayı deyip başka KKKA ve başka hastalıklar açısından dikkatlice tetkik etmemiş olsaydık açıkçası gözden kaçabilirdi. Türkiye’de bu üzere olayların olabilmesi teorik manada da işin pratiğinde mümkündür. Ben direkt olarak çok bu türlü bir şey duymadım fakat; varsayım ediyorum bu ve bunun üzere olaylar çerçevesinde şuanda da 50’li yaşlarda bayan hastamızda da tekrar bu türlü bir olumluluk yakalamış durumdayız. O da tekrar ateş, halsizlik ön planda. Genel klinik tablosu sevindirici. Testleri üzerinde biraz daha irdeleme yapacağız. Bu ve bunun üzere olayların gelmesi tahminen literatürde yavaş yavaş artık yerini almaya başlayacaktır. Şu an için ender görülen hadiseler olarak söyleyebiliriz” diye konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Vali Çeber çay sezonunda Rize’deki sosyal hareketliliğe dikkat çekti, şu sözlerle uyardı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI